Se on rumien mielen tyynnyttämiseksi keksitty lause
Kauneus ei ole katsojan silmässä
Anonyymi
29<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Tiede ei tunne mitään absoluuttisesti kaunista, vain katsojan tuntemuksen kauneudesta. Katsojien tuntemuksissa on eroja.
Niin no, aika moni mies kuvittelee olevansa tämä katsojan silmä vaikkei ketään kiinnostaisi kuunnella, mutta kun mölyävällä kakaralla on asiaa
Nii onhan ns.universaali kauneusihanne( symmetriset kasvot, isot silmät, lantion ja vyötärön ja rinnanympäryksen suhde) mutta aikusten oikeesti kun ikää tulee, parisuhdetta haettaessa painaa luonne enemmän kuin ulkonäkö. Ja rakastuessa aina näkee toisen viehättävänä. Jos avioliiton tai yleensäkin vakavan suhteen ulkonäkö edellä, ei tarvitse olla ennustaja nähdäkseen että ongelmia kohti mennään.
Mitä sillä kauneudella loppupeleissä tekee. Vanhemmiten ryppynee jokainen ja hautaan ei saa peiliä mukaan. Saa vaan eläessä pinnalliset kiinnostumaan ja helvetinmoisen vitutuksen niistä muka-suhteista. Unohtamatta stalkkareita ja kyttääjiä.
Se on hölmöyttä jos lähtee sellaisiin "muka-suhteisiin" mukaan. Kaunis ja fiksu ihminen osaa valita oikean kumppanin itselleen ja noita esimerkkejä on.
Tavallaan kyllä osittain on, sillä nämä naiset olivat oman alueensa kruunattuja missejä, mutta minusta eivät ole mitään missin kruunun veroisen kauniita.
Tana Renee Woolley / Miss Rosamond
https://images.findagrave.com/photos250/photos/2017/316/133235398_cc81a2ba-8c60-4d41-b940-3ccaa2d00423.jpeg
Jackie Johns /kauneus kuningatar
www.gannett-cdn.com/-mm-/05d6088f024b00dca3636086b71bd754f6da5b38/r=274x400/local/-/media/2015/12/17/Springfield/Sx_Springfield_DO201310309300010_DO201310309300010V2.jpg
Itse olen ihastunut ja myöhemmin seurustellut ainakin kolmen naisen kanssa joita en aluksi pitänyt kauniina. Kun tutustuin paremmin aloin pitää heitä kauniina. Aika jännää.
Osa saattaa kyllä kaunistua jos aikaa tutustumisesta ihastumiseen on
5-15 vuotta!
Ulkonäkö kun muuttuu
On kyllä tapahtunut ihan muutaman kuukauden tai viikon sisällä.
Jostain syystä tästä tuli mieleen yksi nainen joka on kauneinta mitä olen koskaan nähnyt. Hän ei varmasti ikinä lähde mielestäni vaikka olen vain kerran nähnyt hänet humalassa ollessani. Hän on kauneinta mitä olen ikinä nähnyt ja jos hän osallistuisi kauneuskisoihin niin hän pärjäisi varmasti ihan globaalilla tasolla.
Hän on vain niin kaunis. En usko että ikinä tulen näkemään mitään niin kaunista.
Miettikää että tämä tapahtui suomessa. Meillä on siis täällä suomenmaallakin erittäin kauniita naisia.
http://lempimissit.suntuubi.com/?cat=264
Eipä noikaan missit useimmat oo mitään silmiinpistävän kauniita.
Sen takia tuon kirjoitinkin. Hän on missien yläpuolella ja missasitko kenties tuon globaali kohdan? Katsoppa miss universum kisaajia. Siellä on jo taso hieman eri kuin miss suomi kisoissa.
En viitsi tähän paljastaa tarkemmin... mutta tuolta sivulta minkä sinä linkkasit niin löytyy yksi lähisukulainen.
Tai sitten olet vain liian nuori ja kokematon ymmärtämään mitä tuo tarkoittaa.
Se on niin sama ja yhdentekevää olenko kaunis.muiden mielestä.tai omastanikaan.miksi pitäis olla.mikä meriitti se on.pitäkää te sitä tärkeänä jos pidätte.mun ei tarvii.hikoilkaa siellä punttisaleilla ja panostakaa hampaisiin ja kynsiin.jeejeejee.ootte te niin hyviä ihmisiä.ai että🤗.kelpaan itselleni näin.te samaa tavoittelette ettekä koskaan ole tyytyväisiä.kauneus ei tee onnelliseksi.väärät miehet kiinnostuu.huomannut itse sen olen.🐱
Ohhh 😱😱😱😱
Mitä ohhoh? Kauneudesta ja rahasta sekä vallasta tehty jotain jumalia mitä palvotaan.samoin seksi. Huudetaan että perusoikeus! Mitä veetä??ootteko oikeasti nuin pahviaivoja kaikki?korona täällä ja te juoksette yhä munanne eli himojenne ja kaiken maallisen paskan perässä.voi ihmiset.tuhoontuomitut typerykset.
Et ehkä ole sisäistänyt lausetta. Kaksi ihmistä voi nähdä kauneuden toisin. Tämän huomannut useasti kaveriporukassa vertaillessa. Lisäksi luonne ja toiseen tutustuminen voi vaikuttaa paljon. On niin paljon asioita. Pelkkä kiiltokuvakasvo ei tee ihmistä kokonaisuutena kauniiksi. Näin itse koen asian ainakin. Joku ihminen voi olla niin kokonaisvaltaisesti ihana että ulkonäkö menettää merkityksen ja muovaa aiemmin opitun normin täysin uusiksi. Alat etsiä myös muista ihmisistä hänen piirteitä.
Kyllä kauneus on katsojan silmissä. Et ole vaan kauneuden tajuinen?
Tässä lohtua meille epäesteettisille. Ei elämä ole pilalla, vaikka naama onkin!
Iltarukoukseni kuulukin: Herra, kun veit jo ulkonäön, anna minun pitää edes huumorintajuni! :)
Hyvin kirjoitettu. Tällä naamalla sitä huumorintajua on tarvittukin. Ja parasta huumoria on nauraa itselleen😂😂
Sitten rumia miehiä on aika paljon noloo.
Totta!
Mutta RUMAN mielestä RUMAKIN voi olla kaunis.
Paitsi jos se muija on LÄSKI.
Kukaan ei tykkään LÄSKISTÄ, ruman voi vielä hyväksyä.
Voi rassukkaa! Kauneus on katoavaista, mutta tyhmyys ja ilkeys lisääntyy!
Samaa mieltä.
Kyllä, kauneus on aina katsojan silmässä.
Kaikki mitä aistimme noiden silmien läpi, suodattavat ajatuksemme myös muistojen ja elämän kokemustemme läpi. Kaikki piirteet, eleet, värit, muodot.. jotka tuovat itselle hyvää oloa, turvaa, kiihottaa ym..
se on sitä omaa henkilökohtaista kokemustamme kauneudesta. Varhaisia muistikuvia jostakin menneestä.. Tai vastaavasti tulevasta, jos kaipaa jotakin uutta ja jännittävää.
Vähän niinku ryppyreikä sun suun tilalla 🤣
Totta kai kauneus on katsojan silmässä. Onhan eri ihmisillä aivan erilainen käsitys siitä mitä on kaunista tai komeaa. On tietysti universaaleja ihanteita mutta ne ovat vain pintaraapaisu. Ei jokainen "komea" mies ainakaan minua miellytä lainkaan vaikka ovatkin komeita. Siis ei herätä mitään tuntemuksia tai mielenkiintoa edes katsoa sen tarkemmin. Tai jos on epämiellyttävä luonne niin herättää negatiivisia tuntemuksia vaikka näyttäisi miltä.
Parhaillaan olen ihastunut mieheen joka on kyllä mielestäni oikein komea mutta kyllä ison osan viehätysvoimasta tekee jokin hänen olemuksessaan, puhetavassaan, katseessaan. Haluaisin katsoa aivan läheltä niihin silmiin. No kunhan nyt kirjoitin aikani kuluksi näin koti-iltana.
"Emme rakasta toista siksi, että hän on kaunis, vaan meidän mielestämme hän on kaunis, koska rakastamme häntä." Muistakaa, olette aina kauniita!