viritetty mopo

Onko mopokortilla poliisin silmissä väliä jos jää kiinni yli 65km/h kulkevalla mopolla, ku eikö se lasketa moottoripyöräksi jolloin siihen tarvitaan a1 kortti ja sillä mopokortilla ei ole mitään väliä?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mopohan on jo tuossa vaiheessa muuttunut moottoripyöräksi joten ei am120 riitä enää. Se on myöskin rekistöröimätön vehje jolloin sakko napsahtaa joka tapauksessa. Sitä paitsi mopon vakuutus ei toimi moottoripyörään jolloin tulee kiinni jäädessä suuret sanktiot.

Äänestä

Sääntöjen mukaan eläminen helpottaa elämää ja voi pää pystyssä ajaa millaiseen ratsiaan tahansa. Kokemusta on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko mopokortilla poliisin silmissä väliä jos jää kiinni yli 65km/h kulkevalla mopolla, ku eikö se lasketa moottoripyöräksi jolloin siihen tarvitaan a1 kortti ja sillä mopokortilla ei ole mitään väliä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu