Mikä patruuna .22 itselaataavaan pienoispistooliin?

Anonyymi

Mikä patruuna .22 itselaataavaan pienoispistooliin? Onko tietoa, mikä olisi patruunan lähtönopeuden yläraja, ettei tule aserikkoa. Markkinoilla on nykyään niin paljon valinnanvaraa noissa piekkaripaukuissa, joissakin patruunoissa on ilmoitettu jopa yli 400m/s lähtönopeus. Eikös tuollainen patruuna riko jo pistoolia? ( ja heikonpitekoisia piekkareita)
Olisiko kenelläkään kokemusta / tietoa mitä .22 patia pistooli kestää, ihan "lussuja" panoksia kun käyttää niin itselatausmekanismi ei oikein jaksa toimia.

15

2968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aseen valmistaja ilmoittaa minkätehoisia patruunoita ase kestää. Testeissä yleensä huomioidaan myös runsaamman ruutimäärän käyttämisen aiheuttamat rakennemuutokset. En nyt osaa esittää graafia mutta alan tiedostoista löytyy varmastikin apua! stalingrad hans

    • Anonyymi

      Noi kovat lähtönopeudet, saatu aikaan normaalia kevyemmällä luodilla. Ostat vain perus, pienoispistooli patruunoita.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        "Pistooliin ei kalliita paukkuja kannata ostaa, koska ampujasta niin paljon kiinni osumat."
        Entäs jos on hyvä ampuja? Kilpa-ampujakin voi siis ostaa halpoja paukkuja pistooliinsa? Aika outo tuo väittämäsi.


    • Anonyymi

      Vanha selitys, eihän näillä paukuilla, tai aseella osu.

    • Anonyymi

      Riippuu aseesta. Buckmarkissa on tullut kokeiltua CCI Stingeriä, potkii enemmän, kuuluu enemmän ja menee ohi enemmän. En ehkä kovin montaa sataa paukkua vetelisi, luultavasti luistin palautus hajoaa ajan kanssa.

      • Anonyymi

        Nopeat patruunat vaativat pitkän piipun luvattuun lähtönopeuuten.Pistoolisa syntyy kimakampi laukausääni ja komee suuliekki Niin sanottu äänenvaimennin patruuna on yleensä paras.


    • Anonyymi

      useimpiin 22lr pistooliin ihan normaali panokset, high velocity panokset sitten kivääriin

      • Anonyymi

        Normaali panos...mielenkiintoinen ilmaisu.


    • Anonyymi

      kaveri lataili autotallissani pienissä kaljoissa hiltin ruudilla 22lr paukun, ja minä tyhmänä siinä pihalla ammuskellessani ammuin ko paukun ja niklattu( tosin kyllä reck) lännenrevolveri sanoi PAM ja hanan vierestä lähti iso palanen ja iskuri hävisi ja hana virittyi uudestaan.. tuli kertakäyttöinen puoliautomaatti singleaction reukku. lähtönopeudesta en osaa sanoa mutta tehoa oli.

      • Anonyymi

        Oliko musta.🌚🌚🌚


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko musta.🌚🌚🌚

        en muista, 20v aikaa.. sen muistan että vitutti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        en muista, 20v aikaa.. sen muistan että vitutti.

        Hommoo ensiks aseenkanto lupa, ppienoiskiväriisi....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hommoo ensiks aseenkanto lupa, ppienoiskiväriisi....

        Opettele sinä ensiks vaikka kirjottamaan..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Opettele sinä ensiks vaikka kirjottamaan..

        Eipä pilkata puhevikaisia Savolaisia.Hiltin mustia ampuneena voin kertoa,kyllä rekyyli on.🙄🙄🙄


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1382
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      647
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe