Käykö sama Chromecast useampaan eri televisioon ,vai pitääkö hankkia jokaiseen oma?
Chromecast
6
2399
Vastaukset
- Anonyymi
kyllähän jos yhtaikaa meinaa käyttää on oltava jokaisessa. Mutta käyhän se kaikkiin telkkuihin ja näyttöihin joissa on hdmi-liitin.
Periaatteessa voit ostaa 50 eurolla HDMI-jakajan ja sitten pari kaapelia à 15 euroa. mutta halvemmaksi tulee ostaa toinen Chromecast.
- Anonyymi
Jos sinulla on 4K:ta näyttävä televisio tai tietokonenäyttö, niin osta Chromecast Ultra ja kytke se HDMI-liitäntään. Perus-Chromecast on tietysti halvempi.
Tietokonenäytöissä ei yleensä ole kaiuttimia tai jos on, niin ei kovinkaan hyviä, joten ääni pitää pystyä saamaan ulos vaikkapa kuulokeliitännästä, johon voi kytkeä esim. 2.1-tietokonekaiuttimet tai aktiivikaiuttimet.
Google kuvat -ohjelmalla ei muuta saa Chromecastista tai Chromecast Ultrasta kuin jotain kökköä 720p tarkkuuden valokuvaa. Eli jos katsomasi kuvat näyttävät epätarkoilta, syy on Google kuvat-ohjelmassa... Sen sijaan ainakin Gallery Cast Free näyttää kuvat koko näytön tarkkuudella ja kuvien suurentaminenkin onnistuu (suurentaessa parempi pitää kännykkää vaaka-asennossa). - Anonyymi
Niin mutta miten yleensäkin saa chromecastin toimimaan tai yhdistymään mihinkään laitteeseen??? Laite ei virka mitään, vaikka kaikilla vehkeillä on koitettu yhdistää.
- Anonyymi
Ihan normaalilla tavalla. Et vaan osaa:D
- Anonyymi
Minulla on Chrome cast toiminut..mutta nyt olen vaihtanut puhelimen operaattoria , nettiyhteys on eri operaattorilla ja kun yritin nyt katsoa jotain Chromes castin kautta esim veikkauksen juttuja (toto tv) niin ei onnistu. Kun klikkaan puhelimen näytöltä sitä "olohuone" merkkiä ihan normaalisti, pitäs telkussa näkyä se puhelimen näyttö mitä haluan kattoa. --> tässä tapauksessa ravit
Nyt kun klikkaa niin veikkauksen sovellus puhelimessa sulkeutuu ja telkun kuvassa ei tapahdu mitään...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-185888Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite845502- 1253514
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin933482- 1211261
- 571207
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301132- 38929
- 45923
- 25889