Viime yönä nukuin huonosti naapurin yöelämän takia. Pauketta oli ja ruuanlaitosta tuli hajua. Päivällä eletään ja yö nukutaan. Nukahdin vasta klo 4.
Yöeläjät ja järjestyssäännöt
9
151
Vastaukset
- Anonyymi
Tuohan kuulostaa aivan kulttuurin rikastajien toiminnalta. Eikö teidän talossa ole järjestyssäännöissä määräystä hiljaisuus ajasta? Taloyhtiön hallituksen ja isännöitsijän asia on pitää taloyhtiö hiljaisena ja muutenkin vastata järjestyssääntöjen ja asunto-osakeyhtiölain noudattamisesta. Muuten siinä voi käydä niin, että jos joku häirinnän uhri pimahtaa ja vie asian oikeuteen kotirauhan häirinnästä, siinä on sitten myös itse taloyhtiön johtokin vastuussa, miksi ei ole puuttunut häiriöihin.
- Anonyymi
Miten joku pääsee peruskoulusta osaamatta yhdyssanoja??
Ihan tiedoksesi noin muutenkin, ruokaa saa laittaa silloin kun haluaa, kuten myös käydä vessassa ja suihkussa. Hiljaisuusaikaa ei laki edes tunne, mutta turhan äänen tuottaminen yöaikaan, kuten vaikka musiikin kuunteleminen kovalla voimakkuudella ei ole suotavaa, tosin sama pätee kyllä ihan päivälläkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten joku pääsee peruskoulusta osaamatta yhdyssanoja??
Ihan tiedoksesi noin muutenkin, ruokaa saa laittaa silloin kun haluaa, kuten myös käydä vessassa ja suihkussa. Hiljaisuusaikaa ei laki edes tunne, mutta turhan äänen tuottaminen yöaikaan, kuten vaikka musiikin kuunteleminen kovalla voimakkuudella ei ole suotavaa, tosin sama pätee kyllä ihan päivälläkin.Edellisissä viesteissä ei ole yhtään yhdyssanavirhettä. Päinvastoin kirjoitukset ovat tämän palstan normaalia huolitellummat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edellisissä viesteissä ei ole yhtään yhdyssanavirhettä. Päinvastoin kirjoitukset ovat tämän palstan normaalia huolitellummat.
Hiljaisuusaika ja kulttuurinrikastuttaja...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hiljaisuusaika ja kulttuurinrikastuttaja...
"kulttuurin rikastajien" voidaan kirjoittaa erikseenkin. Sama merkitys.
"hiljaisuus ajasta" en huomannutkaan. Tämä on kirjoitettava yhteen. Olet oikeassa. Merkitys muuttuu ei miksikään.
Oikein kirjoitettuja yhdyssanoja vilisee tuossa kakkosessa
"järjestyssäännöissä"
"Taloyhtiön"
"asunto-osakeyhtiölain"
"kotirauhan"
joten kokonaistulos 10-. - Anonyymi
Noinhan se menee. Valitettavasti välinpitämättömyys ja itsekkyys ovat nykyajan sairauksia. Kyllä muuten ihan kantasuomalaisetkin osaavat häirinnän jalon taidon, mm. kantapää jyskyttäjät norsut. Ulkomaalaisilla on usein vähän myöhäisempi rytmi.... yöt valvotaan ja päivät nukutaan.
- Anonyymi
Kerrostalossa joutuu hyväksymään, että kaikilla ei ole aina sama rytmi kuin itsellä. Esim. vuorotyöläiset.
- Anonyymi
Googlaa "anal fisting" ja sitten menet naapuriin kera ison liukasteainepurkin, josko loppuisi se metelöinti.
- Anonyymi
"Kerrostalossa joutuu hyväksymään, että kaikilla ei ole aina sama rytmi kuin itsellä. Esim. vuorotyöläiset."
Just tätä jotkut vuokranantajat toitottavat "koska kerrostalossa" ja sitten asuvat itse jossain mökillä ja nauravat räkäisesti vuokralaisilleen jotka kärsivät toisten metelistä. Mutta kyllä aika pian ne normaalit vuokralaiset häipyy ja tilalle jää sitten meluajia jotka saattavat myös rikkoa asuntoa. Loppujen lopuksi tulee talonyhtiölle/omistajalle kalliimmaksi pitää asumassa möykkäävää bilettäjää kuin se että puuttuisi meluamiseen ja pitäisi kunnon kansalaisia asumassa. Paskan saa pyytämättäkin ja ovat ihan ilmaisia. Mutta jotkut vuokranantajat oikeen haluavat ajaa kunnon kansalaiset pois että saavat koko talon täyteen yhteiskunnan maksamia meluajia pitkäksi ajaksi. Taattu tulo kyllä mutta entäs ne menot kun kaikki remonttikulut ja hyönteismyrkytykset ja uudet seinät bilettäjien jäljiltä tulee kuitenkin omistajan/talonyhtiön maksettaviksi ja bilettäjiltä luottotiedot menneet. Esim. espoossa on tälläinen meno ja Helsingin kalliossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata501671Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3201474Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1021456- 1091175
- 221173
- 681123
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171117- 781072
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f183958Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois40896