Mikä koulutus kestää useita vuosia ja sen voi tehdä etänä?

Anonyymi

Tai lähes melkein etänä että joskus on koulutuspäiviä. Ajattelin opiskella uuden ammattin omalla rauhalla kunnolla joka kestää myös kauan, koska tykkään tehdä asian kunnolla ja haluan tehdä vaikeasti niin ettei monet muut siihen pysty. (joo saatan olla masokisti)

5

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse opiskelin talouden, kestihän siinä oman aikansa. Yhdistelee asiat, ei se sen kummempaa.

      Ensin laatii opintosuunnitelman, kopioi sen yliopistosta. Sitten hankkii opintomateriaalin ja alkaa lukemaan. Tiedon valo kun syttyy,niin valaisee se lukijaansa.

      Työn opiskelin oppilaitoksessa, ensin käytäntö sitten teoria. Teoriaa myös yksityisesti lisää.

    • Anonyymi

      krooh puuh. krooh Puuh. zzzzzz. Krooh, puuh, zzzz. Ei hättäillä. Tehhään kunnolla. Hissuksiin hyvä tullee. Otetaan raahallisesti niin ei tule stressiä opiskeluhommissa. Ei oteta paineita. Tiukoille ahdistaville aikatauluille sanotaan ei. Hermo pallaa jos painostetaan. Ei sitä raakileena uskalla hommaan tarttua. Ensin täytyy juurta jaksain opetella kaikki kunnolla pilkullensa ettei tule virheitä. Mennee hermot jos tulee virhe. Kaiken täytyy olla aina täydellistä ja primaa. Tätäkin pihalaattaa olen jynssännyt pari päivää. Vieläkin siinä on likaa. Huonoa ei voi päästää käsistänsä. Ei vaan voi.

      • Anonyymi

        Aivan. Terveisin kilometrin pituinen slerba Nurmijärveltä.


    • Anonyymi

      Tykkäät tehdä asian kunnolla? Silti haluat opiskella etänä ja pitkään!

      Kunnolla tekeminen uuden ammatin hankkimiseksi on lähiopiskelua ja lujaa panostusta reippaalla otteella ja nopealla aikataululla!

      Ymmärrän, että jos sinulla on joku oppimisvaikeus, tarvitset aikaa. Mutta silloin lähiopetukseen osallistuminen olisi sitäkin tärkeämpää.

    • Anonyymi

      Samaa kyselisin että mitä vois opiskella täysin etänä ja se lasketaan kokopäiväiseksi opiskeluksi?. Työttömänä nyt ja 5 vuotta olisi eläkkeeseen niin tuolla välttäis palkattoman pakkotyön

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      136
      3806
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2464
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2118
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      20
      1118
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1062
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      935
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      34
      903
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      896
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      810
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      100
      799
    Aihe