Vaikeat pettymykset.

Anonyymi

Minulla on suuri ongelma. Yritän pettymysten keskellä uskotella, että ei tässä mitään hätää. Yritän kirjoittaa muuta. Silti se tuntuu kovalta. MIstä tämä ilmiö johtuu? Tuntuu, että sotisi itseään vastaan.

14

162

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä kirjoittamidessa tuntuu kovalta? Tarkoitatko niitä hylsyjä?
      Tämä on kyllä rankka laji minustakin. Mutta minkäs teet, aina voi yrittää oppia lisää ha parantaa taitojaan!

    • Anonyymi

      Tein eräälle bändille kevääseen mennessä monia sanoituksia. Vaikka minulla on hyvät välit heihin, niin silti tuntuu kurjalta, ettei viestejäni edes lueta, eikä niihin vastata. Se vetää mielen matalaksi, vaikka en saisi olla surullinen.
      Tuntuu, että en olisi taiteellisesti yhtään mitään.

    • Anonyymi

      Miksi pitää uskotella, ettei tässä mitään sen kummempaa. Jos reilusti pettyy, niin menee nopeammin ohi. Kieltämisellä vain pitkittää.

    • Anonyymi

      Ei pettymyksen tunteesta kannata pyristella väkisin eroon. Pettymys tunteena vain kertoo, että jokin asia on meille tärkeä. Ja sinulle sanoittaminen on tärkeää. Se on hienoa. Jos kirjoittaminen tuntuu nyt liian vaikealta, niin keksi jotain muuta tekemistä ja palaa kirjoitushommiin uusin voimin.

    • Anonyymi

      Kiitos paljon lohduttavista sanoista. Kyllä sanoitusten lisäksi minulla on tekeillä jännäri. Tänään ajattelin, että satsaan taas esivuoteen.

    • Anonyymi

      Pettymyksiä tulee, kaikkihan me toivotaan elämältä onnistumisia ja hyviä kokemuksia ja onnenpotkuja, mutta niitä harvoin toivomalla saa. Kirjoittaminen on siitä hankala laji, että vaikka me kaikki kirjoittajat toivomme, että joskus kirjoitamme teoksen joka on "se suuri juttu!" ainakin edes niin, että saisimme kustannussopimuksen, jos emme sitten Finlandiaa, niistä lähtökohdista kirjoittaminen aiheuttaa lähinnä kärsimystä.

      Mieti mikä on se perimmäinen syy, miksi kirjoitat. Jos kirjoitat, koska toivot, että jonain päivänä saat teksteistäsi kiitosta, kunniaa, rahaa tai mitä tahansa ulkoista, varaudu siihen, että pettymyksiä tulee ja ne sattuvat aina yhtä pahasti, ja todennäköisesti palat kohta loppuun ja katkeroidut. Mutta jos otatkin sen asenteen, että kirjoitat, koska nautit kirjoittamisesta itsessään ja tekstien valmiiksi saamisesta, pettymyksiinkin on helpompi suhtautua: "No tätä nyt ei sitten julkaistu, mutta ainakin mulla oli hauskaa, kun tämän kirjoitin ja olen taas vähän parempi kirjoittaja kuin tätä ennen."

      Mitä tulee siihen, ettei sun viesteihin liittyen noihin sanoituksiin ole vastattu, niin jotkut ihmiset vain on kusipäitä :)

      • Anonyymi

        Ok no pieni lisäys tähän (kirjoitin siis tuon ylemmän). Jos sanoitusasia oli sellainen, että olitte etukäteen puhuneet bändin kanssa, että olisiko jees jos tekisin sanoituksia teille, niin sitten joo: jotkut ihmiset kusipäitä tai vain ajattelemattomia. Tällaisissa tapauksissa vähintäänkin pitäisi jaksaa vastata "kiitos, mutta ei nyt ihan sitä mitä etsittiin". Älä anna muiden ihmisten käytöstapojen puutteen mitenkään määritellä omia taitojasi tai arvoasi.

        Mutta jos tää meni niin, että äkkiseltään lähetit heille sanoituksia ilman mitään aiempaa keskustelua asiasta, niin sitten ei välttämättä kannata odottaakaan mitään. Tämä on sama kuin jos lähettäisi oman käsikirjoituksensa suosikkikirjailijalleen, että "luepa tämä ja kerro mitä pidät. Ei näin. Useimmat kirjailijat eivät halua lukea muiden kässäreitä paitsi ajanpuutteen takia, myös siksi, ettei myöhemmin tulisi mitään kähinää siitä, että olisi kopioinut jonkun toiveikkaan fanin ideoita. Ehkä musiikissa on sama ajatus. Ehkä bändi ei kaipaa ulkopuolista apua.

        Mutta muutoin, jatka kirjoittamista, koska pidät kirjoittamisesta :)


    • Anonyymi

      Niin, kirjoittaminen on kyllä todella epäkiitollinen homma. Olen tehnyt paljon sisällöntuottoa ja kun tekstistä taiteilee helppolukuista ja sujuvaa, se vaikuttaa vähemmän kirjoittaneista nopeasti ja helposti tehdyltä. Puhumattakaan siitä, miten absurdeja "korjauksia" he teksteihin haluavat.

      Kirjojen kirjoittamisen olen ymmärtänyt kaikista epäkiitollisimmaksi ja typerimmäksi ajankäytöksi. Kirjan kirjoittamiseen menee yleensä vapaa-ajalla tehtynä useampi vuosi. Esikoiskirjailijoiden kirjoja julkaistaan alle 1% eli voisi sanoa, että se on täysin hukkaan heitettyä aikaa!

      En ole kuitenkaan pystynyt lopettamaan kirjoittamista. Lehtijutut tuottavat parhaiten, sisällöntuottoa teen lähinnä vaihtelun vuoksi töissä ja kirjojenkin kirjoittamista olen jatkanut, koska pidän siitä ja kirjani ovat minusta aidosti hyviä. Ehkä siirryn omakustantamiseen kun saan kirjoitettua sarjaa vielä pidemmälle ja pystyn markkinoimaan sitten seuraavaa kirjaa jos onnistun saamaan lukijoita.

    • Anonyymi

      Itsensä elvytyksessä viihteen ja kulttuurin parissa niin ei voi käydä.

      • Anonyymi

        En ymmärrä koko kommenttia, avaisitko vähän?


    • Anonyymi

      Kirjoittaminen on halvin harrastus. Jos häpeää tekstejään, tulitikku on myös halpa.

      • Anonyymi

        Itse en ainakaan häpeä tekstejäni, olen saanutkin niistä paljon hyvää palautetta kustannustoimittajilta. Ikävä kyllä en kustannussopimusta.


    • Anonyymi

      Kyllä nautin kirjoittamisesta. Kamera on valjastettu toimimaan apuna kirjoittamisessa. Kesällä on mukava kerätä aineistoa ulkona. Valokuvin ja pienin ideanpätkin.

    • Anonyymi

      Joskus tulee taiteellinen turhautuminen. Minusta ei ole mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      188
      1683
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      259
      1159
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      179
      836
    4. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      222
      731
    5. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      731
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      705
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      56
      702
    8. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      73
      610
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      603
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      596
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      38
      583
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      68
      583
    13. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      580
    14. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      532
    15. 31
      528
    16. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      81
      509
    17. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      509
    18. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      30
      497
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      24
      482
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      473
    Aihe