Tuli maenos juoksukengät -40 rosenttii...

Minkä ihmmeen takia minulle pittää laittaa tuommosta? Minä kun en juoksemmaan lähe. Pittää käyvä sieltä kaupasta kysymässä eriksseen, jotta voiko niillä kengillä kävellä.
Sama oli houssuin kansa. Tuulihousut, kai niitä tyynellää ilimalla on immeisen housuja käytettävä.
Pussihousuja ku ei ennee maenosta kutkkaa. Heti ostasin kesäks.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Pussihoosuja ei ennää passoo käyttee, ejustavat liikkaa suomallaisuutta rassee
- läpi näkyvät ne nykkyisin pittää vaateet olla jot selvii kukas siin kuleksii
- suomihan neutralisoijaan, ettei mitenkään sit selvii mikäs aslakki siin töpöstäät

Äänestä

Taitas sinun parempi pysyä kotona eikä mennä hölmöilemään kauppaan.

Äänestä
  • Aloitaja on kunnon suomalainen karppaasi, näitä suomi tarvii ja kovappäit varsinkin

    Äänestä

Juoksukengät on varmaan tehty juoksukaljoja varten, en tiedä.

Äänestä
  • Miten tämä riepusuu pursuaa lieksassa, suvakithan tätä on veisanneet- jotta saisivat kavatinsa paremin särveltyä ja täyttää suomen

    Äänestä

Voipihan niitä juoksukenkiä käyttee myös yöjuoksussa. Siinä tarvviihi hyvät juoksukengät kun juokssoo talon isänttöö pakkoon.

Äänestä
  • Nyt ei nykyisin tarvitse paljon vaatteita ostella kun vanhat alkaa olla risana niin ne on huippumuotia, ei tartte uusista farkuista repiä polvia auki! Semmoinen pomminpurkaja jolle on pommi räjähtänyt lahelle ja vaatteet on risana on helevetin trendikkään näköinen! Jos vielä naamaan on jäänyt metalllinpaloja ihoon kiinni jotka näkyy ja hiukset jos on vielä sekaisin lisää katu uskottavuutta tosi paljon! Mustat ilmänympärykset kruunaa vielä kaiken.

    Äänestä

Jospa ne on ollu harjoitusmaalina sotaharjoituksissa.

Äänestä
  • Joskus pitäisi kysyä niiltä punkkareilta vai mitä ne on ne pitkätakkiset ja kirjavahiuksiset tapaukset että pljaonko ottavat päivän hommasta palkkaa kun tarvitsisin mansikkamaalle linnunpelättejä?

    Äänestä

Mitä illoo immeiselle on piälakilasiloesta? On piälakiaarinkolasija ja piälakisilimälasija. Aeka suosittuja näättäät olovan piälaella piettävät lasit. Onkkoon niissä ies vahvvuuksija vae onko ne tavallista lasija?

1Äänestä

Jos immeinen ois luotunna juoksemaan niin sille ois kasvanu jalat...

Äänestä

Jos immeinen oesi luotuna tupakoemmaan, sille oesi kasvanna piälakkeen savupiippu.

1Äänestä

Ennenvanahhaan oli Lieksan markkinoellaa aeka paljo pussihousuväkkee liikkeellä.
Sekä paikallissii isänttii, että muualta tulleita, etupäässä tummansinissii pussihousuja käyttävvii. Oli vielä älyttömän kiiltävät jatsarittii.
Täyttyy myönttää, sillon oli miehissä tyyliä. Eikä näyttäny siltä jotta, antteeks ku oun olemassa. Tukkijätkätki laettovat parraemmat piälle markkinoelle tulloo varten.

2Äänestä
  • Savossa ja meillä Karjalan mailla saapashousuja sanottiin/sanotaan pussihousuiksi. Ne olivat hyvin yleisiä vielä 1960-luvulla. Länsisuomalaiset vaatturit eivät kertoneet tehneensä koskaan pussihousuja, vaan aina vain saapashousuja. Saappaiden kanssahan niitä pidettiinkin. Housut olivat saappaiden kohdalla kapeat ja jalan alta kulki lenkki, jotta housut pysyivät ryhdissä. Alkujaan saapashousuja käyttivät Euroopassa sotilaat 1800-luvulla ja myöhemmin 1900-luvulla myös Suomessa.

    2Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Minkä ihmmeen takia minulle pittää laittaa tuommosta? Minä kun en juoksemmaan lähe. Pittää käyvä sieltä kaupasta kysymässä eriksseen, jotta voiko niillä kengillä kävellä.
Sama oli houssuin kansa. Tuulihousut, kai niitä tyynellää ilimalla on immeisen housuja käytettävä.
Pussihousuja ku ei ennee maenosta kutkkaa. Heti ostasin kesäks.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu