Nyt taitaa Kaupungintalolla olla tosissaan vakava koronan uhka päällä, kun etätötä jatketaan kesän yli syksylle saakka. Vai onko joku saamakkoukko ennustanut lämmintä ja poutaista kesäsäätä, tiedä vaikka kesämökiltäkin pitäen voi sitä läppäriä vilkuilla ja jopa puhelimeenkin vastailla.
On tosissaan ristiriitaista ja naurettavaa tälläinen pelleily. Muu yhteiskunta kun on avautumassa ja palaamassa normaalin, niin meidän viranhaltijat ovat koronan tekosyyllä etätöissä. Nämä samat viranhaltijat käyvät kuitenkin ostamassa ruokansa kaupasta ja liikkuvat muutenkin. Ei ole rividuunareilla etätöihin mahdollisuutta, vaan ole siellä muiden seassa työtäsi tekemässä.
Eikö todella kaupungintalolla voisi töitä tehdä, jokainen olisi omassa toimistossaan ja ulkoovet pidettäisiin kiinni.
Kukahan vai ketkä ovat tämän etätyöpäätöksen takana, johtajuus taitaa olla lapsen kengissä tässä organisaatiossa.
Jos jotain positiivistä hakee tästä "etätyöstä", niin voidaan nähdä miten ylibuukattu taitaa tämäkin talo olla, hommat pyörisi paljon pienemmälläkin porukalla toimintoja yhdistämällä.
Tiedä vaikka kun koronan jälkilaskua ruvetaan maksamaan, saattaa jollekin viranhaltijalle tulla kodin etätyöpaikasta piempiaikaisempikin toimisto.
On tosissaan ristiriitaista ja naurettavaa tälläinen pelleily. Muu yhteiskunta kun on avautumassa ja palaamassa normaalin, niin meidän viranhaltijat ovat koronan tekosyyllä etätöissä. Nämä samat viranhaltijat käyvät kuitenkin ostamassa ruokansa kaupasta ja liikkuvat muutenkin. Ei ole rividuunareilla etätöihin mahdollisuutta, vaan ole siellä muiden seassa työtäsi tekemässä.
Eikö todella kaupungintalolla voisi töitä tehdä, jokainen olisi omassa toimistossaan ja ulkoovet pidettäisiin kiinni.
Kukahan vai ketkä ovat tämän etätyöpäätöksen takana, johtajuus taitaa olla lapsen kengissä tässä organisaatiossa.
Jos jotain positiivistä hakee tästä "etätyöstä", niin voidaan nähdä miten ylibuukattu taitaa tämäkin talo olla, hommat pyörisi paljon pienemmälläkin porukalla toimintoja yhdistämällä.
Tiedä vaikka kun koronan jälkilaskua ruvetaan maksamaan, saattaa jollekin viranhaltijalle tulla kodin etätyöpaikasta piempiaikaisempikin toimisto.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Minusta on hyvä että pääsen tekemään etätöita kesälläkin. Hellepäivinä voin lähteä rannalle uimaan ja aurinkoa ottamaan eikä edes lomapäivät kulu tästä.
Etätyöläisenä tiedän päivällä tekemättä jääneet työt paikattava illalla. Päivällä voi harrastella tilanteen niin salliessa. Etätyöskennellessä samat vastuut kuin konttorilla.
Kyllä ne etätyöläiset luisua laskee,huomattu on.
Mitäpä ne ypättäjät siellä tekee kun ei ole kohta enää Etu poikia jonka kanssa hengata. Kerkisihän ne kupata kaksikymmentä vuotta eikä kukaan käytännössä puuttunut siihen mitenkään. Miljoonat on pieni hinta rasvatusta insinööristä. Sörsseli ja parhaat kaverit.
”Elämässä on niin, että helpommin saa uuden muijan kuin kunnon kaverin.”
Eilen vasta joku viisas tuntui sanovan radiossa , että työteho laskee pitkityksessä etätöissä. Siksi olisi palattava pikaisesti työpaikoille työskentelyyn. Varsinkin kun kyse on kaupungin virastosta.
Tämä koronaepidemia jää pysyvästi kiertämään maapallolle, ja jos sen taltuttamista jäädään kotiin ja etätöihin odottamaan niin ollaan hukassa pahemman kerran. Kyllähän tässä on pohjimmiltaan kyse ihmisen mukavuuden halusta, jokainenhan haluaisi kotonaan tehdä etätöitä hyvällä korvauksella...
Onhan tässä sekin puoli, että kyllä minä ainakin toivon kunnalisveroeuroni tehokkaasti tulevan käytetyksi viranhaltioiden toimesta
Kyllähän se varmaan kouluja käymättömiä vitu.... kun ei voi tehdä etätöitä, vaan on joka päivä mentävä aamulla töihin! Ihanaa heräillä aamulla 7-8 aikoihin, juoda aamu kahvit ja jossain vaiheessa aukaista tietokone ja katsella, että mitä maailmalla tapahtuu. Päivällä voi ottaa nokoset. jos väsyttää ja palkka juoksee, mutta kuitenkin työt tulee paremmin tehtyä mitä jossakin avotoimistossa, missä toiset työntekijät pölöpöttävät ja ei voi keskittyä.
Kuntaorganisaatiot ovat täynnä jonninjoutavia kahvitteluvirkoja, moni on vain nauttimassa palkkaa ilman oikeita vastuita. Nyt pitää alkaa karsia kuntien määrää kovalla kädellä, 310 paisunutta kuntaorganisaatiota on liikaa näin pienessä ja köyhässä maassa
Onneksi ei tarvitse huomenna herätä kellon soittoon kun näitä etätöitä kaupungilla riittää. Huomenna onkin sadepäivä niin pitääkin paistella pullaa ja sivussa vähän yrittää niitä etätöitäkin tehdä tai ainakin pitää läppäri auki.
Nyt+voisi+kaupunki+antaa+valinnan++työntekijöilleen,+jotka+ovat+etätyön+piirissä.+
Kotona+työtä+tekeville+maksettaisiin+50%+kuukausipalkasta+ja++työpaikalle+tulevalle+olisi+toistaiseksi+täysi+palkka.+
Kaupungin+johto+voisi+ruveta+miettimään++säästökohteita+hallinossa+jo+näin+etupainotteisesti,+sillä+maksun+aika+koittaa+vääjäämättä++tässä+korona+kriisissä.+Rahat+on+valtiolla+vähissä+kuntiin+päin.
KANNATETAAN++Max++50%++ja+paikallisella+sopimisella++30%++etiäistyöstä.++Puolet+vois+lomauttaa++ja++parin+kuukauden+jälkeen+vaihtaa+vuoroja.
Ainakin hyvinvointikoordinaattoritytinviestintäassistentti näyttää palanneen toimistolle, kun parkkipaikalla autoa leppuuttaa.
Miksi kyseinen assistentti sitten on nähty ajelevan kylän teitä teknisen pomon henkilöautolla keskellä päivää? Onko sen oma auto vain hämäykSEKSI siellä kaupungin parkkipaikalla?
Rento
Ja asiallinen viesti, minne hävisi?
Eikö se virus tartu siitä autosta hyvinvointikoordinaattoriin, kun lainaa toisen autoa, ratista ja penkistä..
Niinpä
Tytteliä ei ole näkynyt joten varmaan nukkuu päivät pitkät.
ihanaa kun ei ole kiire aamulla työpaikalle. Saa rauhassa nauttia kahvista
Vieläkö jatkuu kaupungintalon viranhaltijoiden etätyöt? Tämä koronahan taitaa tosissaan antaa uusia tapoja tehdä varsinkin hallinnollista työtä vaikka etänä. Eikö Tytti ole sitä kehunutkin twitter tilillään.
Tämähän tarjoaa kunnille oivat säästökeinot, ei tarvita joka kunnassa välttämättä niitä johtajia. Voidaan ostaa palveluja silloin kun niitä tarvitaan huippuosaajilta, olivatpa he missä päin Suomea tahansa.
Kyllä me näitä etätöitä jatketaan niin on päätetty. Ilmeisesti jatkossa saadaan sitten valita kun korona tauti helpottaa mitkä päivät tehdään etätöitä. Perjantai ainakin pitää olla aina etäpäivä.
Harvassa ovat ne kuntatyöantajat jotka sallivat omien asioiden hoidon työnajan sisällä
Onko etätöitä tekevät saaneet kaupungilta suojavaatetuksen?
Shortsit, bikinit, hellehattu, aurinkolasit ja aurinkorasva!
Jos ette, niin ottakaa yhteyttä omaan ammattiliittoon välittömästi...
Etätöissä ei tarvitse edellämainituista kuin aurinkorasvaa. Rajaton rusketus paras.
Nyt vois ottaa konsultilta esiintymiskoukutusta, jos jännittää esiintyminen, 700€ tunti, kaupungin piikkiin , vink vink ja tweet tweet
Etätöissä on hyvä pinnailla täydellä palkalla.
Menipäs tämä etäpäivä nopeaan ensin pihatöitä ja sitten auringonottoa ei huomannutkaan kun kello oli jo neljä.
Työntekijät nauttivat meidän veronmaksajien euroista saa taas ensi vuonna nostaa veroja kun kaupungin huiput tekevät etätyötä ja tekevät omia tekemättä jääneitä töitä ja nauttivat palkasta mikä ihmeen suojelutyöpaikka on tämä Kuhmon kaupungin. Olette vielä niin tyhmiä, että luulette ettei Kuhmo laiset huomaa teidän kieroilua.
Mitä etätöitä siellä enää tehdään, koronaeristyshän on jo ohi?
Nyt kesällä sitä etätöitä riittääkin on kukkien istuttamista, ruohonleikkuuta, peltohommia ja aurinkoakin pitäisi jossain välissä keretä ottaa.
Vieläkö kaupungin väkeä on etätöissä? Poikkeuslaki kumottiin ja korona näyttää nyt hävinneen kuin pieru Saharaan.
Jos etätöissä ollaan, niin eikö olisi aika kerätä rohkeutta ja mennä sinne omaan viihtyisään toimistoon kaupungintalolle.
Näin veronmaksajana olen huolissani, että siellä kotona tai mökillä voi virkasuhde hämyrtyä pahemman kerran. Saattaa pahimmillaan muistaa vain tilipäivänä, että minähän töitä teen...
Nyt on aika kj:n kerätä joukkonsa ja ruveta porukalla miettimään niitä säästökohteita, mitä tänä kriisi on tuonut tullessaan ja kun maksun aika koittaa.
Ei ole näkynyt sitä strategiaa johdon tekemänä, tästä seselviämiseen.
Kaupungin työntekijät eivät ole työntekijöitä vaan palkan nauttijoita eihän siellä ole yhtään järkevää työntekijää vai onko!?