Elatusmaksut sovittelussa

Anonyymi

Miten sovittelu etenee? Vuosi sitten elatusmaksut tarkistettu lastenvalvojalla, laskelma näytti 303 € kahdesta lapsesta, tällä hetkellä maksan 309 €. Lähi hakee korotusta yli 600€, yksinhuoltajuutta jne. Itse haen laajennettuja tapaamisia lapsiin, lapsia olen nähnyt heinäkuun jälkeen kerran, että näin. Ja tuloissani ei ole tapahtunut muutoksia. Onko jollain kokemusta käräjien päätöksiä tollaisista hurjista korotuksista vaikka tulot ovat pysyneet samana. Se nyt on selvää että varaa ei tollaisia summia ole maksaa.

14

550

    Vastaukset

    • Anonyymi

      Yhteys asianajajaan Lotta Kroeld-Virtanen
      https://www.plathinkroneld.fi

      Hakemus yksinhuollosta ja lasten asumisesta luonasi sisään.

      Et ole missään yhteydessä enää sosiaalitoimeen ja kieltäydyt
      toistaiseksi kaikesta sovittelusta. Et vastaa mihinkään yhteydenottoihin asiassa. Kaikki yhteydenpito vastapuoleen, sosiaalitoimeen/ lastenvalvojaan ainoastaan asianajajan kautta.

      • Anonyymi

        Asianajaja minulla on jo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asianajaja minulla on jo.

        toivottavasta kunnon asiamies - oikeusaputoimistosta ei saa apua
        Yksityinen asiamies ainoa vaihtoehto


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        toivottavasta kunnon asiamies - oikeusaputoimistosta ei saa apua
        Yksityinen asiamies ainoa vaihtoehto

        Yksityinen todellakin. Oikeusaputoimistosta en ottan mitää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksityinen todellakin. Oikeusaputoimistosta en ottan mitää.

        Huomioi, että et omista ennen oikeudenkäyntiä omaa autoa,
        joka katsotaan varallisuudeksi ja vaikuttaa nostavasti elatusavun määrään- nosta myös hyvissä ajoin veroprosentti 36% menee
        vielä läpi ja hanki mahdollisimman paljon lainaa ja terveydenhoito kuluja. Myös lainan pääoma korot vähentää elatusapua..


    • Anonyymi

      itsellä 2 lapsesta elarit 120 eur/ kk ja nekin pistin kelan maksettavaksi kun lapset aivopestiin täysin pois isästään "lastensuojelun" narsistisessa menettelyssä. Lapset edelleen vieraannutettuna 14 vuoden jälkeenkin täysin sekaisin..

    • Anonyymi

      Siis mitä höpötät. Elatusmaksut maksetaan tulojen mukaan varmasti lakimiehesikin on asian sinulle kertonut. Älä missään tapauksessa kieltäydy sosiaalitoimiston tai muunkaan tahon kanssa yhteistyöstä. Huoltajuusasioissa katsotaan yhteistyökyky, avoimuus ja avun vastaanottaminen eduksesi. Jos on hankala se vaikuttaa negatiivisesti osaltasi. Koska aina ajatellaan lapsen etua näissä asioissa. Moni ei sitä ymmärrä vaan vihantunne ajaa ohi ja se näyttää huonolta.

