Havahduin vasta nyt, että kuukausipalkkalaisten lomapalkan laskentatapa on työntekijälle epäedullinen.
Esim. Minun kuukausipalkka 2200 ja päivän lomapalkka lasketaan 2200÷25=88 euroa.
"Työntekijä saa sopimuksensa mukaisen kuukausipalkan myös vuosiloman ajalta. Loma-ajan päiväpalkka saadaan jakamalla lomalle lähtiessä voimassa oleva kuukausipalkka luvulla 25. Päiväpalkka kerrataan ansaittujen lomapäivien määrällä.
Peruskuukausipalkan pohjalta laskettu vuosilomapalkka tasataan seuraavana palkanmaksupäivänä. Työntekijä saa siten niiltäkin kuukausilta, joina lomaa pidetään, peruskuukausipalkkaa yhtä paljon kuin jos olisi töissä."
Mutta eihän kukaan työskentele kuutta päivää viikossa kuukausipalkalla? Työaika on keskimäärin viisi päivää viikossa. Toinen tapa miettiä: laskennallinen tuntipalkka on n. 13.5 euroa ja laskennallinen työpäivä 7.5 tuntia eli palkan pitäisi olla 101.25 euroa päivältä.
Osaako joku sanoa miksi näin?
Kuukausipalkkalisten surkea lomapalkka
5
495
Vastaukset
- Anonyymi
Ensinnäkin vuosilomapalkoissa noudatetaan kaikissa sopimuksissa ja laissa periaatetta, että lomailemalla ei rikastu, vaan loman sisältävältä ajanjaksolla ansiot ovat jotakuinkin samat kuin työtä tehden, olit sitten tunti-, viikko- ta kk-palkkainen.
Toiseksi kk-palkkaa maksetaan 7 päivältä viikossa, vaikka työtä tehdään vain työpäivinä. Jos haluat laskea kk-palkasta tuntipalkan, sinun pitää käyttää jakajana työehtosopimuksesta löytyvää lukua, jonka suuruus riippuu viikkotyöajasta. Esim. kaupan alalla tuntipalkka lasketaan jakamalla kk-palkka luvulla 160. Päiväpalkan laskeminen kk-palkasta vaihtelee eri sopimuksissa riippuen, lasketaanko työpäivän palkkaa vai kalenteripäivän palkkaa. Tarkista omasta testistä. - Anonyymi
Kuukausipalkkainen saa tosiaan lomalla ollessaan lomapalkkaa normaalin kuukausipalkan verran. Lomaraha toki tulee bonuksena, tosin tes tai työnantaja määrittelee maksetaanko se samaan aikaan kuin ollaaan lomalla vai muuna aikana.
- Anonyymi
... Joku valittaa jostain lomarahasta kun monet ei nykypäivänä siitä ole koskaan kuullutkaan tai ei sitä tule saamaan.
- Anonyymi
Aloittaja voisi ryhtyä yrittäjäksi ja saman tien porvariksi sekä syljeksiä vaan kattoon sen jälkeen.
- Anonyymi
ei kaikki yrittäjät suinkaan ole "porvareita" vaikka monet ovatkin valtaosaltansa. Tiedän monta vasuria jotka ovat yrittäjiä. Koetetaan välttää stereotypioiden luontia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257