Pääkuvapiirroksia

Itse kaipaisin olla mukana tekemässä ristikkoja. Minulla on tehtynä itse asiassa viisi pääkuvaehdotelmaa:

* Amiraalit
* Ritarit
* Siepot
* Vimmat

yksi muu, jota en laita esille edes salasanan taakse.

Noissa on puhekuplat esillä. Voisin tehdä ratkaisusanaehdotelmia. Tarvis saada ristikoiden laatija, sillä enempään kuin kuvitukseen ja pääkuvaehdotelmiin taidot eivät riitä. Harmi, etten noita voi Sanarikselle tarjota, kun en ole väleissä.

14

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Perusta osakeyhtiö johon palkkaat keulakuvaksi Bul Vaanin. Vaikka itse häärit yhtiössä kymppinä niin ei sitä tarvitse Vuo Kilalle kertoa. Bisnekset alkaa sujua kun henkilökemiat ei ole enää rasitteena. Jehna se olisi nasta homma nähdä oma kovis jossain lehden juhannusnumerossa. Ei haittaisi vaikka satais kaikki pyhät ja sääsket imisi verta yötä päivää.

    • No itse voisin korkeintaan toivoa, että juhannusristikossa olisi piirtämäni pääkuva ideoimani pääkuvalauseet (laatija muotoilisi ne lopulliseen muotoonsa). Laadin kuvat niin, että parissa ehdotelmassa aineksia on kahteenkin ristikkoon.

      Koko ristikon kuvituksessa minulla menisi liikaa aikaa, kun varastossa ei ole hirveästi tehtyjä kuvia. Tekstin asettelua en ole edes kokeillut, joten ei homma tuntipalkan suhteen leiville löisi. Voisi ehkä olla kiva harrastus.

      • Anonyymi

        Tarjoa alkuun jotain miniristikkoa paikalliseen ilmaisjakelulehteen. Kun maine alkaa kiiriä ja kansa kohista siihen malliin niin kohta oletkin jo hankkimassa Manhattanin pilvenpiirtäjän ylimmästä kerroksesta huonetta pysyvämpää taivaanrannan maalarin virkaa varten.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tarjoa alkuun jotain miniristikkoa paikalliseen ilmaisjakelulehteen. Kun maine alkaa kiiriä ja kansa kohista siihen malliin niin kohta oletkin jo hankkimassa Manhattanin pilvenpiirtäjän ylimmästä kerroksesta huonetta pysyvämpää taivaanrannan maalarin virkaa varten.

        Kuten kerroin, tarkoituksenani ei ole laatia koko ristikkoa vaan löytää yhteistyökumppaneita. Ja ihan tavallisesta viikkoristikosta olisi kyse. Kuvasta riippuu se, miten soveltuu millekin vaikeustasolle.


    • Hyvät pääkuvaideat ovat sellaisia, jotka tulevat mieleen satunnaisista yhteyksistä. Ei niitä oikein etukäteen edes osaa kehitellä.

    • Sen, mitä Vuokilalta ja monelta muulta olen oppinut, on sanaleikkihuumori. Sitä olen yrittänyt viljellä pääkuvaehdotelmissanikin.

    • Erityisesti nyt pääkuvaehdotus Siepot sieppaa, kun siinä on ideoita ainakin kolmen ristikon verran, mutta kun itse ei osaa koko ristikkoa laatia, menee ideat haaskuun.

      • Anonyymi

        Kovalla treenillä ihminen saa ihmeitä aikaan. Muista mitä Hentun Liisa sanoi jo rippikoulussa papille. "Periksi en anna mutta muuten kyllä."

        Harjoittelu tekee mestaajan... vai miten se meni...


    • Anonyymi

      Osaan luoda ristkoiden pääkuvia ja osaan niitä ideoida. Osaan luoda muuta kuvitusta. Mitä en osaa on luoda kokonainen ristikko. Ehkä sitä pitäisi opetella ristikoiden laadintaa. Mutta se tuntuu kyllä kovin haastavalta ajatukselta.

      • Anonyymi

        Ristikkoakatemia on oikea paikka opetella.


    • En ristikkoakatemian kursseille halua mennä sattuneista syistä. Perusteet on tuttuja, mutta rakentelusta ei ole mitään kokemusta. Eli pitäisi hoitaa jotenkin itseopiskeluna.

      Sitäpaitsi pitäisi miettiä, keille tarjoaa. Haluaisin laatia n. 2 => 3- -tasoisia ristikoita. Valinnanvaraa ei ole hirveästi. Seuraavat eivät käy:

      * Sanaris - ei käy huonojen välien vuoksi
      * Apu - ei käy, koska nykyisin Sanaris vastaa siitä
      * Kolmiokirja - ei käy koska Iisakin ristikot ovat mustavalkoisia enkä halua edes yrittää mustavalkokuvitusta
      * Onni kustannus - ei käy, sillä en ole kiinnostunut yrittämään helppoja ristikoita

      Mitäs jää jäljelle:
      * IS Ristikoiden Mantan Mainiot Ristikot
      * Iltalehden yhteystyökumppani Aurifera
      * Anun Ristikot

    • Anonyymi

      Ei tästä taida mitään tulla ilman opastusta. Mutta laitampa ristikkopohjan. Kuvan mittasuhteet ovat 25x19 ruutua ei samat kuin IS:n koviksessa. Pysty- ja vaakakorkeuksissa on heittoa, kun ristikko ei ole saman muotoinen kuin IS:n kovis.

      https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/wp-content/uploads/koirakuningas-ristikko.png

      Pystyyn olisi tarkoitus laittaa KOTIPIHAN. Tuota voi sitten kokeilla jatkaa.
      Voi laittaa keltaiset alueet uusiksi helpolla jos on GIMP tai Adobe Photoshop. Tässä PSD-tiedosto
      https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/wp-content/uploads/koirakuningas.psd

    • Kokeinlin toisen pohjan kanssa ristikon luomista. Jonkin verran olen edennyt.
      Muuta arvoitus vihjeitykseen voisi olla paikallaa.
      KYLLÄ UPPOSI (7)
      MARKSY (6)

    • Äh. Jälkimmäinen ei toimi. Unohda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      343
      7610
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      79
      5116
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3265
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3227
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      77
      2066
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      155
      1944
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      222
      1871
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1636
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1578
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      91
      1534
    Aihe