Mikä patruuna .22 itselaataavaan pienoispistooliin?

Anonyymi

Mikä patruuna .22 itselaataavaan pienoispistooliin? Onko tietoa, mikä olisi patruunan lähtönopeuden yläraja, ettei tule aserikkoa. Markkinoilla on nykyään niin paljon valinnanvaraa noissa piekkaripaukuissa, joissakin patruunoissa on ilmoitettu jopa yli 400m/s lähtönopeus. Eikös tuollainen patruuna riko jo pistoolia? ( ja heikonpitekoisia piekkareita)
Olisiko kenelläkään kokemusta / tietoa mitä .22 patia pistooli kestää, ihan "lussuja" panoksia kun käyttää niin itselatausmekanismi ei oikein jaksa toimia.

15

2589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aseen valmistaja ilmoittaa minkätehoisia patruunoita ase kestää. Testeissä yleensä huomioidaan myös runsaamman ruutimäärän käyttämisen aiheuttamat rakennemuutokset. En nyt osaa esittää graafia mutta alan tiedostoista löytyy varmastikin apua! stalingrad hans

    • Anonyymi

      Noi kovat lähtönopeudet, saatu aikaan normaalia kevyemmällä luodilla. Ostat vain perus, pienoispistooli patruunoita.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        "Pistooliin ei kalliita paukkuja kannata ostaa, koska ampujasta niin paljon kiinni osumat."
        Entäs jos on hyvä ampuja? Kilpa-ampujakin voi siis ostaa halpoja paukkuja pistooliinsa? Aika outo tuo väittämäsi.


    • Anonyymi

      Vanha selitys, eihän näillä paukuilla, tai aseella osu.

    • Anonyymi

      Riippuu aseesta. Buckmarkissa on tullut kokeiltua CCI Stingeriä, potkii enemmän, kuuluu enemmän ja menee ohi enemmän. En ehkä kovin montaa sataa paukkua vetelisi, luultavasti luistin palautus hajoaa ajan kanssa.

      • Anonyymi

        Nopeat patruunat vaativat pitkän piipun luvattuun lähtönopeuuten.Pistoolisa syntyy kimakampi laukausääni ja komee suuliekki Niin sanottu äänenvaimennin patruuna on yleensä paras.


    • Anonyymi

      useimpiin 22lr pistooliin ihan normaali panokset, high velocity panokset sitten kivääriin

      • Anonyymi

        Normaali panos...mielenkiintoinen ilmaisu.


    • Anonyymi

      kaveri lataili autotallissani pienissä kaljoissa hiltin ruudilla 22lr paukun, ja minä tyhmänä siinä pihalla ammuskellessani ammuin ko paukun ja niklattu( tosin kyllä reck) lännenrevolveri sanoi PAM ja hanan vierestä lähti iso palanen ja iskuri hävisi ja hana virittyi uudestaan.. tuli kertakäyttöinen puoliautomaatti singleaction reukku. lähtönopeudesta en osaa sanoa mutta tehoa oli.

      • Anonyymi

        Oliko musta.🌚🌚🌚


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko musta.🌚🌚🌚

        en muista, 20v aikaa.. sen muistan että vitutti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        en muista, 20v aikaa.. sen muistan että vitutti.

        Hommoo ensiks aseenkanto lupa, ppienoiskiväriisi....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hommoo ensiks aseenkanto lupa, ppienoiskiväriisi....

        Opettele sinä ensiks vaikka kirjottamaan..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Opettele sinä ensiks vaikka kirjottamaan..

        Eipä pilkata puhevikaisia Savolaisia.Hiltin mustia ampuneena voin kertoa,kyllä rekyyli on.🙄🙄🙄


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2826
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1827
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1800
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1414
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1320
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1245
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1228
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1018
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe