Käsittelykokeen vaatteet

Hei,
Tarvitseeko mopon käsittelykokeeseen siis varsinaiset ajotakit, -housut jne vai selviääkö esim vanhalla nahkatakilla, farkuissa jne? Opetusluvalla mennään, ei siis lainata autokoulusta varusteita.
916848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

periaatteessa voit suorittaa käsittelykokeen vaikka alasti,tosin julkisella paikalla alasti kekkalointi on kiellettyä.

Äänestä
  • Ei onnistunut. Itse olen sen verran vanha, että riitti, kun täytti 15 vuotta. Oma poika hylättiin jo ennen käsittelykoetta, kun oli gollarit jalassa. Lakiin perustuvaa perustetta eivät osanneet sanoa. Ainoa peruste lienee autokoulujen lobbaus, jotta saisivat maksajia. Tämä touhu on mennyt mielivaltaisesti, eikä sillä ole mitään tekemistä turvallisuuden tai muunkaan kanssa. Kas kun eivät vaadi haarniskaa polkupyöräilijöiltä!

    Äänestä

4 Varusteet
A1-, A2- ja A -luokkien ajo- ja käsittelykokeessa kuljettajalla on oltava seuraavat pakolliset varusteet:
- tieliikennekäyttöön hyväksytty suojakypärä asianmukaisesti kiinnitettynä, sekä ajolasit
silloin, kun kypärässä ei ole visiiriä;
- tieliikennekäyttöön tarkoitetut polvisuojilla varustetut moottoripyöräilijän ajohousut;
- tieliikennekäyttöön tarkoitettu kyynärpää- ja olkapääsuojilla varustettu moottoripyöräilijän ajotakki;
- tieliikennekäyttöön tarkoitetut suojilla varustetut moottoripyöräilijän ajokäsineet; sekä
- moottoripyöräkäyttöön tarkoitetut ajojalkineet
Ajohaalari hyväksytään ajokokeessa, jos se täyttää ajotakille ja ajohousuille määrätyt vaatimukset. Varusteiden mahdolliset puutteet (esim. hankaumat, ratkeamat) eivät saa vaikuttaa
varusteiden turvallisuuteen. Vaadittujen suojien on oltava ajokokeen aikana varusteissa paikallaan. Asianmukaisten varusteiden käyttäminen on edellytys kokeeseen pääsemiselle.

AM/120 –luokan käsittelykokeessa kuljettajalla on oltava seuraavat pakolliset varusteet:
- tieliikennekäyttöön hyväksytty suojakypärä asianmukaisesti kiinnitettynä, sekä ajolasit
silloin, kun kypärässä ei ole visiiriä;
- suojaavat, turvallisuutta lisäävät:
o takki, jonka on oltava pitkähihainen, ehjä ja hankausta kestävää materiaalia
o housut, joiden on oltava pitkälahkeiset, ehjät ja hankausta kestävää materiaalia
o Jalkineet, joiden on oltava tukevat ja umpinaiset

Kuljettajalla on oltava yllä luetellut ajovarusteet myös AM/121-luokan ajokokeessa silloin, kun
koe suoritetaan ajoneuvolla, jossa ei ole kiinteää korirakennetta. Asianmukaisten varusteiden

käyttäminen on edellytys kokeeseen pääsemiselle.

Äänestä
  • Mihin lakiin tämä perustuu? Vai perustuuko tämä siihen, että autokoulun vaativat, että saavat maksajia?
    Tämä on täysin mielivaltainen sääntö, eikä taida perustua mihinkään lakiin!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Mihin lakiin tämä perustuu? Vai perustuuko tämä siihen, että autokoulun vaativat, että saavat maksajia?
    Tämä on täysin mielivaltainen sääntö, eikä taida perustua mihinkään lakiin!

    https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/2011/386#chp_5__sec_52v20180938__heading

    §58:
    "Valtioneuvoston asetuksella annetaan säännökset ajokokeen kestosta sekä ajokokeen vastaanottamisesta ja poikkeuksista poljinvaatimukseen. Valtioneuvoston asetuksella voidaan antaa tarkempia säännöksiä teoriakokeesta, tutkintoajoneuvoista ja muista kuljettajantutkinnon vaatimuksista. Liikenne- ja viestintävirasto voi antaa tarkempia määräyksiä teoriakokeiden, ajokokeiden ja käsittelykokeiden sisällöstä ja käytännön toteutuksesta."

    1Äänestä

Nämä on hyvät ohjeet, joita kannattaa myös noudattaa.

Äänestä
  • Joo onhan ne ohjeet mutta onko myös määräykset, kun kortti taskussa niin kypärä riittää. Olisi mukava kuulla mihin lakiin/asetukseen perustuu käsittelykokeen vaatimukset?

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Joo onhan ne ohjeet mutta onko myös määräykset, kun kortti taskussa niin kypärä riittää. Olisi mukava kuulla mihin lakiin/asetukseen perustuu käsittelykokeen vaatimukset?

    Joo varmaan ei ole kukaan koittanut oikeudenkäynnin kautta että pitääkö olla kaikki releet ajokokeessa? Voihan olla että virkamiehet on vaan antaneet määräyksiä ilman oikeutuksia?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Joo onhan ne ohjeet mutta onko myös määräykset, kun kortti taskussa niin kypärä riittää. Olisi mukava kuulla mihin lakiin/asetukseen perustuu käsittelykokeen vaatimukset?

    Kuten sanottu käyttäminen on edellytys kokeeseen pääsemiselle. Korttiahan ei ole pakko suorittaa kuten ei monta muutakaan asiaa jos epäilee että homma on laiton. Kyllä ajokouluille on asiakkaita. Omaan käsittelykokeeseen sain ajovarusteet koululta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei,
Tarvitseeko mopon käsittelykokeeseen siis varsinaiset ajotakit, -housut jne vai selviääkö esim vanhalla nahkatakilla, farkuissa jne? Opetusluvalla mennään, ei siis lainata autokoulusta varusteita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu