Lahjalistojen vastustajat

tyttönen vain

Heipä hei, te kaikki lahjalistojen vannoutuneet vastustajat! Olen osittain samalla kannalla kanssanne, ja ymmärrän perusteenne, mutta kerronpa tapauksen erilaisesta lahjalistatarpeesta.

Tuttavani, joka asuu ulkomaalaisen kumppaninsa kanssa tämän kotimaassa, menee ensi kesänä hänen kanssaan naimisiin Suomessa. Heillä on lahjalista liikkeessä, jolla on yhteistyökumppani myös heidän asuinmaassaan. Kuvio toimii niin, että lahjan ostajat voivat maksaa lahjansa liikkeessä ja saavat ojennettavaksi kuvallisen lahjakortin. Näin he siis myös näkevät, mitä antavat, lahja on hieman tavallista kortinläpyskää konkreettisempi. Tämä kuvallinen järjestely vaati pientä rahallista korvausta ja ystävällistä askartelijaa liikkeessä. Pariskunta lähtee Suomesta suoraa häämatkalle ja palaa häämatkalta kotiinsa, joten esimerkiksi astioiden kuljettelu tällaisella reissulla olisi vähintäänkin hankalaa. Kotiin päästyään he voivat hakea lahjaksi saamansa tuotteet liikkeestä lahjakortteja vastaan. Listan ulkopuoleltakin saa tietysti ostaa lahjoja, mutta olemuksestaan riippuen ne saattavat joutua odottamaan Suomessa parin seuraavaa visiittiä.

Ei kai kukaan tällaista järjestelyä voi vastustaa?

5

1077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voikaan

      hyvä perustelu, mutta kovin marginaalinen tapaus.

      • tyttönen vain

        Juu, en tuolla tapauksella tarkoittanutkaan että lahjalistojen pitäisi olla ok kaikissa tapauksissa =)

        Minusta vielä vuosi tai pari sitten lahjalista kuulosti ällöttävältä kerjäysmeiningiltä. Mutta nyt asiaa tarkemmin mietittyäni tuli mieleen, että ihmiset tuntevat nykyään toisiaan hyvin huonosti. Läheisetkin sukulaiset. Silloin lahjalista, jota en kyllä omalla kohdallani käyttäisi, helpottaa varmasti erityisesti sitä lahjan hankkijaa.

        Mutta ei kuitenkaan aleta tästä tässä yhteydessä väitellä, eiköhän niitä periaatteellisia keskusteluja ole tällä palstalla jo tarpeeksi.


    • mutta

      Kukin tyylillään. Itse pidän hyvänä vaihtoehtona ilmoittaa, että lahjat ja lahjarahat on sivusekka, ja tarkoitus on juhlistaa päivää olemalla yhdessä tärkeänä päivänä läheisten ihmisten kanssa. Eli vieraiden osallistuminen juhlaan on jo lahja sinänsä..

      • tyttönen vain

        Olen aivan samalla kannalla!! Mutta kun vieraat niitä lahjoja kuitenkin ostavat, vastusteluista huolimatta ainakin osa, niin joskus silloin saattaa olla lahjalista paikallaan.

        Kuitenkin olen kanssasi enemmän kuin samaa mieltä, että vieraiden läsnäolo on ehdottomasti se ainoa tärkeä pointti!


      • in.na

        Ajatusta en kritisoi, mutta se tuntuu, hullulta, että sitä täytyy kutsuissa oikein julistaa. Itselleni tulisi mieleen, että mikä hääparin todellinen viesti mahtaa olla, sekö, että ovat muita hääpareja kunnollisempia, ottaisin sen ikäänkuin vastavetona niitä kohtaan, jotka lahjalistan julkaisevat. Että ajatuksena ei niinkään ole se oma ajattelutapa, vaan sen asian mainitsemaan pääseminen.

        Ei, meille ei tule lahjalistaa, en sen takia ottanut kantaa.

        Sen haluan vielä sanoa, että ei ne lahjat joita ihmiset haluavat antaa, ole mitenkään siitä pois, että tarkoitus on juhlistaa päivää olemalla yhdessä tärkeänä päivänä läheisten ihmisten kanssa. Se viime kädessä on varmaan meillä kaikilla hääjuhlan ensisijainen tarkoitus, lahjalistalla tai ilman.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      148
      10965
    2. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      62
      3866
    3. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3793
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      187
      3592
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3451
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      97
      3277
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1914
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1247
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      928
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      264
      889
    Aihe