Hei nuoret! Kertokaa mitä mieltä olette ruotsin opiskelusta kouluissa.
Mielestäni ruotsin opiskelua tulee jatkaa pakollisena muuten nuorista tulee vähäjärkisempiä.
Ruotsin kieli koulussa
16
254
Vastaukset
- Anonyymi
Miten ruotsin kielen opiskelu vaikuttaa siihen miten järkevä on??
- Anonyymi
Kyllä mielestäni ruotsista ei ole mitään haittaa. Jos sinulla on vaikeuksia oppia ruotsia niin KESKITY OPPITUNNEILLA!
- Anonyymi
En pidä pakollisesta ruotsin kielestä. Se vie aivokapasiteettiä ja muistipaikkoja joltakin tärkeämmältä aineelta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En pidä pakollisesta ruotsin kielestä. Se vie aivokapasiteettiä ja muistipaikkoja joltakin tärkeämmältä aineelta.
No voi voi. Onkos sinulla niin pienet aivot ettei ruotsi mahdu niihin?
- Anonyymi
Mikä olisi tämä "tärkeämpi aine"? Miksi se olisi tärkeämpi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä olisi tämä "tärkeämpi aine"? Miksi se olisi tärkeämpi?
Minäkin ihmettelen samaa? Mikä voisi olla tärkeämpi aine?
- Anonyymi
Svenska är bäst språk i hela värden!!
Ruotsi on paras kieli koko maailmassa!!
Kumpi on mielestäsi tyylikkäämpi kieli? Mielestäni se on ruotsi.- Anonyymi
världen*
olis tyylikkäämpi jos osaisit sen
- Anonyymi
Peruskoulussa ruotsi voisi ihan hyvin olla valinnaisaine. Lukiosta jatketaan yleensä korkeakouluun, joten lukiossa ruotsin pakollisuus on tietenkin perusteltua. Ammattikoulussa tärkeintä olisi varmaan oppia ammattisanastoa eikä tankata kielioppia.
- Anonyymi
Mutta kun kieliä oppii helpommin ala-asteella. Aivojen kehitys vaan toimii niin.
Sen sijaan sellaiset aineet kuin uskonto, jonka olemassaolon tapaa ei meinaa aikuinenkaan hiffata, voisi hyvin jättää lukioon.
- Anonyymi
Mitä nuoret oikeesti tekee ruotsilla vastaus ei mitään. Koska mitä hyötyä siitä on nuorten myöhemmässä elämässä. Eikö niitä tunteja voisi käyttää vaikka liikuntaan. Change my mind!
Ei voi. Ruotsi on erittäin hyödyllinen oppiaine. Se opettaa sinulle tietoa ruotsalaisesta kulttuurista, ja se on yleistietoa osata ruotsia .
Ja jotkut voivat tarvita sitä jos he aikovat vaikka tullitarkastajaksi . Silloin täytyy osata virkamiesruotsi.
- Anonyymi
Äidinkielenään ruotsia puhuvien osuus väestöstä on niin vähäinen, että en näe syytä pitää kyseisen kielen opiskelua pakollisena. Nuorten motivaatio ruotsin opiskeluun on muutenkin vähäinen, jos verrataan esimerkiksi englannin ja saksan opiskeluun.
- Anonyymi
Ei nuorilla ole motivaatiota mihinkään, ainoastaan alkoholin juomiseen ja macDonaldissa syömiseen.
Change my mind
- Anonyymi
mielestäni ruotsin kieli pitäisi heittää kouluissa roskakoriin ja keskittyä enemmän englantiin. englantia kuitenkin ymmärretään lähes kaikkialla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452931Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k372899Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 621459
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222