Hei!
Matka Egyptiin varattu ja vatsatauti pelottaa.
Olen raskaana joten en uskalla luottaa paikallisten apteekkien tarjontaan vaan ajattelin pyytää turvalliset antibiootit jo suomesta mikäli se on mahdollista.
Mitä lääkkeitä olette jo suomesta ottaneet mukaan, siis antibiotteja. Vai kirjoittavatko lääkärit reseptiä varmuuden vuoksi? Kai suomalaisetkin antibiootit tehoavat tautiin yhtälailla kuin näolläkin sivustoilla mainostetut Antinol, Flagyl ja Streptoqin.
Kokemuksia??
Matka Egyptiin varattu ja vatsatauti pelottaa.
Olen raskaana joten en uskalla luottaa paikallisten apteekkien tarjontaan vaan ajattelin pyytää turvalliset antibiootit jo suomesta mikäli se on mahdollista.
Mitä lääkkeitä olette jo suomesta ottaneet mukaan, siis antibiotteja. Vai kirjoittavatko lääkärit reseptiä varmuuden vuoksi? Kai suomalaisetkin antibiootit tehoavat tautiin yhtälailla kuin näolläkin sivustoilla mainostetut Antinol, Flagyl ja Streptoqin.
Kokemuksia??
Vastaukset 10
Vanhimmat
Antibioottia en kyllä ihan huvikseni suuhuni laittaisi. Varsinkaan jos olisin raskaana.
Mieluummin ostat esim imodiumia (mikäli saa syödä raskaana ollessa), käsidesiä apteekista, maitohappobakteereja.
Katsot mitä suuhusi laitat; ei kraanavettä tai jääpaloja, hedelmät sellaisia mitkä voit itse kuoria, ei jäätelöä, ei raakaa lihaa, kalaa tai muutakaan kypsentämätöntä.
Jos se vauva on siellä pysyäkseen, niin ei se ihan pienistä mahataudeista ole moksiskaan.
Juoda vaan muistat vaikka ei janottaisikaan.
Äipälle kiitos vastauksesta ja vielä pieni tieto: raskaana ollessa SAA syödä joitain antibiootteja, mm.V-pen megaa.
Kysymykseni tarkoitus oli, että auttaako kyseinen V-pen Mega vatsatautiin kun sen nyt ainakin saisi Suomesta jo valmiiksi mukaan. PAikallisista apteekeista en ihan mitä tahansa tohdi suuhuni laittaa, siksi kyselen neuvoa ENNEN matkaa täällä netissä.
Tarkoitinkin että itse en antibiootteja turhaan laita suuhun. En edes mahatautiin. Lapsi 3v ei myöskään ole syönyt yhtään antibioottikuuria ja taudeista on toipunut ihan normaalisti.
Antibioottien väärinkäytöllä enemmän haittoja kuin hyötyä. Eli bakteerikannat vahvistuvat, eikä kohta keksitä sellaista ab:a joka tehoaa. Seurauksena tulee näitä MRSA ym sairaalabakteereita jotka ovat resistenttejä useimmille antibiooteille.
Mutta jos sinua rauhoittaa se lääke kassissa, niin hae ihmeessä vaikka yksityiseltä resepti.
http://www.coronaria.fi/www/mtv3/laakkeet.php?id=1104
Immodiumia söisi ...voipi muuten olla ihan vaarallista ainakin lapsille. Siinä saattaa käydä niin että Immodium tekee "tulpan" bakteeri muhii ja kaasuuntuu edelleen ja ..lopun voitte arvata. Eli ihan niin kuten täällä on ehdotettu jos ripuli/vatsatauti tulee: lääkäri paikalle jne. Paras ennakointi on ennalta ehkäisy: riittävästi juotavaa ja hygienia!
Hyvää matkaa, Egypti on kokemisen arvoinen, joka tapauksessa!
Tulin itse eilen 2 viikon matkalta Hurghadasta
ja se meni pilalle osaltani juuri vatsataudin
takia. Kannattaa tosiaan huomioida se että jos on raskaana. Olen sitä mieltä itse että kannattaa
aina soitaa lääkäri paikalle koska he ovat erikoistuneet juuri vatsatautiin ja turistiripuliin ja ovat kyllä siinä suhteessa kokeneita. Suomesta ei kannata ottaa lääkettä mukaan sillä ne eivät tehoa, sielä on apteekkeja
kyllä mistä voi ostaa mutta heiltä ei saa kuittia
matkavakuutusta varten. Mutta yksi lääke on kyllä mitä sieltä voi hakea eikä ole kallis ja auttaa normaaliin turistiripuliin (DROTAZINE)
se tehoaa kyllä aika hyvin. Mutta suosittelen lääkäriä aina. Hyvää matkaa!
Onko antibiootti oikea lääke vatsatautiin???
Imodiumilla on aiemmin pärjätty, ja se ei kai ole mitenkään samanlainen kuin antibiootit - vai tietääkö joku paremmin?
Tämä turistiripuli on käsitykseni mukaan varsin ärhäkkä suolistotulehdus. Eli sinällään antibiootit niihin tehoavat, mutta nämä paikalliset lääkkeet (Antinal ja Streptoqin) on kyllä alan artikkeleissa todettu vääriksi ripulin hoitomuodoiksi (varsinkin tuo streptoqin). Flagyl lääkettä sen sijaan saa myös Suomesta ja suosittelisin varsinkin raskaana oleville naisille lääkärin konsultointia jo täällä Suomessa ja tarvittaessa lääkkeen ostamista mukaan täältä. Paikallisten apteekkien luotettavuudestakaan en menisi aina vannomaan (koskee kaikkia vähemmän kehittyneitä maita) sillä paikallinen viranomaisvalvonta ei välttämättä ole samalla tasolla kuin Suomessa...
Eli pari artikkelia Streptoquin lääkkeestä:
http://www.essentialdrugs.org/indices/archive/200107/msg00021.php
http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/740633.stm
Ja sitten artikkeli Antinal -lääkkeen vaikuttavasta Nifuroxazide -nimisestä aineesta:
http://www.essentialdrugs.org/edrug/archive/199802/msg00049.php
Ihmiset näköjään hakevat väkisellä itselleen ongelmia.. paljon yksinkertaisempaa olisi lähteä muualle kuin Egyptiin tuossa tilassa lomalle. Sitähän ei nykypäivän ihminen ajattele, vaan kysyy että mitä lääkkeitä voin ottaa jotta voin tehdä sitä sun tätä.
1) Olen raskaana ja olen varannut viikon matkan Kuubalaiseen sikaritehtaasee. Pliis auttakaa, mitä lääkettä voisin ottaa että säästyisin passiivisen tupakoinnin haitoilta?
2) Kuuban jälkeen olemme mieheni kanssa lähdössä Oktober-festareille. Nyt kaivataa vinkkejä, miten voin juoda olutta ilman että vauvani saa vaivoja. Olisiko joku lääke tai jotain?
Raskaus ei ole sairaus, mutta suuri aarre se on ja sen mukaisesti kannatta kyllä varmaan elellä. Niin, jos on arvot kohdallaan!
Olit raskaana tai et paras lääke vatsatautiin on 5 litraa mehuja päivässä...Bakteerit tulee ulos omaa tahtiaan, täytyy vaan pitää huolta netetasapainosta. Omat ripulini kesti pari viikkoa, ei se sen kummempaa ollu ku kotimaassakaan