Zonealarm ilmoitti että rundll32.exe yrittää päästä internettiin, en muista että moista olisi aikaisemmin tapahtunut.
Mistähän mahtoi olla kyse ja onko ko. hommalla yleensäkkään mitään asiaa nettiin?
Mistähän mahtoi olla kyse ja onko ko. hommalla yleensäkkään mitään asiaa nettiin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hanki joku virustutka. Kuullostaa ainakin aika pahalta..
f-prot 3.11b eikä ad-avaren uusin version löytänyt mitään, kertaluonteinen tuo hälytys oli eikä ole toistunut... vähän kyllä tosiaan pisti miettimään että mitä **ttua. Pitää seurailla tilannetta.
Siis mulla oli ihan sama juttu, ja mitkään virus/spyware ohjelmat ei löytänyt siitä mitään ihmeellistä, mut fire waan whines. Joku microsoffftin oma "laillinen" ja "turvallinen" pikku ohjelma, jotta voisi tunnistaa laittomat kopiot helpommin ja saada selville kaikki yksityisasiat. No yksinkertainen ratkaisu oli estää siltä ohjelmalta kaikki liikenne sisään sekä ulospäin.
Pahus, kun mulla ei palomuuri ilmota mikä ohjelma lähettää paketteja, tulee vaan ilmotus mitä tapahtuu. Kannattaa varmaan blokata.
Tuo rundll32.exe yrittää yhdistää omalle nimipalvelimelleni, olisiko joku microsoftin ja internet explorerin "lisäominaisuus" josta ei ole kerrottu kenellekkään?
Rundll32.exe on Microsoft-käyttöjärjestelmän tärkeä osa, jolla suoritetaan DLL-tiedostojen sisältämiä funkktioita. Luultavasti joku käyttiksen osa yrittää päästä nettiin DLL:n kautta. Moisen blokkaaminen on turhaa. Ja jos epäilet Microsoftin tarkkailevan, käytä jotain socketsnifferiä nähdäksesi, että kyseessä on luultavasti jokin tapa tarkistaa, onko kone vielä online tai missä on proxy tai...tai...tai...etc