Mistä apu kansalaisten kukkarolle tunkevia maaseudun verenimijöitä vastaan?
Vanhat konstit tekevät uudelleen tuloaan... puolitetaan tukitilojen ja kuntien määrä, lopetetaan kehitysalueiden infran ja peruspalveluiden rahoittaminen jne.
Hyviä keinoja budjetin tasapainottamiseksi
19
80
Vastaukset
Kuntamäärän puolittaminen olisi askel oikeaan suuntaan, mutta ei riittävä. Hieman yli kolmestasadasta nykyisestä kunnasta tulisi yhdistelyn kautta päästä alle sataan kuntaan, vaikka vielä parempi olisi nykyisenä digiaikana loikata suoraan pelkästään maakuntatasolle, eli 15 - 18 maakuntaan.
Mitä tulee maataloustukiaisiin, niin kansallisen tuen osalta tulisi tähdätä sen lakkauttamiseen mitä pikaisammin. Meillä on Suomessa n. 45.000 maatilaa tällä hetkellä, vaikka 10.000 liikevaihdoltaan suurinta tilaa riittäisi hyvin takaamaan Suomen ruokahuollon (ja tekee sen muuten jo nytkin).
Paras tapa edetä asiassa olisi asteittain seuraavan viiden vuoden aikana ajaa kansallinen maataloustuki alas, mistä olisi luonnollisena seurauksena, että pienet, tuotannon kannalta merkityksettömät tilat lopettaisivat täpinöintinsä aivan omasta aloitteestaan. Samalla myös maanviljelijäin MyEL -työeläkkeestä veronmaksajille nykyisellään koituva raskas taakka sekin liudentuisi melko nopeasti, puhumattakaan rouheista maanviljelijöiden investointiavustuksista, korkotuesta ja lomailurahoista.
Suuret tilat tulisivat jo nykyiselläänkin toimeen ilman tukiaisia, mutta eivät tietenkään jätä ottamatta, kun niitä heille tasapuolisuuden ja oikeudenmukaisuuden nimissä tyrkytetään.
Epätietoinen ja -uskoinen lukija voi tarkastella LUKE:n tilastoa "Maatalous- ja puutarhayritysten lukumäärä taloudellisen koon mukaan", josta todellakin on pääteltävissä, että 10.000 suurinta tilaa olisi riittävä määrä alkutuotannollemme.- Anonyymi
Helsingin seudulla 174800 verovaroilla elätettävää viime vuonna, keskimääräinen kustannus per tukityöllistetty 45000, eli 7,8 miljardia....
- Anonyymi
Säästötoimien kohdehan olisi siis siinä.
- Anonyymi
Asuntotuet on paisuneet mittaamattomasti. Hyvä leikkauskohde!
- Anonyymi
Vastikkeettomissa tuissa on runsaasti leikkausvaraa. Myös verotuet on jäätävän isot.
- Anonyymi
Kyllä tuottamattomat viljelijät voisi pudottaa pois EUn korkeimmilta tuilta.
- Anonyymi
Työttömyyskorvaukset ilmanmuuta leikkuriin.
- Anonyymi
Runsas 20 prosenttia veronmaksajista ansaitsee yli 40 000€/vuodessa. Tämä joukko maksaa valtion ansiotuloverosta 96 prosenttia. Loput noin 80 prosenttia on siis turhia tällä logiikalla.
- Anonyymi
No eihän tuossa ole logiikkaa... Jos sanoisit että se osa joka ei tule toimeen ilman yhteiskunnan toimeentulotukia, siis samoin kuin tuottamattomat maajussit, olisit edes vähän jäljillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eihän tuossa ole logiikkaa... Jos sanoisit että se osa joka ei tule toimeen ilman yhteiskunnan toimeentulotukia, siis samoin kuin tuottamattomat maajussit, olisit edes vähän jäljillä.
Vain 20 prosenttia veronmaksajista tarvitaan.
- Anonyymi
Poistetaan verot. Sillä ratkeaa. Katsotaan kuka vinkuu.
- Anonyymi
Sunkin käymä mullikoulu ylläpidetään etelän verovaroin.
Montako peruskoulua Suomeen jää? Opetushallituksen laskelma ennakoi isoja muutoksia jo vuosikymmenen päähän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sunkin käymä mullikoulu ylläpidetään etelän verovaroin.
Montako peruskoulua Suomeen jää? Opetushallituksen laskelma ennakoi isoja muutoksia jo vuosikymmenen päähän.Suomeen jää tasan se minkä yksityiskouluja tarvitaan, kaikki muu on turhaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomeen jää tasan se minkä yksityiskouluja tarvitaan, kaikki muu on turhaa.
Ai onko käymäsi mullikoulu yksityinen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai onko käymäsi mullikoulu yksityinen?
Tarkkisluokkasi hesassa ei ainakaan ole.
- Anonyymi
Vain 20 prosenttia veronmaksajista tarvitaan......muut on turhia....
- Anonyymi
asuntotuki poies.
- Anonyymi
Harkinnanvaraisista tuista pitää päästä välittömästi eroon.
- Anonyymi
Kylläpä nyt on Ölvökillä hätä, joko lie peräti housussa. Huutaa ja meuhkaa, ainoa mitä ei tee on hyödyllinen työ. ...
Eihän sitä nyt kerkeä kun pitää nyhtää asumistukea, työttömyystukea, sosiaalitukea sosiaaliluukulta.
Ölvökkiä vituttaa ihan suunnattomasti ettei voi saada lomarahaa ja lomaltapaluurahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1327163KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4176891Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693493Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521333078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092644Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442221- 1251914
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211777Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821447- 741327