Sain elämäni ensimmäisen PlayStationin, PS 2:n. Olisi muutama kysymys, toivottavasti joku kokenut osaisi neuvoa.
-Mihin telkkarin piuhoihin nuo johdot laitetaan? TV on 14 vuotta vanha Samsung.
-Mitä pitää tehdä ylipäätään, että PS2:n saa toimimaan?
-Onko pleikkarissa valmiina sisällä pelejä? Jos on, miten ne saa haettua?
-Onko jossain netissä PS2:een ladattavaa käyttöohjetta?
Kiitos jo etukäteen neuvoista.
PlayStation 2 kysymyksiä
2
1848
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoitappa ihan vain googleen "ps2 hooking up" ja alkaa löytymään. PS2 on levyasema aukaise se ja katso jättikö joku urvelo pelin koneen sisään. Eli maksimissaan yksi peli on "valmiina" mukana, mutta muuten joudut itse ostamaan kaikki pelit. Käyttöohjetta voi olla hankala löytää mutta eipä sitä juuri kaipaakaan.
- Anonyymi
Itse ostin elämäni ensimmäisen Playstation 2:n vuonna 2017 ja tämänkään mukana ei tullut käyttöohjeita. Omani on ns. fat -mallia eli ensimmäisen mallin PS2, uudemmat ovat ns. slim -mallisia.
Aiempaa kokemusta oli kuitenkin uutena ostamistani Playstation 1:stä ja PS3:sta joten PS2 käyttöönotto sujui helposti.
Itsellä PS2 on liitettynä vm. 1999 Nokia kuvaputkitelevisioon Scartin kautta. Käytin tässä PS1:n mukana tullutta Scart palikkaa johon liitin PS2:n mukana tulleet kolme johtoa. Joissain televisioissa voi olla suoraan omat pistokkeet näille johdoille.
-Mihin telkkarin piuhoihin nuo johdot laitetaan? TV on 14 vuotta vanha Samsung.
* vastasinkin tuohon jo yllä
-Mitä pitää tehdä ylipäätään, että PS2:n saa toimimaan?
* virtajohto seinään, kuva- ja äänijohdot telkkariin, Fat -mallissa on vielä päävirtakytkin takapaneelissa, Slimissä käsittääkseni ei ole. Ohjain- ja mahdollinen muistikortti kiinni etupaneelin aukkoihin, telkkari päälle, PS2:n virta päälle etupaneelista ja aloitusnäyttö pitäisi ilmaantua ruudulle.
Pelilevy PS2:n dvd-asemaan niin pääsee pelaamaan.
-Onko pleikkarissa valmiina sisällä pelejä? Jos on, miten ne saa haettua?
* ei ole mitään sisäänrakennettuja pelejä. Muistikortti on vain pelitallennuksia varten, siellä ei ole varsinaisia pelejä.
-Onko jossain netissä PS2:een ladattavaa käyttöohjetta?
Tätä en tiedä, ei ole tullut etsittyä mutta PS2 on aika helppokäyttöinen ilmankin. Tosin tässä auttaa omalla kohdalla muiden pleikkareiden käyttökokemus joten en välttämättä osaa arvioida, miten helppokäyttöinen tämä on henkilölle, joka tulee ensimmäistä kertaa käyttämään mitään Playstationia?
Tai ehkä tavallaan kuitenkin, koska ostin joulukuussa 2019 ensimmäisen Xboxini (Xbox One S), ja sen käyttölogiikkaan on kieltämättä ollut hieman totuttelemista Pleikkareiden jäljiltä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie532356Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492305Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722203Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut452034Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372027Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta21972HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981755Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1061693Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt191568Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241514