Koska avataan vai avataanko? Pitääkö säästää? Levittävätkö pisaroissaan koronaa?
SUIHKULÄHTEET
Anonyymi
17142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ihmiset tykkäävät niistä.
Joskus vanhoina hyvinä aikoina edellisen kaupunginjohtajan ja puutarhurin aikana oli puhetta, että niitä tehtäisiin lisää.
Kävin Hyvinkäällä , OLi niin kivaa istua puistossa suihkulähdettä.
katsellen.
Onneksi sentään sataa, jotain havaintoa vedestä täälläkin.
Hurraa, lasimuseon viereisessä puistossa suihkuaa!
Ja nyt lähtee suihkulähteitten tarkastaja liikkeelle.Aamulla oli omenaspuiden tarkastaja liikkeelle. Kukkivat niin palj mahdottomasti, että kyllä pitäisi omppuja tulla, jos pörriäisiä riittää hommiinsa.
Pojan käsissä olevien kalojen suusta lirisee jotakin. Voisiko altaan vesi olla vähän korkeammalla. Oravat ovat ainakin ennen käyneet juomassa siitä. Kurkottavat reunalta alas. Eivät ole aina päässeet takaisin ylös, vaan hukkuneitakin on löytynyt.
Keskuspuistossa on pikkuinen "vesikoru". Linnut siellä jo uteliaina kävivät lammesta juomassa.
Ei näy lintuja. Eivät voi juoda vettä. jotakin kemikaalia lisätty vai mitä?
Siis keskuspuiston vettä ei voi juoda.
Kastanjapuistossa ei ole tainnut paljoa suihkuilla? Yhtenä päivänä oli jo vesikin niin matalalla, että suihkulähteen häkkyrät näkyivät vedenpinnan yläpuolella.
Ei suihkuillut. Muistelen lukeneeni, ettei tänä kesänä suihkuja tule. Vesi saisi kyllä vähän vaihtua. Lammikko kiinnostaa lintuja, mutta veden ollessa huonossa kunnossa, eivät juoda tai uida/kylpeä.
Nyt näkyy olevan suihkua tuollakin.
Levää on vielä, välillä on levittäytynyt pitkin rantaviivaa. Lintuja en ole nähnyt.
PELTSIN LAMMELLA ON KOMEA SUIHKULÄHDE
Joku 6-8 vesisuihkua kohoaa kooorkealle, Ihan sitä voimaantui, kun katseli.
On kyllä hieno ja vehreä alue kerrostaloalueen kainalossa. Muistan millainen umpeenkasvanut kurainen risukko lapsena 1980-luvulla, kyllä kannatti kunnostaa.
Riihimäen nykyisille elukoille tiedoksi: olen huomannut. Ei tunnu missään kaiken muun lisänä.
VESIAIHE HÄMEENTIEN VARRELLA, siellä jätskikioskin taustalla,
Ennen: allas oli maalattu turkoosin siniseksi. Tuli väritys koko veteen. Vesi läikehti väriä heijastellen ja pohjalla näkyivät valon kuviot. - Oli suosittu levähdyspaikka. Helmi.
Nykyään: maali haalistunut ja isoja paloja lohkeillut. Pohja on kaamean näköinen. Lisäksi sinne antaumuksella heitelty natsoja. (Vesi olisi tarpeeksi korkealla, mutta eivät oravat sellaista nikotiinilientä juo.)