Kaverilta tuli mielipidekysely HAKKEROITU.FI nettisivustosta.
Kokeilin vanhaa käytöstä poistamaani suomi24:n sp-osoitettani kahdella eri sivustolla. Hakkeroitu.fi väitti että se vanha sp-osoitteeni on vuotanut, toinen maineeltaan rehellinen taas että EI löydy nettiin vuodettujen postiosoitteiden listalta.
https://haveibeenpwned.com/
Defentry.com joka liittyy hakkeroitu.fi palveluun, toimii Tukholman entisellä huorakadulla. Jos jatkaa hakkeroitu.fi sivulla, päätyy siihen, että myyvät tietoturvavakuutusta, kuten myös IF vakuutus tekee.
Kaveri väitti, että hakkeroitu.fi ilmoitti hänen salasanansa olevan heikko ja sitä se EI nimenomaan ole, ainakaan hänen pääasiallisen sähköpostipalvelunsa Gmail serverillä.
Hänen sp-osoitteensa oli ilmeisesti joskus löytynyt joltain hakkeroidulta sivulta. Se voi tarkoittaa jotain huonosti suojattua palvelinta. Niissähän on usein käyttäjätunnuksena sähköpostiosoite. Toivottavasti kukaan ei ole niin hölmö, että käyttää samaa salasanaa kuin varsinaisessa sähköpostissaan esim. jossain verkkokaupassa tai yhdistyksen käyttäjätunnuksessa, joka usein on myös sähköpostiosoite.
Melkeinpä sanoisin, että tuossa on harhaanjohtavalla tavalla kerrottu asiasta, ja on kyseessä pelottelu, jota käytetään siis epäasiallisesti kun yritetään myydä jotain tarpeetonta tietoturvavakuutusta.
Tämä hakkeroitu.fi artikkeli on mainittu Kauppalehdessä.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/joka-kolmannen-suomalaisen-sahkopostiosoite-ja-salasana-loytyvat-hakkereiden-suosimasta-pimeasta-verkosta-taalta-voit-tarkistaa-omasi/c4d304ef-608d-4666-ac2d-10f629cdf909
Mitä mieltä olette tuosta uutisesta?
Mautonta markkinointiako?
Anonyymi
0
64
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741