1.4.20 minulle oli tullut puhelu numerosta 070003355. En ollut vastaamassa ko.puheluun. Soitin myöhemmin vastapuhelun ko. numeroon, mutta se ei vastannut.
Nyt tuli tuore lasku DNA:lta. Siinä oli 18 "soittoani"(joita en ole tehnyt) aikavälillä 12:18:16 - 12:49:55 euroissa yhteensä 35.22.
Soitin DNA:n asiakaspalveluun ja kysyin, miksi Te olette päästäneet läpi laskutukseenne tällaisen rikollisen huijausrahastuksen, kun varmasti se ei ole tullut eteenne ensimmäistä kertaa. Eikö operaattorin vastuulliseen toimintaan kuulu estää tällaisen edelleen laskutuksen läpipäästäminen, kun olette sen kohdanneet varmasti aiemminkin. Ettekö sen verran murehdi asiakkaiden etua, että rekisteröisitte huijarinumerot ja estäisitte niiden edelleenlaskutukset ?
Asiakaspalvelu totesi vain, että "ei kuulu meille, ottakaa poliisiin yhteyttä".
Mielestäni järkyttävää puhetta vastuullisen operaattorin taholta.
DNA:n huijarilaskuttajan välitys asiakkaalle
3
169
Vastaukset
- Anonyymi
DNA hoitaa tuon kyllä. Et ole ainoa rikoksen uhriksi joutunut. Pitää vain saada yhteys oikeaan henkilöön. Nuo "asiakaspalvelijat" ovat vain koulutetuja robotteja. Heidän puheillaan ei ole yhtikäs mitään merkitystä. DNA vastaa lain mukaan laskutuksen oikeellisuudesta. Eivät he saa sokeasti luottaa ulkolaisten huijariyritysten tekaistuihin laskuihin. Ja jos luottavat, korvasvastuu on aina heillä. Ei koskaan asiakkaalla. Yrittäjän riski!
Eli homma ei kuulu poliisille vaan DNA:lle! Jos DNA ei reagoi, haasta DNA oikeuteen. Homma hoituu aina varmasti. Huijarille ei poliisi voi tehdä yhtikäs mitään. - Anonyymi
Sinun on luokiteltu maailmalla ja nyt myös DNA:lla hyväuskoiseksi hölmöksi. Vaatii vaivaa korjata tilanne!
Koska kaikki muut operaattorit korjaavat automaattisesti nuo huijarien laskutukset eivät siis maksa niistä mitään huijareiden tilille, niin huijarit keskittyvät vain DNA:n asiakkaisiin.
Asiakaspalvelija toimi rikollisesti. Lähetä asiallinen viesti DNA:n toimitusjohtajalle. Hänen on hoidettava homma kuntoon. - Anonyymi
Aikoinaan 10vuotta sitten soneran laskussa oli 150e soitto 5min.... piti oikaista lasku .... mutta sonera korjasi.. lisä osa oli muutettu 50e. .. ha ha .... 100e oli poistettu... eikun uusiksi piti lähteä korjaamaan laskua.. sitten selvisi että kyseinen yritys oli xxxxxxx joten poistivat kokonaan tuon ylimääräisen 5min soiton laskusta... mutta palauttivat alkuperäisen laskun eräpäivän ja laskuttivat vielä laskutus lisää 5e per lasku.. 15e yhteensä.. joten tunnen voittaneeni jotenkin tasapelin.. vielä kerkisi karhukirje tulla tulla postissa, mutta se oli heti aiheeton.
Hyvä sonera :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2413682- 573433
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I912873Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482656Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1182431Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352052Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012011Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1051804Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711169