Pohjois-Karjalan hanhivitsaus..

Kun valkoposkihanhet nyt muuttoreissullaan syödä märsyävät isäntien kylvämät viljan siemenet pelloilta Pohjois-Karjalan kunnissa, niin isäntien täytyy kylvää uudet siemenet sitten kyseisen hanhivitsauksen poistuessa. Näin kertoi eräs Tohmajärvellä viljelevä isäntä.

Mutta kun isäntien mitta täyttyy sitä odotellessa, niin jokohan Karjalassa alkaa kajahdella haulikko, vaikka hanhi on rauhoitettu lintu.

Ja kun 'hanhiasiantuntijoilta' tuli täys tyrmäys hanhen metsästyshankkeisiin poikkeusluvalla, niin eipähän meillä leipää järsivillä nyt muu auta kuin lisätä reikiä nahkavyöhön, ettei housut putoa kinttuihin.

Vaan kun suttakin ovat jotkut metästäneet ilman laillista oikeutta, lain ollessa patruunapesässä, niin samat sembalosonaatithan ne saattavat alkaa laulattamaan asiasta suivaantuneita jyvänpiilottajia kohtapuoliin. Ja kun hauli-, sekä kuularuskut panee tätärättättäijää, niin lakimiehet eivät mahda asialle enää mitään.

5

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Kuinkas tuo Kulmuni nyt millään tavalla aloituksen asiaan kuuluu?


    • Anonyymi

      Noinhan siinä yleensäkin käy, kun asioita ymmärtämättömät päästetään huseeraamaan eläinten suojelutoimissa, että hommat menevät persiilleen.

      Niinku esim. susien suojelussa, jossa susipopulaatio kasvoi räjähysmäisesti ja vahingot menivät metsästäjien sekä maaseudulla toimivien elinkeinonharjoittajien piikkiin. Ja kun nyt näemme tuon valkoposkihanhipopulaation rauhoituksen tulokset elinkeinonharjoittajien tappioina, niin sekö lienee poliitikkojen tarkoituskin maataloustuotannon alasajossa.

      • Anonyymi

        Vihreillä on kyllä aina noi ajatukset järkyttävän typeriä. Toisaalta myös ihmetyttää tuo korvauksista toitottaminen (joka puolue). Miten kummassa se ruokahuoltoon vaikuttaa vaikka kippais rekka-autolla rahaa tiloille kun sadot on menetetty. Ei ne sadot sen paremmin kasva vaikka kuinka rahaa roudais ympäri maata. Itse ongelmalle on tehtävä jotain konkreettista ja se ei todellakaan ole taas se rahan kippaaminen kompensaationa.


    • Anonyymi

      Keskustalaisilla on aina mielessä laiskuus ja helppo euro vilja hommissa.
      Nyky isännät viljelevät liia pintaan siemmenensä joista osa itää ja osa mätänee.
      Mistä tämä sitten johtuu,johtuisko laitehankinnoista ja verovähennysten hankinnasta.
      Maata vain möyhitään pinnasta,johon laitetaan nopsaa siemmenet ja apulannat.
      Sitten jäädään odottelemaan,menettettyjä korvauksia ja eu,n tukia.
      Syyliset kyllä löydetään valkoposkihanhista jotk ilmastomuutosten takia joutuvat jäämään Suomalaiseen luontoon,eli vieraslajista on saatu syylinen.Keskustalaiset
      kyllä suosii vieraslajeja jotka tuottavat,EU on vain antaa mahdollisuuden myös vieraslajeille myös Suomessa. On helppo poistaa pelloilta "Pörriäisiä" nyky myrkkyjen muodossa,joista "Valkoposkihanhikin saa osansa sekä sitä myöten myös sudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5776
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3791
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3323
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2758
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2222
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2167
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1906
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      18
      1505
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1362
    10. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      25
      1233
    Aihe