Mietin, millä menetelmällä jotkut vastaukset häviävät palstalta.
Joskus olen itse tuskastunut johonkin inttäjään ja selvään trollaukseen ja pyytänyt poistoa. Koskaan se ei ole onnistunut.
Eihän tämä palsta nyt niin tarpeellinen ole, että täytyisi hermostua mielenilmaisuihin, mutta jos ja kun joku esittää täysin vääriä mielipiteitä, nokittelee toisia vastaajia ja esim. ehdottaa lääkityksen uusimista tai muuta ikävää, niin olisi mielestäni aiheellista poistaa kirjoitus. Tai kirjoittaa jotakin muuta, joka ei pysy asiassa.
Kerran sain vastauksen, jossa sanottiin, että jokaisella on oikeus mielipiteensä ilmaisuun. Siksi ei pyytämääni poistoa tehty.
No minä otin osaa erääseen kirjoitukseen, jossa voivoteltiin erään julkimon sukulaisen kohtaloa, koska hänen sairauttaan ei tutkittu, ja hän ilmeisesti on kuollut.
Joku siihen vastasi, että nykyisin hoidot "briorisoidaan", ja jos ei kuulu oikeaan ryhmään, joutuu hoidon ulkopuolelle.
Vastasin hänelle, että lääkärinvala edellyttää, että kaikki sairaat hoidetaan. - Tämä vastaukseni on poistettu. En puuttunut edes aloituksen henkilöön, enkä hänen sukulaisensa kohtaloon, vaan selitin yleisellä tasolla asiaa. Ilmaisin mielipiteeni, ja ihan säällisin lausein.
Ilmeisesti oli pahasta, että huomautin. että "briorisointi" kirjoitetaan p-kirjaimella.
Kirjoitin vain mielipiteeni, provosoimatta ja kohteliaasti. Se mielipide ei kuitenkaan saanut olla ketjussa. Mietin, millainen menetelmä tässä poistossa toimii.
Poistoista
8
666
Vastaukset
- Anonyymi
Ei asialla ole mitään merkitystä. Vain yksittäisillä sanoilla (ei siis edes niiden merkityksellä) ja sillä, onko ylläpitoa arvosteltu.
- Anonyymi
Luitko aloitukseni. En arvostellut ketään, varsinkaan ylläpitoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luitko aloitukseni. En arvostellut ketään, varsinkaan ylläpitoa.
Etköhän tuossa tullut vastanneeksi itse omiin pohdintoihisi.
Terve! Suomi24:ssä moderoinnin poistopäätökset perustuvat
Kullakin palstalla tulee keskustella palstain aiheen mukaisista asioista. Samoin kussakin ketjussa tulisi pysyä ketjun aiheessa. Jonkinlainen rönsyily on kuitenkin keskustelussa luonteenomaista, joten kaikki aloituksesta poikkeava keskustelu ei välttämättä ole poistettavaa sisältöä. Moderointi tekee päätöksiä kontekstin huomioiden, joten kannattaa tehdä ilmoituksia, jotta moderointi voi punnita asiaa. Samoin käytössämme oleva tekoäly tekee myös poistoja ja se poistaa viestejä monista eri syistä.
Toisinaan virheellisiä poistoja tulee, ja tarkistus onkin joskus paikallaan. Voit lähettää ltxt=palautelomakkeellalref=https://www.suomi24.fi/palaute tai sähköpostitse osoitteeseen [email protected] esimerkkejä viesteistä, jotka on mielestäsi poistettu väärin perustein. Lähetä esim. linkki ketjuun, josta viesti on poistettu, jotta se voidaan tarvittaessa palauttaa.
Terkuin,
Emma,
Suomi24-tiimi" target="_blank" class="premium-link">sääntöihin- Anonyymi
Miksi aina valehtelet. Toisaalla sanot toista (https://keskustelu.suomi24.fi/t/16372843/lahetyksessa-tapahtui-virhe-#comment-102228641) ja nyt toista. Jos kirjoittaminen on estetty, niin miten olette silloin ennakkoon tarkistaneet viestin sisällön?
Puhuisitte joskus asiassa ja totuudessa! Anonyymi kirjoitti:
Miksi aina valehtelet. Toisaalla sanot toista (https://keskustelu.suomi24.fi/t/16372843/lahetyksessa-tapahtui-virhe-#comment-102228641) ja nyt toista. Jos kirjoittaminen on estetty, niin miten olette silloin ennakkoon tarkistaneet viestin sisällön?
Puhuisitte joskus asiassa ja totuudessa!Moi! Viestejä ei tarkisteta ennakkoon, vaan poistoja tehdään jälkikäteen. Poistojen eli sääntöjen vastaisen toiminnan perusteella tehdään myös estoja. Eston aikana käyttäjä ei pysty kirjoittamaan palveluun. Esto ei siis ole viestikohtainen, vaan käyttäjäkohtainen.
-Emma- Anonyymi
suomi24 kirjoitti:
Moi! Viestejä ei tarkisteta ennakkoon, vaan poistoja tehdään jälkikäteen. Poistojen eli sääntöjen vastaisen toiminnan perusteella tehdään myös estoja. Eston aikana käyttäjä ei pysty kirjoittamaan palveluun. Esto ei siis ole viestikohtainen, vaan käyttäjäkohtainen.
-EmmaNo kerro nyt vihdoin ja viimein, kuinka voit etukäteen tietää, mitä käyttäjä sanoo.
Kerro äläkä koko ajan kiemurtele ja valehtele!
- Anonyymi
Poistettu on poistettu. Vaikeaa on jälkikäteen siitä valittaa. Jotkut tallentavat kaikki tekstinsä koneelleen, mutta suurin osa kirjoittajista vain ottaa osaa keskusteluun. Ei tämä niin tärkeää kaikille ole, että pitäisi muistissa osallistumisensa.
Ikäpalstoilla on pitkään jatkunut trollausta, jota on vain siedetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591134Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83593Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt29480