Miksi putkapostin ratkaisuyritys tuottaa väärän tuloksen?

Anonyymi

3

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulla kun on tuo testi

      s[pos-i] == s[pos i]

      niin sehän testaa että pos:ista eteen- ja taaksepäin on samoja merkkejä eli noin löytyisi (parittoman pituisia) palindromi-pötköjä.
      Pitää testata, että vierkkäiset merkkijonot i:n matkalta ovat samat eli

      s[pos-i:pos] == s[pos:pos i]

      Sittenhän tulee ongelmaksi se, että luuppia ei voi katkaista, jos eroava indeksi löytyy, koska se ei tarkoita, että suuremmalla i:n arvolla ei voisi löytyä toistojaksoa.
      Nuo korjaukset kun tekee (ja tallenna bestPos, se taisi sinulta unohtua, eikä mjonoa tarvitse mihinkään) ja output olisi näin

      print(str(tapaus) " " str(maximi) " " str(bestPos-maximi 1))

      Mutta nyt siis ongelma on että tuo koodi on melkolailla hidas. Itse huijasin ja käytin seuraava Sage-koodia:

      from sage.combinat.words.suffix_trees import DecoratedSuffixTree
      s = 'hfhfggccaggccagccafff'
      start, run2 = max((x[1], x) for x in DecoratedSuffixTree(Word(s)).square_vocabulary())[1]
      print ("{} {}".format(run2/2, start 1))

    • Tänne oli tullut viesti, mutta AI ilmeisesti poistanut (ihan asiallinen mitä alkua inboxistani näin). Kannattaa laittaa koodit linkin taakse johonkin ulkoiseen juttuun, jos se niiden takia poistelee viestejä.

      Tein nyt Python-version, jossa käytin kirjastoa https://pypi.org/project/suffix-trees/ . (Käytin aluksi https://pypi.org/project/suffix-tree/ :aa, mutta se on erittäin paljon hitaampi.) Ensin muodostetaan suffiksipuu ja siitä käydään sitten kaikki sisäsolmut läpi, joista jokaiselle käydään sen solmun lehtisolmu parit, joiden syvyyksien erotus on solmun syvyys. Koittelin tuohon tehdä erinäisiä parannuksia eritoteen 9 ja 10 tapauksissa taisi auttaa sellainen, että ensin tallennetaan dictiin kaikki lehtisolmut syvyyden mukaan ja sieltä voidaan sitten poimia tarvitun syvyinen pari kun yksi lehti on kiinnitetty, tarkastetaan vain onko se oikeassa haarassa. Joissain tapauksissa tuo taitaa vaan tulla liian hitaaksi (jos tutkitun syvyisiä lehtiä on paljon).

      Tässä koodini https://repl.it/@minkkilaukku2/Mannynpera2#main.py . Ei toimi Python 3:lla, koska siellä _SNodella ei ole __dict__ -attributtia mutta Python 2:ssa on, mitä hittoa?!?? Ahaa: https://stackoverflow.com/questions/41658015/object-has-no-attribute-dict-in-python3
      Loppujen lopuksi sain tavalla tai toisella tuolla koodilla kaikki tapaukset järjellisessä ajassa ratkaistua.

      Noh,

      Putkapostin kommenteissa ollut seuraava idea näyttää toimivan paljon nopeammin:
      https://repl.it/@minkkilaukku2/Mannynpera1#main.py

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe