Yhtiölain mukaan valitun hallituksen jäsenet valitsevat keskuudestaan puheenjohtajan. Miten käytännössä valinta sitten toteutetaan? Kun/jos hallituksessa on kolme jäsentä Maija puheenjohtajana, Matti entinen monivuotinen puheenjohtaja ja Pekka melko uusi jäsen. Saako hallituksen jäsen äänestää itseään? Ellei niin Matti ja Pekka voi äänestää vain Maijaa tai toisiaan, Maija vain Pekkaa tai Mattia. Äänestyksen tulos on siis pienestä kiinni ja kuitenkin hallituksen puheenjohtajan päätökset hyvin ratkaisevia. Yhtiön hallituksella on kaksi varajäsentä, voivatko he äänestää myös? Miksi yhtiön osakkailla, joilla on muuten kaikissa asioissa korkein päätäntävalta, ei ole mitään valtaa asiassa. Useimmat osakkaat haluaisivat entisen puheenjohtajan takaisin, joka on pätevin., mutta osakkaat eivät pääse päättämään. Taloyhtiö on iso rivitaloyhtiö, jossa ratkaistavina on paljon tärkeitä korjausprojekteja.
Miten laki toteutuu tai käytännössä valitaan hallituksen puheenjohtaja?
5
104
Vastaukset
- Anonyymi
"Saako hallituksen jäsen äänestää itseään?"
Saa, kuten kaikissa muissakin vaaleissa.
"Yhtiön hallituksella on kaksi varajäsentä, voivatko he äänestää myös?"
Heillä tulee valtuutus vasta, kun joku varsinainen on estynyt.
# Puheenjohtajan valitsee hallitus, jos hallitusta valittaessa ei ole päätetty toisin tai yhtiöjärjestyksessä ei määrätä toisin. #
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2009/20091599#O3L7 - Anonyymi
Pattitilanteeseen joudutaan vain jos kaikki kolme haluavat puheenjohtajaksi. Silloin pitää äänestää myös "toiseksi parasta" kahdesta nimestä, jolloin kolmella lapulla ei voi mennä äänet enää tasan.
- Anonyymi
Sillä ei ole merkitystä haluavatko kaikki puheenjohtajiksi. Annetut äänet ratkaisevat. Ei ole mitään "toiseksi parasta" eikä kahden nimen järjestelmää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sillä ei ole merkitystä haluavatko kaikki puheenjohtajiksi. Annetut äänet ratkaisevat. Ei ole mitään "toiseksi parasta" eikä kahden nimen järjestelmää.
Mikä sinua sitten kiikastaa?
- Anonyymi
Jos haluatte vanhan puheenjohtajan takaisin niin valitsette yhtiökokouksessa hallituksen jonka jäseneksi tulee entinen puheenjohtaja ja joku muu joka varmasti kannattaa entistä puheenjohtajaa. Tällöin kolmas hallituksen jäsen ei voi muuttaa asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746