Poistoista

Anonyymi

Mietin, millä menetelmällä jotkut vastaukset häviävät palstalta.
Joskus olen itse tuskastunut johonkin inttäjään ja selvään trollaukseen ja pyytänyt poistoa. Koskaan se ei ole onnistunut.
Eihän tämä palsta nyt niin tarpeellinen ole, että täytyisi hermostua mielenilmaisuihin, mutta jos ja kun joku esittää täysin vääriä mielipiteitä, nokittelee toisia vastaajia ja esim. ehdottaa lääkityksen uusimista tai muuta ikävää, niin olisi mielestäni aiheellista poistaa kirjoitus. Tai kirjoittaa jotakin muuta, joka ei pysy asiassa.
Kerran sain vastauksen, jossa sanottiin, että jokaisella on oikeus mielipiteensä ilmaisuun. Siksi ei pyytämääni poistoa tehty.
No minä otin osaa erääseen kirjoitukseen, jossa voivoteltiin erään julkimon sukulaisen kohtaloa, koska hänen sairauttaan ei tutkittu, ja hän ilmeisesti on kuollut.
Joku siihen vastasi, että nykyisin hoidot "briorisoidaan", ja jos ei kuulu oikeaan ryhmään, joutuu hoidon ulkopuolelle.
Vastasin hänelle, että lääkärinvala edellyttää, että kaikki sairaat hoidetaan. - Tämä vastaukseni on poistettu. En puuttunut edes aloituksen henkilöön, enkä hänen sukulaisensa kohtaloon, vaan selitin yleisellä tasolla asiaa. Ilmaisin mielipiteeni, ja ihan säällisin lausein.
Ilmeisesti oli pahasta, että huomautin. että "briorisointi" kirjoitetaan p-kirjaimella.
Kirjoitin vain mielipiteeni, provosoimatta ja kohteliaasti. Se mielipide ei kuitenkaan saanut olla ketjussa. Mietin, millainen menetelmä tässä poistossa toimii.

8

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei asialla ole mitään merkitystä. Vain yksittäisillä sanoilla (ei siis edes niiden merkityksellä) ja sillä, onko ylläpitoa arvosteltu.

      • Anonyymi

        Luitko aloitukseni. En arvostellut ketään, varsinkaan ylläpitoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luitko aloitukseni. En arvostellut ketään, varsinkaan ylläpitoa.

        Etköhän tuossa tullut vastanneeksi itse omiin pohdintoihisi.


      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi aina valehtelet. Toisaalla sanot toista (https://keskustelu.suomi24.fi/t/16372843/lahetyksessa-tapahtui-virhe-#comment-102228641) ja nyt toista. Jos kirjoittaminen on estetty, niin miten olette silloin ennakkoon tarkistaneet viestin sisällön?

        Puhuisitte joskus asiassa ja totuudessa!

        Moi! Viestejä ei tarkisteta ennakkoon, vaan poistoja tehdään jälkikäteen. Poistojen eli sääntöjen vastaisen toiminnan perusteella tehdään myös estoja. Eston aikana käyttäjä ei pysty kirjoittamaan palveluun. Esto ei siis ole viestikohtainen, vaan käyttäjäkohtainen.

        -Emma


      • Anonyymi
        suomi24 kirjoitti:

        Moi! Viestejä ei tarkisteta ennakkoon, vaan poistoja tehdään jälkikäteen. Poistojen eli sääntöjen vastaisen toiminnan perusteella tehdään myös estoja. Eston aikana käyttäjä ei pysty kirjoittamaan palveluun. Esto ei siis ole viestikohtainen, vaan käyttäjäkohtainen.

        -Emma

        No kerro nyt vihdoin ja viimein, kuinka voit etukäteen tietää, mitä käyttäjä sanoo.

        Kerro äläkä koko ajan kiemurtele ja valehtele!


    • Anonyymi

      Poistettu on poistettu. Vaikeaa on jälkikäteen siitä valittaa. Jotkut tallentavat kaikki tekstinsä koneelleen, mutta suurin osa kirjoittajista vain ottaa osaa keskusteluun. Ei tämä niin tärkeää kaikille ole, että pitäisi muistissa osallistumisensa.
      Ikäpalstoilla on pitkään jatkunut trollausta, jota on vain siedetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8566
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      171
      2897
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1252
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      938
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      903
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      832
    Aihe