Miten laki toteutuu tai käytännössä valitaan hallituksen puheenjohtaja?

Anonyymi

Yhtiölain mukaan valitun hallituksen jäsenet valitsevat keskuudestaan puheenjohtajan. Miten käytännössä valinta sitten toteutetaan? Kun/jos hallituksessa on kolme jäsentä Maija puheenjohtajana, Matti entinen monivuotinen puheenjohtaja ja Pekka melko uusi jäsen. Saako hallituksen jäsen äänestää itseään? Ellei niin Matti ja Pekka voi äänestää vain Maijaa tai toisiaan, Maija vain Pekkaa tai Mattia. Äänestyksen tulos on siis pienestä kiinni ja kuitenkin hallituksen puheenjohtajan päätökset hyvin ratkaisevia. Yhtiön hallituksella on kaksi varajäsentä, voivatko he äänestää myös? Miksi yhtiön osakkailla, joilla on muuten kaikissa asioissa korkein päätäntävalta, ei ole mitään valtaa asiassa. Useimmat osakkaat haluaisivat entisen puheenjohtajan takaisin, joka on pätevin., mutta osakkaat eivät pääse päättämään. Taloyhtiö on iso rivitaloyhtiö, jossa ratkaistavina on paljon tärkeitä korjausprojekteja.

5

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Saako hallituksen jäsen äänestää itseään?"

      Saa, kuten kaikissa muissakin vaaleissa.

      "Yhtiön hallituksella on kaksi varajäsentä, voivatko he äänestää myös?"

      Heillä tulee valtuutus vasta, kun joku varsinainen on estynyt.

      # Puheenjohtajan valitsee hallitus, jos hallitusta valittaessa ei ole päätetty toisin tai yhtiöjärjestyksessä ei määrätä toisin. #

      https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2009/20091599#O3L7

    • Anonyymi

      Pattitilanteeseen joudutaan vain jos kaikki kolme haluavat puheenjohtajaksi. Silloin pitää äänestää myös "toiseksi parasta" kahdesta nimestä, jolloin kolmella lapulla ei voi mennä äänet enää tasan.

      • Anonyymi

        Sillä ei ole merkitystä haluavatko kaikki puheenjohtajiksi. Annetut äänet ratkaisevat. Ei ole mitään "toiseksi parasta" eikä kahden nimen järjestelmää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sillä ei ole merkitystä haluavatko kaikki puheenjohtajiksi. Annetut äänet ratkaisevat. Ei ole mitään "toiseksi parasta" eikä kahden nimen järjestelmää.

        Mikä sinua sitten kiikastaa?


    • Anonyymi

      Jos haluatte vanhan puheenjohtajan takaisin niin valitsette yhtiökokouksessa hallituksen jonka jäseneksi tulee entinen puheenjohtaja ja joku muu joka varmasti kannattaa entistä puheenjohtajaa. Tällöin kolmas hallituksen jäsen ei voi muuttaa asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3443
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2064
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1779
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1547
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1518
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1420
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1247
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1175
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe