Pihalla seisoo vuoden 1955 diesel kuorma-auto.
Auto on ollut rekisteröitynä viimeksi 1962.
Startti oli viety, mutta sellainen löytyi taisi olla Vimpelistä.
Elvyttelin sitä käyntiin ja tarkistin öljyt. Riittävä määrä kauniin kullankeltaista öljyä näkyi tikussa.
Suodatin on huopaelementti ja tietenkin tukossa.
Laskin vanhat ölyt pois ja toden totta oli kuin tuoretta öljyä olisin laskenut.
Päätin avata öljypohjan ja totuus paljastui. Öljypohjalla oli paksu kerros sakkaa jota piti kaapia pois.
Tämä tuli mieleeni kun luin lehti artikkelia jossa kerrottiin vastaavasta elvytyksestä.
Kauan seisonut auto ja öljyt
6
331
Vastaukset
- Anonyymi
Ameriikan automiehet starttaavat vaan..olipa seisonut vaikka 60 vuotta, ainakin Youtube videoita sellaisia paljon - ts. "lähteekö käyntiin"
- Anonyymi
Sama juttu kävi minulle, kun tutkin kymmeniä vuosia seissyttä jäteöljy pönttöä, mihin olin -70 luvulla laittanut Cortinan vanhat öljyt aina vaihdon jälkeen.
Öljy oli tosiaan kuin uutta öljyä 40 vuoden seisottamisella. Kaikki noki ja karsta oli painunut pöntön pohjalle. Moottorisahan teräketjuöljynä olen niitä nyt käyttänyt polttopuu savotassa. - Anonyymi
Nafta on liukasta tavaraa vuosien jälkeen, lähtee kuin palmun alta, etanoli moottoria en menis käynnistelemään startti pilotilla!🤯
- Anonyymi
Mistä sinä sitä naftaa saat? Varastamalla Nesteen terminaalista, vai?
Se naftahan on raakaöljyä sisältäen ainakin kaikki jakeet propaanista asfalttiin. En minä sellaista vain autooni tankkaisi... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä sinä sitä naftaa saat? Varastamalla Nesteen terminaalista, vai?
Se naftahan on raakaöljyä sisältäen ainakin kaikki jakeet propaanista asfalttiin. En minä sellaista vain autooni tankkaisi...Nonnin siinä taas joku viisastelee.
Nafta on meidän aikuisten käyttämä nimitys joka tulee ainakin venäjänkielestä.
Wikipediakin tuntee merkityksen:
Dieselöljy, lyhyemmin pelkästään diesel, joskus myös nafta, on kevyttä polttoöljyä eli kaasuöljyä, jota käytetään dieselmoottorien polttoaineena.
- Anonyymi
Ensin öjyt pois ja liuotinta öljypohjan. Liotinta pari päivää ja öljyt tilalle.
Sitten suuttimet ylös ja öljyä sylintereihin suuttimien reijästä. Kammella käännellä konetta että öljyää sylinterit ja ei leikkaa männänrenkaat heti kiinni.
Suuttimet pois siksi että a) pyörii helposti ja b) saa öljyä männän päälle ja se ylimääräinen öljy kyllä lentää pihalle suuttimen reijästä.
Osat paikalleen ja suutin putken löysällä starttia, kun roiskuu putket kiinni ja tulille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-458980Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036468Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain996149Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1314674- 1644538
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.793119- 1662260
- 652148
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1592096- 491881