Mautonta markkinointiako?

Anonyymi

Kaverilta tuli mielipidekysely HAKKEROITU.FI nettisivustosta.

Kokeilin vanhaa käytöstä poistamaani suomi24:n sp-osoitettani kahdella eri sivustolla. Hakkeroitu.fi väitti  että se vanha sp-osoitteeni on vuotanut, toinen maineeltaan rehellinen taas että EI löydy nettiin vuodettujen postiosoitteiden listalta.
https://haveibeenpwned.com/

Defentry.com joka liittyy hakkeroitu.fi palveluun, toimii Tukholman entisellä huorakadulla. Jos jatkaa hakkeroitu.fi sivulla, päätyy siihen, että myyvät tietoturvavakuutusta, kuten myös IF vakuutus tekee.

Kaveri väitti, että hakkeroitu.fi ilmoitti hänen salasanansa olevan heikko ja sitä se EI nimenomaan ole, ainakaan hänen pääasiallisen sähköpostipalvelunsa Gmail serverillä.
Hänen sp-osoitteensa oli ilmeisesti joskus löytynyt joltain hakkeroidulta sivulta. Se voi tarkoittaa jotain huonosti suojattua palvelinta. Niissähän on usein käyttäjätunnuksena sähköpostiosoite. Toivottavasti kukaan ei ole niin hölmö, että käyttää samaa salasanaa kuin varsinaisessa sähköpostissaan esim. jossain verkkokaupassa tai yhdistyksen käyttäjätunnuksessa, joka usein on myös sähköpostiosoite.

Melkeinpä sanoisin, että tuossa on harhaanjohtavalla tavalla kerrottu asiasta, ja on kyseessä pelottelu, jota käytetään siis epäasiallisesti kun yritetään myydä jotain tarpeetonta tietoturvavakuutusta.

Tämä hakkeroitu.fi artikkeli on mainittu Kauppalehdessä.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/joka-kolmannen-suomalaisen-sahkopostiosoite-ja-salasana-loytyvat-hakkereiden-suosimasta-pimeasta-verkosta-taalta-voit-tarkistaa-omasi/c4d304ef-608d-4666-ac2d-10f629cdf909

Mitä mieltä olette tuosta uutisesta?

0

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 75
        1161
      2. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        1154
      3. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        48
        1034
      4. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        988
      5. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        51
        965
      6. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        34
        737
      7. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        714
      8. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        53
        634
      9. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        39
        632
      10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        118
        577
      Aihe