Mihin suomi tarvitsee Finnairia?

Anonyymi

Ulkomaan lennot voi hyvin hoitaa SAS tai joku muu. Valtion tukirahaa tähän törsäilyyn ei kannata sijoittaa.

6

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinunkin työpaikkasi voisi lopettaa. Pelkkää kulua vain työnantajalle.

    • Anonyymi

      Finnair on ollut hyvä tulonlähde koko Suomelle, koronakriisin aikana kannattaa pumpata tähän rahaa, sen nyt vaan on fakta.

    • Anonyymi

      Suomi tarvitsee moisia firmoja poliittisten broilerien suojatyöpaikaksi.

    • Anonyymi

      Ette voi olla tosissanne. Finnair kuitenkin hoitaa hyvin ja laajalti Aasian strategian ansiosta lentoja esim. Eurooppaan. Oletteko oikeasti niin naiiveja, että kuvittelette, jonkun muun hoitavan puoli-ilmaisesti näin pientä markkina-aluetta? SAS on vitsi. Kallis, huonompi palvelu kuin Finskillä ja osa koneista on todella vanhoja. Mikä siinä on hyvää?

    • Anonyymi

      Samalla voi lakkauttaa puolustusvoimat, tarvittaessa ruotsalaiset voivat tulla tänne sotimaan tai ainakin venäläisjoukot vaikka ihan pysyvästi. Ja sitten päästään aeroflotin koneilla ulkomaille.

      • Niin, kyllä me tarvitsemme sen verran sosialismia, että on osin kansallisia yrityksiä VR:n lisäksi. Jos me myydään kaikki vieraille, niin Suomesta tulee siirtomaa. Ainakin rahan ja ihmisten osalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      274
      17644
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12532
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6242
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      40
      5250
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      84
      5083
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4213
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      69
      4032
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      104
      3726
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3179
    Aihe