Nova ja Portti

Anonyymi

Oletteko huomanneet eroa näissä kahdessa kilpailuissa menestyneiden novellien välillä, muuta kuin pituuden? Onko kenellekään käynyt niin, että olisi vaikka karsiutunut Novassa, mutta pärjännyt Portissa?

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nova on aloittelijoille tarkoitettu, Porttiin saavat osallistua kaikki halukkaat, myös ammattikirjailijat. Siksi Portissa menestyminen on vaikeampaa. Portissa kärki on leveämpi ja tasoero mitalisijojen ja kunniamaininnoille yltävien novellien välillä selkeästi kapeampi kuin Novassa.

      Portissa on myös kaiketikin jonkinlainen julki lausumaton "toimituksellinen linja", sillä kilpailun päätarkoitus on tuottaa materiaalia lehdessä julkaistavaksi.

      • Anonyymi

        Näin olen itsekin Portin voittaneiden kanssa keskusteltuani ymmärtänyt. Portin kohdalla todellakin kannattaa tutustua edellisvuosien voittajiin ja yrittää löytää niistä jonkunlaista "kaavaa". Näin pärjäämiselle on edes jonkunlaiset mahdollisuudet.

        Toinen asia, mikä ilmeisesti ei ole itsestään selvä, on se, että Portti on spefigenreihin erikoistunut lehti, eli scifi- tai fantasiaelementillä pitää olla keskeinen osa novellissa. Keskeisellä tarkoitan että se on elimellinen osa novellin juonta ja maailmaa, eikä vain päälleliimattu "tämä tapahtuu tulevaisuudessa / taikakoulussa", mutta kertoo oikeasti minun elämästäni. Lisää eväitä porttikisaan löytyy muistaakseni STK:n kirjoitusoppaista Kirjoita Kosmos ja mikähän se uudempi olikaan...

        Näillä eväiden myötä ei kun kirjoittamaan ja onnea kisaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      50
      6411
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      89
      4546
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      54
      4339
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      24
      3378
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      200
      3078
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2812
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2669
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      20
      2666
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      155
      1609
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      327
      1528
    Aihe