Ruotsin kansalaisuus

Anonyymi

Kuinkahan kauan kestää saada Ruotsin kansalaisuus? Asun nyt Suomessa mutta parin vuoden päästä muuttaisin Ruotsiin. Mietin vaan että kuinka kauan kestää sen kansalaisuuden saaminen.

Itse olen Suomen kansalainen joten mun tarvis asuu siellä vaan 2 vuotta ja sit lähettää hakemus. Mutta kuulemma normaali käsittelyaika on 38 kuukautta, eli 3 vuotta. Eli kestäisi oikeasti noin 5 vuotta. Voihan se kestää vähemmän tai enemmän. Sitten on se ilmoitus jonka voi jättää kun on asunut 5 vuotta ja saa sitten melkein heti kansalaisuuden.

Ois ihan kiva saada se kansalaisuus siellä, sais äänestää riksdagin vaaleissa ja lotota ynnä muuta. Te jotka olette saanet Ruotsin kansalaisuuden, niin kuinka kauan teillä kesti? Miten saisi nopeiten? Tack!

4

818

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikset muuta heti, jos haluat mahdollisimman nopeaa kansalaisuutta? Ja äänestäminen ja lottoaminenko todella ovat sinun motiiveja kansalaisuuden saamiseen???? Oletko tähän mennessä vielä yhtään seurannut Ruotsin politiikkaa? Osaatko ruotsin kieltä?

      Minun tutut ovat asuneet Ruotsissa ja hakeneet kansalaisuutta vasta viiden vuoden kuluttua ilmoitusmenettelyllä. En muista kuinka nopeasti päätös on tullut, mutta mielestäni ovat saaneet sen aika nopeasti. Yksi tuttu nainen eräästä EU-maasta (ei Suomi) sai kansalaisuuden parin vuoden asumisen jälkeen tosi nopeasti. Hänellä on ruotsalainen aviomies ja tämän kanssa pari lasta. Olisiko ne syyt nopeuttaneet hakemuksen käsittelyä? Ruotsissa voi kuulemma nykyään useita virkamiehiä lahjoakin, mutta silloin täytyy olla suhteita.

      • Anonyymi

        No eihän lottoaminen ja äänestäminen ole minun ainoita motiiveja, mutta mainitsin vain plussia. Kai tiedät konkreettiset hyödyt kansalaisuuden saamisesta. Ja kyllä seuraan aika aktiivisti Ruotsin politiikkaa ja kyllä osaan ruotsin kieltä. Asuin Ruotsissa lapsena.

        Hmm, ehkä ne käsittelee hakemusta nopeammin jos on joku side Ruotsiin, eli jos minulla on joku ruotsalainen puoliso ja lapset saisin kansalaisuuden nopeammin.


    • Anonyymi

      VoiBoy, kyllä me suomipojat tullaan rakastamaan Suomea paremmin kun hurrigaani muuttaa Ruotsiin. Hurrikullit vaan Ruotsiin niin Suomesta tulee paratiisi!

    • Anonyymi

      Ei kestänyt viikkoa ku lähetin hakemuksen lääninhallitukselle nii olin jo Svedu-Pelle.- Olinhan mie ollu tääll jo 35 vuotta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1168
    2. 69
      1071
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      838
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      761
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      741
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      694
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      633
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      618
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      38
      518
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      487
    Aihe