Sain tänään kutsun heinäkuun lopulla vietettäviin häihin. Mukana oli lappu, että hääparin lahjalista löytyy sieltä ja sieltä kaupasta. Onko lahjalista jo "avoinna"? Voisin käydä valitsemassa sopivimman lahjan mielellään heti tilaisuuden tullen, koska budjettini ei yksinkertaisesti riitä paljon mihinkään. Tarkoitukseni ei ole päästä mahdollisimman vähällä, mutta olisi kivempi ostaa kohtuuhintainen lahja listalta, kuin jotain epämääräistä ja epämieluisaa listan ulkopuolelta sitten, kun jäljellä on enää liian hintavia toiveita.
lahjalista avoinna, onko?
7
1927
Vastaukset
- varmasti
on jo auki, kun ovat sen ilmoittaneet.
Toisista kauppojen lahajalistoista on tieto myös kaupan nettisivuilla. Ainakin sokkarilla joskus..- häävierailija
Pitääpä mennä lähipäivinä katsomaan. Vaikka mieheni tietysti nauraa "turhanpäiväiselle hössötykselle". Miehet harvoin osaavat ajatella pidemmällä tähtäimellä, heinäkuussa se sitten taivastelisi että mitä me lahjaksi keksitään, kun lista on jo tyhjennetty =)
- olet
ei-toivottu vieras ja vähemmän fiksu. Fiksut ostaa kalliilla...
- häävierailija
Enpä taida viitsiä ruveta sinun kanssasi fiksuudesta väittelemään =) Mutta jos koet olevasi fiksu, voit toki kertoa minulle miten 170 euron kuukausituloilla ostetaan 230 euron vuokranmaksun jälkeen kallis häälahja? Olettaen tietysti että en osta oppikirjoja, ruokaa tai vaatteita ja jätän laskut maksamatta.
- on ainakin
kutsu tullut ajoissa. Aikamoista liioittelua...
- häävierailija
Älähän nyt hättäile =) Itse morsiusparin lisäksi sulhasen suku tulee ulkomailta häihin, joten heille piti lähettää kutsut hyvissä ajoin. Ensin pari ajatteli pistävänsä Suomessa asuville vieraille kutsut erikseen myöhemmin, mutta ajattelivat sitten että parempi hoitaa kertarysäyksellä ja että ei kai se ketään haittaa... ilmeisesti saattaa haitatakin =)
Morsian hoitelee hääjärjestelyjä asuinmaastaan käsin joten ylimääräinen joustoaika ei ole haitaksi. Hän tulee käymään Suomessa kesäkuun alussa, jolloin hän yrittää saada kaiken sovittua mahdollisimman pitkälle pitopalvelun ja juhlapaikan kanssa. Tässä tarvitaan tieto vieraiden määrästä. - ymmärrän
häävierailija kirjoitti:
Älähän nyt hättäile =) Itse morsiusparin lisäksi sulhasen suku tulee ulkomailta häihin, joten heille piti lähettää kutsut hyvissä ajoin. Ensin pari ajatteli pistävänsä Suomessa asuville vieraille kutsut erikseen myöhemmin, mutta ajattelivat sitten että parempi hoitaa kertarysäyksellä ja että ei kai se ketään haittaa... ilmeisesti saattaa haitatakin =)
Morsian hoitelee hääjärjestelyjä asuinmaastaan käsin joten ylimääräinen joustoaika ei ole haitaksi. Hän tulee käymään Suomessa kesäkuun alussa, jolloin hän yrittää saada kaiken sovittua mahdollisimman pitkälle pitopalvelun ja juhlapaikan kanssa. Tässä tarvitaan tieto vieraiden määrästä.yskän:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244292
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333493Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543384Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203328Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232910Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282670Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S301766