Jos olet vahvempi ja isompi, hakkaa paha pois kiusaamasta ja hän oppii kunnioittamaan sinua.
Toinen vaihtoehto on mennä harrastamaan itsepuolustuslajeista jotakin esim. nyrkkeilyä ja maksaa potut pottuina.
Kolmas vaihtoehto on kasata todisteita kirjata muistiin tapahtumat ja kiusaajien nimet ja kaikki muu mahdollinen tieto sekä hyökätä puskan takaa kiusaajan kimppuun.
Julkaise kuvat netissä ja kerro sopivissa keskustelufoorumeissa kiusaajan toimintaa sekä yhteystiedot julkisuuteen.
Oikeudenmukaiset ihmiset ottavat hänet kohteekseen.
Facebook instagram jne. ovat esim. hyviä väyliä.
Sinulla on oikeus puolustautua, ei tarvitse pelätä poliisia, silloin kun olet pahojen tyyppien kohde.
Jos joudut häiriköinnin kohteeksi (kiusatuksi)
1
190
Vastaukset
Hei,
Kiusaaminen on todella ikävä asia ja voi herättää niin kiusatussa kuin hänen lähipiirissä tai muissa kiusaamista todistavissa ihmisissä voimakkaita ja kielteisiä tunteita, ymmärrettävästi. Kiusaamiseen ei kuitenkaan kannata vastata kiusaamalla, väkivallalla tai kostamalla, sillä siitä voi seurata kierre, jota voi olla vaikea katkaista ja siinä voi lisätä niin omaa kuin muidenkin pahaa oloa.
Jos kiusaaminen tapahtuu somessa, kannattaa kommenteista ja muusta kiusaamista todentavasta materiaalista ehdottomasti talteen ja näyttää ne jollekin aikuiselle ja mahdollisesti myös poliisille, jos kiusaaminen arvioidaan sellaiseksi, että poliisin olisi siihen hyvä puuttua.
Jos joutuu kiusatuksi, kannattaa kertoa asiasta jollekin turvalliselle ja luotettavalle aikuiselle , esimerkiksi huoltajalle tai opettajalle.
Myös me Pelastakaa Lapsilla pidämme yllä palveluita, joissa tarjoamme apua ja tukea mm. kiusatuksi joutuneille:
Meihin voi olla yhteydessä Whatsappilla numerossa p. 0504780951 tai Netari chatissa su-to klo 18-21. Palveluissa sinulle vastaavat koulutetut, luotettavat aikuiset.
Paljon voimia kaikille kiusatuksi joutuneille, muistakaa ettei asian kanssa tarvitse jäädä yksin! <3
Pauliina/Pelastakaa Lapset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1433826
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1292603- 252198
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.332077Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191648Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s321624Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291610Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321064- 931022
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64956