Onko akaattikotiloa helppo hoitaa...

Kokemuksia... Tarvisin tietoa! Kiitos jo nyt kaikille, jokka jaksaa vastata...!!!! :)
3283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Akaattikotilo on helppohoitoinen lemmikki, kunhan vain perehtyy luomaan alussa kunnon olosuhteet ja perehtyy hoitoon ja lajiin.

Kissasta sen verran, että jos hankit esim. terran liukuovilla ei kissa niitä auki saa. Muutenkin kannen terrassa pitää olla tukeva, joten jos tästä huolehditaan niin ei kissa pääse sisään.

Suosittelen silti laittamaan terraarion jonkun hyllyn päälle tms. mistä sitä on hyvä katsella ja helppo hoitaa (luultavasti näin ajateltukin). Tämä "terra tulee pöydälle" oli vain vähän suppea kuvaus mihin pöydälle kissaa ajatellen. :) Kissaa luultavasti akaatti kiinnostaa hyvinkin vähän, kun on sitä pari ensimmäistä päivää ihmetellyt, mutta aina paras varustautua ja kansi voi olla esim. salvoillakin kiinni (mielikuvitusta :)).

Linkki akaatista:

http://www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/akaattikotilo.html

Äänestä
  • Siskoni oli aatellu hankkia tai siis aattelee hankkia akaattikotilon... Nelli-kissa on kylläkin talossa... :)

    Äänestä

  • mandariini93 kirjoitti:

    Siskoni oli aatellu hankkia tai siis aattelee hankkia akaattikotilon... Nelli-kissa on kylläkin talossa... :)

    Moi
    Akaattikotilot on erittäin helppohoitoisia ja minulla on neljä aksua

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mandariini93 kirjoitti:

Kokemuksia... Tarvisin tietoa! Kiitos jo nyt kaikille, jokka jaksaa vastata...!!!! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu