Maataloustuilla tuotettu kuselta maistuva vehnäolut tai ohrakalja ei mene kaupaksi ulkomailla.
Törsäke peloissaan juottoloiden sulkemisesta
Anonyymi
13153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No mutta, niiden makuhan on suunniteltukin cititörsille. Ei ulkomaille.
Hyvä että kelpaa suomalaisille. Viime vuonna n 630 tölkillistä henkeä kohti, vauvasta vaariin. Mikä on mielestäsi myydyin artikkeli hesan terasseilla kun rajoitukset poistuu?
Vehnäolut, Kiistaton ykkönen.
Karhu merkkinä ylivoimainen ykkönen.
Muille se kusi ei sitten kelpaakaan. Enpä ole Saksassa nähnyt 'Karhoota' edes Berliinin paskaisimmassa räkälässä.
Laatuoluet myydäänkin laatupaikoissa. Joissa et ilmeisesti käy?
Lontoon kolme kalleinta baaria ovat Craft Beer, Beaufort Bar ja Coburg Bar. Sinun tehtäväksesi jää todistaa suomalaisen oluen saatavuus Lontoon 'laatupaikoissa'. Mikään räkälä Helsingissä tai Tallinnassa ei ole mikään 'laatupaikka'. Olisihan se kieltämättä hauskaa mennä Coburg Bariin ja kysyä pohojalaisella varsinaissuomalaisella rallienkulla 'Kan i haave tuu Olvis please'.
”Kippis! Suomalaisolut valittiin maailman parhaaksi Lontoossa.
Brittiläiskilpailun tuomaristo koostuu alansa arvostetuista asiantuntijoista. Tänä vuonna tuomaristo arvioi yli 3500 olutta. Kilpailuun osallistui panimoja 56 eri maasta.”
https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/8ac45efc-948b-48db-9676-2a39132821ac
”Kotimaisten huippuoluiden voitokas linja kansainvälisissä olutkilpailuissa jatkuu. Bryggeri panimon Sofia Imperial Stout voitti hopeaa omassa sarjassaan.”
https://olutposti.fi/sofia-european-beer-star/
”Tamperelaisen Pyynikin Käsityöläispanimon kansainvälinen kisavoitokkuus on vienyt komeasti jo vuosia suomalaista olutosaamista maailmankartalle. Tällä kertaa maailmanlaajuisen World Beer Awards -kisan mittava tuomaristo valitsi Pyynikin Stout-oluen Milk Sout -sarjassa maailman parhaaksi.”
https://kohokohdat.fi/tampere/pyynikilla-maailman-paras-olut-jo-3-vuotta-perakkain-milk-stout-vei-voiton-world-beer-awardseissa/
”Lidlille valmistettu suomalaisolut valittiin maailman parhaaksi – myös toinen suomalainen pokkasi voiton.”
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/1442113
Ainahan sitä voi kaikilla titteleillä kerskua 'maailman parhaaksi'. Kerro nyt omin sanoin moniko Lontoon keskustassa oleva 'pupi' tarjoaa suomalaista olutkusta hanoistaan.
Mitäs kerskumista siinä, tarjotaanko jotai olutta tai ei. Menee samanlaiseksi turhaksi hifistelyksi kuin viinien kans. Tietäähän sen , kun Itse maistaa, onko Olut hyvää, yleensähän se ei ole, vaan on ns. opittu hyvä, vrt. kahvi.
Monessako autokaupassa Suomessa myydään Ferrareita? Kyllä suomalaisen ruuantuottajan täytyy olla maailman paras! Kahdesti peräkkäin maailman paras naudanlihapihvi, maailman paras gini, ja edellä luetellut maailman parhaat oluet. Vaikka edellämainituista ei ruokaa ole kuin pihvi, niin tarvetta ja kysyntää piisaa muillekin. Mutta kuten Jopa tietää, kaikki, aivan kaikki, paitsi ruuantuotanto on turhaa, aivan turhaa.
Eilen lähti sonneja teurastamolle, kuinkahan moni duunari saa särvintä leivänpäälle niistäkin, ennenkuin Jopan grillissä maukas, maailman parhaaksi todettu, pihvi tirisee? Äläkä murehdi nauttiessasi sitä, että syöntipalkkioilla se pihvi on tehty sinulle halvaksi. Näin ovat päättäjät parhaaksi katsoneet. Ja olethan sinäkin heitä eduskuntaan äänestänyt? Sehän on kansalaisvelvollisuus. Vai onko Jopalla vai oikeuksa?
Sen verran vielä kysymykseen ” moniko Lontoon keskustassa oleva 'pupi' tarjoaa suomalaista olutkusta hanoistaan”.
”Tässä ovat maailman viisi myydyintä olutta:
1. Snow, SABMiller
2. Tsingtao, Tsingtao Brewery
3. Bud Light, Anheuser-Busch Inbev
4. Budweiser, Anheuser-Busch Inbev
5. Skol, Carlsberg, Anheuser-Busch InBev, Unibra”
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001841669.html
Tuskin näitäkään silti myydään lontoon pubeissa koska niissä juodaan aivan omanlaisiansa oluita, yleensä englantilaisia ja usein lähipanimon oluita.
”Kukko+Helles+5,0+%,+Kukko+Vahva+Pils+5,5+%,+Kukko+Portteri+6,5+%,+Kukko+IPA+5,5+%+ja+Laitilan+Imperiaali+Stout+9,2+%+pokkasivat+palkinnot+suuressa+European+Beer+Challenge+-kisassa+Lontoossa.
Kukko+Helles+sai+European+Beer+Challenge+2019+-kilpailussa+raadilta+kilpailun+parhaan+arvion+eli+Double+Gold+-tunnustuksen.+Kultamitaliin+ylsivät+myös+Kukko+IPA+sekä+Laitilan+Imperiaali+Stout.++Kukko+Portteri+ja+Kukko+Vahva+Pils+saivat+kumpikin+pronssimitalit.+European+Beer+Challenge+-kilpailussa+oluita+ei+aseteta+paremmuusjärjestykseen+vertaillen+vaan+ne+arvioidaan+oluen+eri+elementtien+–+ulkonäön,+makuprofiilin,+aromien+ja+rakenteen+–+perusteella.+Arvioijina+toimivat+Euroopan+johtavat+oluen+ostajat+sekä+suurimpien+maahantuojien+ja+vähittäismyyjien+päätöksentekijät.”
https://olutposti.fi/laitilan-wirvoitusjuomatehdas-mitaleille-european-beer-challenge-kilpailussa/
”+Tällä+viikolla+on+sosiaalisessa+mediassa+iloittu+suomalaisten+panimoiden+menestyksestä+maailmalla.+Eilen+uutisoimme+joensuulaisen+Honkavuoren+Panimon+menestyksestä+ja+samassa+European+Beer+Challenge+-kilpailussa+tunnustusta+satoi+myös+maatilapanimo+Takatalo+&+Tompuri+Breweryn+oluille.”
https://olutposti.fi/menestysta-ebc-kipailussa-myos-takatalo-tompurille/