Elatusmaksut sovittelussa

Anonyymi

Miten sovittelu etenee? Vuosi sitten elatusmaksut tarkistettu lastenvalvojalla, laskelma näytti 303 € kahdesta lapsesta, tällä hetkellä maksan 309 €. Lähi hakee korotusta yli 600€, yksinhuoltajuutta jne. Itse haen laajennettuja tapaamisia lapsiin, lapsia olen nähnyt heinäkuun jälkeen kerran, että näin. Ja tuloissani ei ole tapahtunut muutoksia. Onko jollain kokemusta käräjien päätöksiä tollaisista hurjista korotuksista vaikka tulot ovat pysyneet samana. Se nyt on selvää että varaa ei tollaisia summia ole maksaa.

14

487

    Vastaukset

    • Anonyymi

      Yhteys asianajajaan Lotta Kroeld-Virtanen
      https://www.plathinkroneld.fi

      Hakemus yksinhuollosta ja lasten asumisesta luonasi sisään.

      Et ole missään yhteydessä enää sosiaalitoimeen ja kieltäydyt
      toistaiseksi kaikesta sovittelusta. Et vastaa mihinkään yhteydenottoihin asiassa. Kaikki yhteydenpito vastapuoleen, sosiaalitoimeen/ lastenvalvojaan ainoastaan asianajajan kautta.

      • Anonyymi

        Asianajaja minulla on jo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asianajaja minulla on jo.

        toivottavasta kunnon asiamies - oikeusaputoimistosta ei saa apua
        Yksityinen asiamies ainoa vaihtoehto


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        toivottavasta kunnon asiamies - oikeusaputoimistosta ei saa apua
        Yksityinen asiamies ainoa vaihtoehto

        Yksityinen todellakin. Oikeusaputoimistosta en ottan mitää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksityinen todellakin. Oikeusaputoimistosta en ottan mitää.

        Huomioi, että et omista ennen oikeudenkäyntiä omaa autoa,
        joka katsotaan varallisuudeksi ja vaikuttaa nostavasti elatusavun määrään- nosta myös hyvissä ajoin veroprosentti 36% menee
        vielä läpi ja hanki mahdollisimman paljon lainaa ja terveydenhoito kuluja. Myös lainan pääoma korot vähentää elatusapua..


    • Anonyymi

      itsellä 2 lapsesta elarit 120 eur/ kk ja nekin pistin kelan maksettavaksi kun lapset aivopestiin täysin pois isästään "lastensuojelun" narsistisessa menettelyssä. Lapset edelleen vieraannutettuna 14 vuoden jälkeenkin täysin sekaisin..

    • Anonyymi

      Siis mitä höpötät. Elatusmaksut maksetaan tulojen mukaan varmasti lakimiehesikin on asian sinulle kertonut. Älä missään tapauksessa kieltäydy sosiaalitoimiston tai muunkaan tahon kanssa yhteistyöstä. Huoltajuusasioissa katsotaan yhteistyökyky, avoimuus ja avun vastaanottaminen eduksesi. Jos on hankala se vaikuttaa negatiivisesti osaltasi. Koska aina ajatellaan lapsen etua näissä asioissa. Moni ei sitä ymmärrä vaan vihantunne ajaa ohi ja se näyttää huonolta.

      • Anonyymi

        Mitä itse höpötät; asianajaja on kertonut,
        ettei vieraannuttaja "äidille- ja viranomaisille" mitään elatuksia makseta. Heillä kun ei ole minkäänlaista halua avun vastaanottamiseen, yhteistyöhön- eikä edes minkäänlaista yhteis työkykyä lapsen isän kanssa lapsia koskevassa asiassa hankalana narsistina. Sosiaalitoimen "lastensuojelu, lastenvalvoja" ei osaa koskaan oikeasti ajatella lapsen etua- ja oikeuksia omaan isäänsä- ja sukuunsa näissä asioissa- ainoastaan vieraannuttaja "äidin"omaa etua narsistina. Moni kunnan "lastensuojelun" viranomainen ja/ tai "lastenvalvoja" ei halua ymmärtää, vaan vihantunne lapsen isää kohtaan ajaa ohi ja se näyttää huonolta lapsen edun toteuttamiseksi käytännössä. Sitten alkaa se tarkoitushakuinen, sairas valehtelu yhteistyössä lapsen vieraannuttaja "äidin" kanssa tuomioistuimessa lapsen olosuhteista, kun ei enää mitään muuta oikeasti keksitä lasten vieraannuttamiseksi omasta isästään- ja suvustaan tarkoitushakuisessa narsistisessa viranomaismenettelyssä- sekoitetaan pysyvästi lasten päät omassa lainvastaisessa menettelyssään narsistina. Lapsen elatuksesta kun ei ole mitään lakia- ainoastaan oikeusministeriön suositus, joka ei sido millään tavoin lapsen vanhempia omassa päätöksenteossaan. Kunnan sosiaalitoimi eli "lastensuojelu, ladtenvalvoja" kun ei ole lapsia koskevissa mahdollisissa vanhempien välisissä keskinäisissä- ja vapaaehtoisissa sopimusasioissa edes asianosainen- ja sopimusosapuoli. Lapsen vanhemmat yhdessä päättävät lastensa asiat.

        Lapsen etu- ja oikeudet eli huoltajuus, asuminen, nimi, koulutiedot, yhteystiedot- ja yhteydenpito vanhempaansa eli omaan isäänsä, isovanhempiinsa, sukuunsa toteutetaan lainsäädännön mm. perustuslain- ja lapsen oikeuksien mukaisena. Sosiaalitoimi- "lasten suojelu, lastenvalvoja", lapsen vieraannuttaja "äiti" kieltäytynyt itse kaikesta yhteistyöstä jo yli 10 vuoden ajan narsistina; perättömin selvityksin, lausumiin tuomioistuimessa lapsen olosuhteista viranomaismenettelyssä vastoin mm. lapsen omaa lausumaa lapsen olosuhteista. Ei elatusta VIERAANNUTTAJA "äidille- ja sosiaalitoimen lastensuojelun viranomaisille', piste. Lapsen etu on yhteishuolto, vuoroasuminen, ei elatusta, lapsen kulut 50/50. Ymmärretty.


      • Anonyymi

        Muahan ei enää pompotella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muahan ei enää pompotella.

        Ei muokaan- suomi24 ylläpito ei hyväksy "lastensuojelun" viranomaisen arvostelua. Kela suorittakoon elatuksensa Kelalle, kunnes lapsen etu- ja oikeudet, yhteydenpito osäänsä- ja sukuunsa toteutuvat viranomaismenettelyssä. Ei ole lapsia yli 10 vuoteen näkynyt ja Kela siis suorittaa edelleen elatuksensa itse itsellensä viranomaismenettelyssä ja töihin en mene ennenkuin lasten asiat on selvitetty!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei muokaan- suomi24 ylläpito ei hyväksy "lastensuojelun" viranomaisen arvostelua. Kela suorittakoon elatuksensa Kelalle, kunnes lapsen etu- ja oikeudet, yhteydenpito osäänsä- ja sukuunsa toteutuvat viranomaismenettelyssä. Ei ole lapsia yli 10 vuoteen näkynyt ja Kela siis suorittaa edelleen elatuksensa itse itsellensä viranomaismenettelyssä ja töihin en mene ennenkuin lasten asiat on selvitetty!!!

        Oletko sokea?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko sokea?

        Kiitos samoin.


    • Anonyymi

      Sovittelussa kumpikin osapuoli tuo omat vaatimukset esille ja sitten niistä keskustellaan. Sinun ei tarvitse suostua summan nostoon jos siihen ei oikeasti ole järkevää taloudellista perustetta (esim sairaus joka vaatii tukitoimia, uusi kallis harrastus johon suostut jne). Jos tuet on tarkastettu vuosi sitten eikä kummankaan taloudellinen tilanne ole huomattavasti muuttunut niin elatusmaksun määrään ei ole perustetta koskea

      • Anonyymi

        Mikä sovittelu- ei ole ollut mitään sovittelua?


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      92
      10940
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      145
      10254
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      8001
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6444
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      45
      5426
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5011
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      140
      4299
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      19
      4183
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      45
      3943
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3554
    Aihe