Ihmehän se...

Anonyymi

...olisikin ollutkin jos tämä alkanut VHS-kasettien digitointi (yritys) olisi mennyt putkeen. Ostamani videosiepparin mukana tuli ohjelma ArcSoft Total Media 3.5 mutta asennuksen lopussa kysyi Product Keytä. No mistä hemmetistä minä sen saan!
Latasin myös netistä Golden Videos-ohjelman ja asennuskin onnistui mutta sitten selvisi että ilmaisversiossa on viiden minuutin limiitti. No eikö tuota voinut mitenkään kertoa aiemmin!

https://ibb.co/WD8FXdN

9

1280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei onnistu tuollakaan. Lopussa kun napsauttaa "Capture video" niin tulee teksti "Video compressor error: The source image format is not acceptable".
      Ja mikä PAL Suomessa on käytössä, yhdessä kohtaa pitää valita PAL beetä (PAL B), PAL deetä, PAL geetä jne. Ja kumpaan SCARTtiin videosiepparin SCART-pää laitetaan, vaihtoehdot ovat "AV1 (TV)" ja "AV2 (DECODER/EXT)".
      Videosiepparin SCARTin kytkin tulee varmaan olla "Out"-asennossa.
      Youtubessa on kyllä opetusvideoita mutta ei tuossakaan selviä alkaako homma pelaamaan oikeasti https://www.youtube.com/watch?v=jOp77tP3j64

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Ja ei tarvitse valita muuta kuin "Capture Avi" ja sieltä valita DVD resoluutio ja pakkausformaatti mihin tallentaa.


    • Anonyymi

      Ja missä vaiheessa pitää painaa VHS-nauhurin PLAY-nappia.

    • Anonyymi

      ArcSoftin "license key" löytyi, oli DVD-levyn kuoressa, selvisi yhdestä Youtube-videosta.

      • Anonyymi

    • Itse olen käyttänyt videosieppaukseen VLC:tä. Muistelen, vaikka pitkä aika onkin, että helppoa oli. ; )

    • Anonyymi

      Mullakin ArcSoftin ShowBiz 3.5.19.70 versio videodigitointivehkeiden mukana. Aika epävakaa softa, varsinkin editointipuoli, mutta saihan tuolla kumminkin digitoitua tärkeimmät videot dvd:lle. Kannattaa välitallennella projektia usein, niin ei kovin paljoa häviä, vaikka softa kaatuisikin.
      Ostin tämän muistaakseni vuonna 2014 tai 2015.

      Ainakin itsellä softa havaitsi vhs-nauhurin kuvan suunnilleen automaattisesti. Onhan sulla vhs-nauhurin asetuksissa laitettu kuva menemään ulos siitä scartista, jota käytät kaappaamiseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      640
      8566
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      3292
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      441
      2325
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      128
      1377
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      34
      1365
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      15
      1295
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1231
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1147
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      65
      1095
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      66
      949
    Aihe