Kannattaa pitää mielessä että elämme aikoja jolloin kaikki täytyy tuottaa nopeasti ja halvalla. Tällä hetkellä rakennuttajat rakentavat hirveällä vauhdilla elementeistä uusia taloja, tyydyttääkseen supersuuria lainoja ottaneiden tarpeita. Nämä talot eivät monetkaan ole mitään arkkitehtoonisia arvoasuntoja, eivätkä varsinaisesti edes sijaitse arvoalueilla. Heijastelen näkemyksiäni lähinnä pääkaupunkiseudun näkökulmasta.
Vaikka asuntojen hinnat pomppaisivat pilviin, niin asuntomarkkinat ovat aina suhteellisia. Tällaisen "liukuhihnalta" valmistuneen talon arvo 30 vuoden kuluttua, silloisiin arvoasuntoihin nähden, on tuskin päätä huimaava.
Kannattaa siis katsastella ostettaessa, onko asunto arvoasuntoainesta.
Vaikka asuntojen hinnat pomppaisivat pilviin, niin asuntomarkkinat ovat aina suhteellisia. Tällaisen "liukuhihnalta" valmistuneen talon arvo 30 vuoden kuluttua, silloisiin arvoasuntoihin nähden, on tuskin päätä huimaava.
Kannattaa siis katsastella ostettaessa, onko asunto arvoasuntoainesta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nykyään tehdään vain Neuvostoliiton 5-vuotissuunnitelman mukaisia elementtihökötyksiä, joista ei ikä päivänä voi tulla arvorakennuksia. Arvorakennukset on rakennettu jo ja joka sellaisesta on onnistunut osakkeen ostamaan, voi olla tyytyväinen itseensä.
Aikamoisia hökötyksiä ovat. Varmasti aikamoinen pettymys niille joilla on todella pitkät arkkitehdin opinnot takana, ja sitten istutetaan suunnittelemaan taloja palikoista. Sidotaan työ vielä hyvin tiukoin normein, standardein, valmiskonseptein sekä budjettikehyksin. Mahtaa olla todella antoisaa.
Ainoat yritykset luoda jotakin persoonallista ilmettä, on luoda kaikenlaisia teräspalkkihässäköitä ja muuta modernia sekoilua. Sellaiset nosturinpalkit ja ratakiskot kuuluvat telakoille ja työmaille. Pihoilla täytyy olla kodikasta. Hyi!
En tiedä mitä kaikkea muuta arkkitehdit suunnittelevat, mutta aika lohdutonta on, jos päätyy kerrostaloja kehittämään. Katsotaanpa nyt vaikka Vuosaarta, johon rakennetaan jatkuvasti uudistuotantoa. Surkeaa, samannäköistä elementtikasaa ahdettuna liian pienille tonteille. Koristeena sitten halpaa rihkamaa, juuri kuvaamiasi ratakiskoja ja alumiiniputkia. Mikä häpeä jälkipolville.