Kuinka saan ehdollisen funktion oikein.
Solussa (A5) oleva luku on negatiivinen ja viereisessä solussa (B5) oleva luku on positiivinen tai toisinpäin (jos on, palauttaa tekstin ERI PARIT - ellei ole, palauttaa SAMAT PARIT)
Ehdollinen funktio
6
248
Vastaukset
- Anonyymi
Ei täällä kantsi mitään kysellä, täällä vain jauhetaan paskaa. Parempi kysyä vaikka tuolta https://answers.microsoft.com/fi-fi/msoffice/forum/msoffice_excel?sort=LastReplyDate&dir=Desc&tab=All&status=all&mod=&modAge=&advFil=&postedAfter=&postedBefore=&threadType=all&isFilterExpanded=false&page=1
- Anonyymi
Älähän nyt pistä sitä käyttäjien syyksi, kyllä täällä vastaillaan kysymyksiin, kun vain yläpito sen sallii, aivan liian usein poistetaan asiallisia viestejä, jotka sitten saa aikaan hirvittävän hämmentämisen palstalla, kun puretaan ärtymystä sämppäämisellä.
- Anonyymi
Tällä kysymyksellä useinkin vain testataan onko taulukkolaskennan taitajia paikalla, ilman että on todellista tarvetta soveltaa kaavaa mihinkään, mutta siitä huolimatta, suomenkielinen LibreOffice Calc ymmärtää tehtävän ratkaista näin:
=TAI(JA(A2<0;B2<0);JA(A2>0;B2>0))- Anonyymi
Annapas kun pistän tuon lopunkin tuosta kaavasta, tuo edellinenhän laitetaan JOS() funktion sisään näin: =JOS(TAI(JA(A1<0;B1<0);JA(A1>0;B1>0));"SAMAT PARIT";"ERI PARIT")
Yleensä nolla neutraali arvo, tässä se näyttää kuitenkin saman kuin luvut olisivat arvoltaan alle nollan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Annapas kun pistän tuon lopunkin tuosta kaavasta, tuo edellinenhän laitetaan JOS() funktion sisään näin: =JOS(TAI(JA(A1<0;B1<0);JA(A1>0;B1>0));"SAMAT PARIT";"ERI PARIT")
Yleensä nolla neutraali arvo, tässä se näyttää kuitenkin saman kuin luvut olisivat arvoltaan alle nollan.Linux Shell komentotulkissa sitä testattaisiin näin:
num=0
if [ $num -lt 0 ]
then
echo "Negatiivinen"
elif [ $num -gt 0 ]
then
echo "Positiivinen"
else
echo "Ei negatiivinen eikä positiivinen"
fi
-gt suurempi kuin
-lt pienempi kuin
- Anonyymi
Jokohan tämä on ratkennut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2215071
- 383398
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352918Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412783- 252448
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682276Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192178Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311820Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.831438