Hei nuoret! Kertokaa mitä mieltä olette ruotsin opiskelusta kouluissa.
Mielestäni ruotsin opiskelua tulee jatkaa pakollisena muuten nuorista tulee vähäjärkisempiä.
Ruotsin kieli koulussa
16
282
Vastaukset
- Anonyymi
Miten ruotsin kielen opiskelu vaikuttaa siihen miten järkevä on??
- Anonyymi
Kyllä mielestäni ruotsista ei ole mitään haittaa. Jos sinulla on vaikeuksia oppia ruotsia niin KESKITY OPPITUNNEILLA!
- Anonyymi
En pidä pakollisesta ruotsin kielestä. Se vie aivokapasiteettiä ja muistipaikkoja joltakin tärkeämmältä aineelta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En pidä pakollisesta ruotsin kielestä. Se vie aivokapasiteettiä ja muistipaikkoja joltakin tärkeämmältä aineelta.
No voi voi. Onkos sinulla niin pienet aivot ettei ruotsi mahdu niihin?
- Anonyymi
Mikä olisi tämä "tärkeämpi aine"? Miksi se olisi tärkeämpi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä olisi tämä "tärkeämpi aine"? Miksi se olisi tärkeämpi?
Minäkin ihmettelen samaa? Mikä voisi olla tärkeämpi aine?
- Anonyymi
Svenska är bäst språk i hela värden!!
Ruotsi on paras kieli koko maailmassa!!
Kumpi on mielestäsi tyylikkäämpi kieli? Mielestäni se on ruotsi.- Anonyymi
världen*
olis tyylikkäämpi jos osaisit sen
- Anonyymi
Peruskoulussa ruotsi voisi ihan hyvin olla valinnaisaine. Lukiosta jatketaan yleensä korkeakouluun, joten lukiossa ruotsin pakollisuus on tietenkin perusteltua. Ammattikoulussa tärkeintä olisi varmaan oppia ammattisanastoa eikä tankata kielioppia.
- Anonyymi
Mutta kun kieliä oppii helpommin ala-asteella. Aivojen kehitys vaan toimii niin.
Sen sijaan sellaiset aineet kuin uskonto, jonka olemassaolon tapaa ei meinaa aikuinenkaan hiffata, voisi hyvin jättää lukioon.
- Anonyymi
Mitä nuoret oikeesti tekee ruotsilla vastaus ei mitään. Koska mitä hyötyä siitä on nuorten myöhemmässä elämässä. Eikö niitä tunteja voisi käyttää vaikka liikuntaan. Change my mind!
Ei voi. Ruotsi on erittäin hyödyllinen oppiaine. Se opettaa sinulle tietoa ruotsalaisesta kulttuurista, ja se on yleistietoa osata ruotsia .
Ja jotkut voivat tarvita sitä jos he aikovat vaikka tullitarkastajaksi . Silloin täytyy osata virkamiesruotsi.
- Anonyymi
Äidinkielenään ruotsia puhuvien osuus väestöstä on niin vähäinen, että en näe syytä pitää kyseisen kielen opiskelua pakollisena. Nuorten motivaatio ruotsin opiskeluun on muutenkin vähäinen, jos verrataan esimerkiksi englannin ja saksan opiskeluun.
- Anonyymi
Ei nuorilla ole motivaatiota mihinkään, ainoastaan alkoholin juomiseen ja macDonaldissa syömiseen.
Change my mind
- Anonyymi
mielestäni ruotsin kieli pitäisi heittää kouluissa roskakoriin ja keskittyä enemmän englantiin. englantia kuitenkin ymmärretään lähes kaikkialla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182267Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612094Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2081469"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591464Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2301214Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää971164Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089