Opinnot ohi

Anonyymi

Valmistun perjantaina ja olen nyt kuukauden sitkutellut ilman rahaa kun tukikuulaudet loppuivat huhtikuuhun. Säästin tammikuun opintolainoista siivun kattamaan koko toukokuun menot. En ajatellut ihan loppuun, koska olisikin pitänyt säästää kahden kuukauden rahat. Tajusin nimittäin äskettäin että enhän saa ennen heinäkuuta vielä edes työttömyys rahoja, joten nyt ottaisin vinkkejä vastaan, kuinka vielä toinen tuloton kuukausi selvitään?

Ja vielä selvyydeksi että puolisoni on työelämässä mutten tiedä hänen rahatilanteestaan mitään. Eli tukia en todennäköisesti muualta saa kun kela yms huomioi puolison tuet muttei sitä että todellisuudessa jään hänelle velkaa x määrän euroja, jos hän alkaa minun elämääni maksamaan.
Eli siis yhteinen asumus menot jaettu mutta tulot eivät.

11

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis yhteinen asumus mutta omat elämät, tulot ja menot! Puolisoilla?

      • Anonyymi

        No siis menot on jaettu ja kauppareissut maksetaan vuoronperään suunnilleen. Nyt vaan alkaa omat varat olla lopussa.


    • Anonyymi

      Nyt se rakkaus punnitaan. Jos puoliso sinusta vähääkään välittää, niin ei tee tiukkaa hänelle yhden kuukauden ajan sinua elättää. Jos jäät heti ”velkaa” hänelle elatuksesta, ei teidän välillä ole kämppäkaveruutta kummempaa. Muuta takaisin vanhempien luokse, ja luo oma elämä jonnekin, kunhan pääset jaloillesi ja saat työkuviot järjestykseen.

    • Anonyymi

      Oletko ajatellut hankkia työpaikkaa? Se olisi hyvä vaihtoehto. Jos tyttöystäväsi ei sinua elätä, onko se silloin yhteiskunnan velvollisuus?

      • Anonyymi

        Ei ketään saa pakottaa työhön!


    • Anonyymi

      Hmm, melkein aloin avaamaan asiaa enemmän mutta en taida jaksaa. Ei se auta nyt ongelmaani vaikka kertoisin suoraan kuka olen ja miten elämä on tähän pisteeseen päätynyt.
      Sen verran oikaisen että tyttöystävä ja vanhemmille takaisin muutto kommentteihin että olen nainen ja minulla ei ole vanhempia joiden luokse voisin muuttaa.
      Kiitos vinkeistä!

    • Anonyymi

      Sanot, että jäät puolisolle velkaa, jos hän alkaa sinun elämääsi maksamaan.
      Missä yhteinen elämä? Puolisot ovat lain mukaan velvolliset elättämään toisensa. Siihen viittaatkin Kela-kommenteillasi.
      Ehkä katsot nopeasti itsellesi toisen puolison, joka on halukas rahoittamaan yhteisen elämän, kunnes sinäkin kykenet osallistumaan yhteisen elämän rahoittamiseen. Ilman velkakirjoja.

    • Anonyymi

      Ihan vaan kysyisin:miksi ihmeessä et hae työpaikkaa. Olet ilmeisesti valmistunut johonkin ammattiin?

    • Anonyymi

      Ratkaisu ongelmaan on työpaikka! Ihan mikä hyvänsä näin aluksi. Siitä sitten ponnistat eteen päin.

      Je sellaisen puolison, joka ei halua sinua elättää hetkeäkään, voit kyllä jättää. Sellainen ei ole mikään oikea puoliso, hän käyttää sinua hyväkseen.

      • Anonyymi

        Ikuisena opiskelijana ei normi elämä kiinnosta. Mieluummin lukee kiinnostavia aiheita. Perheestä ei puhettakaan, ystävät missä lie.

        Opiskelu avaa uusia ovia elämään, suosittelen. Viimeksi opiskellut humanistisia oppiaineita, tosin niistä en koskaan nk. valmistu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ikuisena opiskelijana ei normi elämä kiinnosta. Mieluummin lukee kiinnostavia aiheita. Perheestä ei puhettakaan, ystävät missä lie.

        Opiskelu avaa uusia ovia elämään, suosittelen. Viimeksi opiskellut humanistisia oppiaineita, tosin niistä en koskaan nk. valmistu.

        Saanko kysyä, kuka maksaa? Toivottavasti rahoitat elämäsi itse, ei verorahoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      35
      4669
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      130
      4001
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3727
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2729
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2593
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      44
      2497
    7. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      13
      2471
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      67
      2325
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      54
      1969
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      148
      1806
    Aihe