      • Anonyymi

        Mitä itse höpötät; asianajaja on kertonut,
        ettei vieraannuttaja "äidille- ja viranomaisille" mitään elatuksia makseta. Heillä kun ei ole minkäänlaista halua avun vastaanottamiseen, yhteistyöhön- eikä edes minkäänlaista yhteis työkykyä lapsen isän kanssa lapsia koskevassa asiassa hankalana narsistina. Sosiaalitoimen "lastensuojelu, lastenvalvoja" ei osaa koskaan oikeasti ajatella lapsen etua- ja oikeuksia omaan isäänsä- ja sukuunsa näissä asioissa- ainoastaan vieraannuttaja "äidin"omaa etua narsistina. Moni kunnan "lastensuojelun" viranomainen ja/ tai "lastenvalvoja" ei halua ymmärtää, vaan vihantunne lapsen isää kohtaan ajaa ohi ja se näyttää huonolta lapsen edun toteuttamiseksi käytännössä. Sitten alkaa se tarkoitushakuinen, sairas valehtelu yhteistyössä lapsen vieraannuttaja "äidin" kanssa tuomioistuimessa lapsen olosuhteista, kun ei enää mitään muuta oikeasti keksitä lasten vieraannuttamiseksi omasta isästään- ja suvustaan tarkoitushakuisessa narsistisessa viranomaismenettelyssä- sekoitetaan pysyvästi lasten päät omassa lainvastaisessa menettelyssään narsistina. Lapsen elatuksesta kun ei ole mitään lakia- ainoastaan oikeusministeriön suositus, joka ei sido millään tavoin lapsen vanhempia omassa päätöksenteossaan. Kunnan sosiaalitoimi eli "lastensuojelu, ladtenvalvoja" kun ei ole lapsia koskevissa mahdollisissa vanhempien välisissä keskinäisissä- ja vapaaehtoisissa sopimusasioissa edes asianosainen- ja sopimusosapuoli. Lapsen vanhemmat yhdessä päättävät lastensa asiat.

        Lapsen etu- ja oikeudet eli huoltajuus, asuminen, nimi, koulutiedot, yhteystiedot- ja yhteydenpito vanhempaansa eli omaan isäänsä, isovanhempiinsa, sukuunsa toteutetaan lainsäädännön mm. perustuslain- ja lapsen oikeuksien mukaisena. Sosiaalitoimi- "lasten suojelu, lastenvalvoja", lapsen vieraannuttaja "äiti" kieltäytynyt itse kaikesta yhteistyöstä jo yli 10 vuoden ajan narsistina; perättömin selvityksin, lausumiin tuomioistuimessa lapsen olosuhteista viranomaismenettelyssä vastoin mm. lapsen omaa lausumaa lapsen olosuhteista. Ei elatusta VIERAANNUTTAJA "äidille- ja sosiaalitoimen lastensuojelun viranomaisille', piste. Lapsen etu on yhteishuolto, vuoroasuminen, ei elatusta, lapsen kulut 50/50. Ymmärretty.


      • Anonyymi

        Muahan ei enää pompotella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muahan ei enää pompotella.

        Ei muokaan- suomi24 ylläpito ei hyväksy "lastensuojelun" viranomaisen arvostelua. Kela suorittakoon elatuksensa Kelalle, kunnes lapsen etu- ja oikeudet, yhteydenpito osäänsä- ja sukuunsa toteutuvat viranomaismenettelyssä. Ei ole lapsia yli 10 vuoteen näkynyt ja Kela siis suorittaa edelleen elatuksensa itse itsellensä viranomaismenettelyssä ja töihin en mene ennenkuin lasten asiat on selvitetty!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei muokaan- suomi24 ylläpito ei hyväksy "lastensuojelun" viranomaisen arvostelua. Kela suorittakoon elatuksensa Kelalle, kunnes lapsen etu- ja oikeudet, yhteydenpito osäänsä- ja sukuunsa toteutuvat viranomaismenettelyssä. Ei ole lapsia yli 10 vuoteen näkynyt ja Kela siis suorittaa edelleen elatuksensa itse itsellensä viranomaismenettelyssä ja töihin en mene ennenkuin lasten asiat on selvitetty!!!

        Oletko sokea?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko sokea?

        Kiitos samoin.


    • Anonyymi

      Sovittelussa kumpikin osapuoli tuo omat vaatimukset esille ja sitten niistä keskustellaan. Sinun ei tarvitse suostua summan nostoon jos siihen ei oikeasti ole järkevää taloudellista perustetta (esim sairaus joka vaatii tukitoimia, uusi kallis harrastus johon suostut jne). Jos tuet on tarkastettu vuosi sitten eikä kummankaan taloudellinen tilanne ole huomattavasti muuttunut niin elatusmaksun määrään ei ole perustetta koskea

      • Anonyymi

        Mikä sovittelu- ei ole ollut mitään sovittelua?


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7492
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      104
      5274
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3471
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      353
      1515
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      57
      1330
    Aihe