Moro
Tuntuu ettei mistään tahdo löytää.
Osaako joku neuvoa mistä löytää kultaisen noutajan tai labbiksen pentuja?
Kiitos
Tuntuu ettei mistään tahdo löytää.
Osaako joku neuvoa mistä löytää kultaisen noutajan tai labbiksen pentuja?
Kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei noin kädetön pentua tarvitse ollenkaan. Rotuyhdistysten pentuvälitys pitäisi tulla ensimmäisenä mieleen vähän hölmömmälläkin pentua havittelevalla.
Jep. Ja toisekeen pentuja ei vain ole kaikille halukkaille. Ja yleensä saa jonotella muutenkin hetken jos vähääkään kiinnostaa mitä ja mistä ottaa. Aloittajaa tuskin kiinnostaa, aloittaja haluaa just nyt heti.
kiitos rakentavasta palautteesta!
Jos ihmiset jaksaisi nähdä vaivaa aloituksiinsa, ehkä täälläkin olisi eri meininki vastauksissa 🤷♀️ Ikävä kyllä valitettavan suurinosa aloituksista antaa hätäisen ja yksinkertaisen kuvan kysyjästä. Toki vastaajat ei usein sen viisaampia.
Rotuyhdistyksien pentusivuilla osa pennuista,myös astutettuja.Joyen, voit tutkia vanhempien terveystiedot, näyttelymenestyksen , ja koetulokset
Näyttelytuloksesta voi päätellä onko koira rodunomainen, jos ottaa noutajan,onhan sen hyvä näyttää siltä.
Voit myös katsoa jslostustietokannasta kenneleitä.Ja googlata netissä sekä katsoa niiden koyisivuilta onko pentue suunnitelmia.Ja tarkistas millaisedta yhdistelmästä kyse jne.Vaatii aikaa tehdä tsuststyötä, mutta se kannattaa.Jotta tiedät mitä terveystuloksia ja muita ovat saaneet.Itse en ottais koiraa jonka vanhemmilla c tai sitä hupnompaa lonkkaa,en dilmä vikaisia jne.Näyttelyistä saa helposti eri n,.Jos ei saa,ei ole rodunomainen,eikä kannattais jalostaa sellaista koiraa.Eli,ots selvää,myös kennelistä.Paljon löytyy jalostustietokannasta,pennutusten määrät , terveystietoja jne.Itse ootin pentua reilun vuoden ,se ei ole paljon.
Onnea etsintään.
Kiitos
Meille oli jo varattu jo koira hyvissä ajoin, oletimme että saamme sieltä pennun mutta pentuja syntyikin vähemmän ja muitakin mutkia tuli.
Totta kai sen jälkeen selasin läpi pentujen välitys sivuja, rotuyhdistyksen ym.
Tuntuu vain olevan niin kysyttyjä ettei mistään tunnu löytyvän.
SEN JÄLKEEN kirjoitin tänne jos joku osaisi antaa vinkkejä.
T.Aloittaja
Jos et rotuyhdistykseen kuuluvalta kasvattajalta ole löytänyt, niin mistään muualta ei kannata katsellakaan. Niin kiire ei voi olla näinkin tärkeässä asiassa, että plan B:nä syöksyt hakemaan pennun mistä sattuu vain siksi, että heti just nyt on saatava. Eli katsele vain rotuyhdistyksen sivuilta kaikki suunnitellut pentueet ja ota yhteyttä kasvattajiin. Seuraa myös kennelliiton pentuvälitystä. Tämä koronatilanne on nostanut pentujen kysyntää kuten kävi lama-aikanakin, joten muuta lääkettä ei oikein ole kuin hakeutua jonoon tulevien pentujen varalta. Jos jollakulla ei ole pennut varattuja tällä hetkellä etukäteen ja siksi jostain myynnissä olevia vapaita pentuja löydät, niin siihen lienee hyvä syy.
Ok,kannattaa katsoa kenneleiden kotisivuilta,facebookista yms.Ja voit ihan viestejä heille laittaa tai soittaa ja kysyä tulevista pentueista jos löydät mieluisen kennelin.Niin pääset heti keskustelemaan kasvattajan kanssa, ja sopimaan pennun otosta.
Varmaan joku K ennelliiton vastustaja moderoinnissa. En itsekään ole mikään fani, mutta rotu testi ja pentu listaus on oivallinen.
Keinoäly täältä poistelee mm. kaikki linkit välittömästi. Vaikka oletkin päättänyt vakaasti, että palstan modet, kennelliitto ja niin päin pois ovat roistoja, niin ei salaliittoteorioita kannata silti viljellä.
Mä kuulun,tulee lehti, ja eihän se maksa paljoa edes.Lisäks koiran tiedot kännykässä omakoirassa jne.
Ei ollut linkki.Vaikka niin luulit😂
Tiedän keinoälyn poistavan ihan käsittämättömiäkin asioita ja olen siitä antanut palautetta. En tiedä kuka, mode, kanssalukija vai itse Jumalako on takana, mutta jostain syystä kaikki hankikoiraan viittaavat viestit poistuu. Osa nopeammin ja oaa hitaammin.
Outoa,koska juuri siellähän on ilmoituksia pennuista.
Ihme,ettei sinun kirjoitus jo poistunut😅
Kannattaa myös olla varma, että ei keskustele vain yhden kanssa. Joskus välissä voi olla muitakin keskustelijoita, eikä pidä kuvitella kaikkia viestejä yhden ja saman henkilön taakse.
Miten pointti muuttuu yhtään miksikään, vaikka olisikin eri henkilö?
Pointteja ja pätemistä.Jos siitä nautinnon saa,oikea paikka tämä lie🤣