Yritin ratkoa tehtävää sivulta https://www.ohjelmointiputka.net/postit/tehtava.php?tunnus=mpera . Miksi tämä ei tuota tapauksessa 10 oikeaa vastausta: https://pastebin.com/UxPaEid7
Miksi putkapostin ratkaisuyritys tuottaa väärän tuloksen?
3
255
Vastaukset
Sulla kun on tuo testi
s[pos-i] == s[pos i]
niin sehän testaa että pos:ista eteen- ja taaksepäin on samoja merkkejä eli noin löytyisi (parittoman pituisia) palindromi-pötköjä.
Pitää testata, että vierkkäiset merkkijonot i:n matkalta ovat samat eli
s[pos-i:pos] == s[pos:pos i]
Sittenhän tulee ongelmaksi se, että luuppia ei voi katkaista, jos eroava indeksi löytyy, koska se ei tarkoita, että suuremmalla i:n arvolla ei voisi löytyä toistojaksoa.
Nuo korjaukset kun tekee (ja tallenna bestPos, se taisi sinulta unohtua, eikä mjonoa tarvitse mihinkään) ja output olisi näin
print(str(tapaus) " " str(maximi) " " str(bestPos-maximi 1))
Mutta nyt siis ongelma on että tuo koodi on melkolailla hidas. Itse huijasin ja käytin seuraava Sage-koodia:
from sage.combinat.words.suffix_trees import DecoratedSuffixTree
s = 'hfhfggccaggccagccafff'
start, run2 = max((x[1], x) for x in DecoratedSuffixTree(Word(s)).square_vocabulary())[1]
print ("{} {}".format(run2/2, start 1))https://doc.sagemath.org/html/en/reference/combinat/sage/combinat/words/suffix_trees.html
Tuossa algoritmissä, jota Sagekin käyttää on muuten takana suomalaisen Esko Ukkosen algoritmi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ukkonen's_algorithm
Tämä algoritmi muodostaa merkkijonon suffiksi-puun (kaikki merkkijonon päätteet koodaava tietorakenne) lineaarisessa ajassa (kun käytettävä merkistö on kiinnitetyn kokoinen).
Tai siis Ukkosen algorimia käyttää normaalille suffiksi puulle, "dekoroidulle" näytti olevan tästä: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022000004000364?via=ihub , joka siis onkin ratkaisu juuri Putkapostin ongelmaan. Sen pitäisi olla lineaariaikainen mutta kertoimet ovat varmaan aika isoja (PS. Crochemoren algoritmi https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0020019081900247 on saman ongelman ratkaisu ja sille taisi tilanvienti olla ainakin jotain 11*n), ainakin itselläni vei aika pitkään tuo ratkaisu. Mullahan ei omalla koneellani tuota Sagea ole vaan netissä suoritan: https://sagecell.sagemath.org/ . Olikin muuten aika homma saada nuo isot tapaukset laitettua :D Jotain "Message too long, message too long" se herjas, mutta näytti ne oikein kuitenkin menevän. Lopulta laitoin kympin (ajan takia) erikseen (piti muuten vielä maksimi rekursio-iteraatio limittiä nostaa, jo 9-tapauksessa) ja kyllä se lopulta oikeat vastaukset tuotti.
Tässä videossa näytetään toinen tapa muodostaa suffiksi-puu ja puhutaan sovelluksista, jotka ovat lähellä tätä ongelmaa (esim. pisin toistuva jono (mutta ei tarvitse olla vierekkäin)):
https://www.youtube.com/watch?v=NinWEPPrkDQ
Tänne oli tullut viesti, mutta AI ilmeisesti poistanut (ihan asiallinen mitä alkua inboxistani näin). Kannattaa laittaa koodit linkin taakse johonkin ulkoiseen juttuun, jos se niiden takia poistelee viestejä.
Tein nyt Python-version, jossa käytin kirjastoa https://pypi.org/project/suffix-trees/ . (Käytin aluksi https://pypi.org/project/suffix-tree/ :aa, mutta se on erittäin paljon hitaampi.) Ensin muodostetaan suffiksipuu ja siitä käydään sitten kaikki sisäsolmut läpi, joista jokaiselle käydään sen solmun lehtisolmu parit, joiden syvyyksien erotus on solmun syvyys. Koittelin tuohon tehdä erinäisiä parannuksia eritoteen 9 ja 10 tapauksissa taisi auttaa sellainen, että ensin tallennetaan dictiin kaikki lehtisolmut syvyyden mukaan ja sieltä voidaan sitten poimia tarvitun syvyinen pari kun yksi lehti on kiinnitetty, tarkastetaan vain onko se oikeassa haarassa. Joissain tapauksissa tuo taitaa vaan tulla liian hitaaksi (jos tutkitun syvyisiä lehtiä on paljon).
Tässä koodini https://repl.it/@minkkilaukku2/Mannynpera2#main.py . Ei toimi Python 3:lla, koska siellä _SNodella ei ole __dict__ -attributtia mutta Python 2:ssa on, mitä hittoa?!?? Ahaa: https://stackoverflow.com/questions/41658015/object-has-no-attribute-dict-in-python3
Loppujen lopuksi sain tavalla tai toisella tuolla koodilla kaikki tapaukset järjellisessä ajassa ratkaistua.
Noh,
Putkapostin kommenteissa ollut seuraava idea näyttää toimivan paljon nopeammin:
https://repl.it/@minkkilaukku2/Mannynpera1#main.py
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1516543
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k263908- 453066
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1323034- 512806
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262176Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2711968Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511908- 361803
- 291746