koulun vaihto mitä teen, onko hyvä idea?

Anonyymi

Elikkä olisin ehkä vaihtamassa koulua kesän jälkeen, hyvin ilkeän ja ahistavan kaverin takia joka on ollut elämässäni liian kauan.

Mutta mitä tehen entä jos minua aletaan kiusaamaan, jos en saa kavereita, minua syrjitään... Se ei haittaa jos oon käytävillä ja tunneilla yksin mutta kun en halua mennä ruokailuun yksin ja kaikki pari ja ryhmätyöt jossa saa valita itse henkilön nii jään kuitenkin ulkopuoliseks.

en ole siis ikinä vaihtanu koulua yksin yms. minulla on ollut tuo sama kaveri koko elämäni mukana samoissa kouluissa... että oliko siis hyvä idea? ja miten saisin kavereita kun olen niin ujo että menen heti lukkoon uudessa ympäristössä ja uusien ihmisten kanssa??

1

71

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos alat pakenemaan vaikeuksien edessä, niin saat paeta loppuelämäsi. Elämässä ei aina voi valita sitä ihmisjoukkoa, jonka seurassa on.

      Selvittäkää välinne, tarvittaessa aikuisten avustuksella.

      Ujouteen ei taida auttaa mikään muu kuin se, että pakotat itsesi niihin ujostuttaviin tilanteisiin ja kommunikoimaan niissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe