Jos joudut häiriköinnin kohteeksi (kiusatuksi)

Anonyymi

Jos olet vahvempi ja isompi, hakkaa paha pois kiusaamasta ja hän oppii kunnioittamaan sinua.
Toinen vaihtoehto on mennä harrastamaan itsepuolustuslajeista jotakin esim. nyrkkeilyä ja maksaa potut pottuina.
Kolmas vaihtoehto on kasata todisteita kirjata muistiin tapahtumat ja kiusaajien nimet ja kaikki muu mahdollinen tieto sekä hyökätä puskan takaa kiusaajan kimppuun.
Julkaise kuvat netissä ja kerro sopivissa keskustelufoorumeissa kiusaajan toimintaa sekä yhteystiedot julkisuuteen.
Oikeudenmukaiset ihmiset ottavat hänet kohteekseen.
Facebook instagram jne. ovat esim. hyviä väyliä.
Sinulla on oikeus puolustautua, ei tarvitse pelätä poliisia, silloin kun olet pahojen tyyppien kohde.

1

177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Kiusaaminen on todella ikävä asia ja voi herättää niin kiusatussa kuin hänen lähipiirissä tai muissa kiusaamista todistavissa ihmisissä voimakkaita ja kielteisiä tunteita, ymmärrettävästi. Kiusaamiseen ei kuitenkaan kannata vastata kiusaamalla, väkivallalla tai kostamalla, sillä siitä voi seurata kierre, jota voi olla vaikea katkaista ja siinä voi lisätä niin omaa kuin muidenkin pahaa oloa.

      Jos kiusaaminen tapahtuu somessa, kannattaa kommenteista ja muusta kiusaamista todentavasta materiaalista ehdottomasti talteen ja näyttää ne jollekin aikuiselle ja mahdollisesti myös poliisille, jos kiusaaminen arvioidaan sellaiseksi, että poliisin olisi siihen hyvä puuttua.

      Jos joutuu kiusatuksi, kannattaa kertoa asiasta jollekin turvalliselle ja luotettavalle aikuiselle , esimerkiksi huoltajalle tai opettajalle.

      Myös me Pelastakaa Lapsilla pidämme yllä palveluita, joissa tarjoamme apua ja tukea mm. kiusatuksi joutuneille:

      Meihin voi olla yhteydessä Whatsappilla numerossa p. 0504780951 tai Netari chatissa su-to klo 18-21. Palveluissa sinulle vastaavat koulutetut, luotettavat aikuiset.

      Paljon voimia kaikille kiusatuksi joutuneille, muistakaa ettei asian kanssa tarvitse jäädä yksin! <3

      Pauliina/Pelastakaa Lapset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7858
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3782
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1073
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1013
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      790
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe