Pohjois-Karjalan hanhivitsaus..

Kun valkoposkihanhet nyt muuttoreissullaan syödä märsyävät isäntien kylvämät viljan siemenet pelloilta Pohjois-Karjalan kunnissa, niin isäntien täytyy kylvää uudet siemenet sitten kyseisen hanhivitsauksen poistuessa. Näin kertoi eräs Tohmajärvellä viljelevä isäntä.

Mutta kun isäntien mitta täyttyy sitä odotellessa, niin jokohan Karjalassa alkaa kajahdella haulikko, vaikka hanhi on rauhoitettu lintu.

Ja kun 'hanhiasiantuntijoilta' tuli täys tyrmäys hanhen metsästyshankkeisiin poikkeusluvalla, niin eipähän meillä leipää järsivillä nyt muu auta kuin lisätä reikiä nahkavyöhön, ettei housut putoa kinttuihin.

Vaan kun suttakin ovat jotkut metästäneet ilman laillista oikeutta, lain ollessa patruunapesässä, niin samat sembalosonaatithan ne saattavat alkaa laulattamaan asiasta suivaantuneita jyvänpiilottajia kohtapuoliin. Ja kun hauli-, sekä kuularuskut panee tätärättättäijää, niin lakimiehet eivät mahda asialle enää mitään.

5

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Kuinkas tuo Kulmuni nyt millään tavalla aloituksen asiaan kuuluu?


    • Anonyymi

      Noinhan siinä yleensäkin käy, kun asioita ymmärtämättömät päästetään huseeraamaan eläinten suojelutoimissa, että hommat menevät persiilleen.

      Niinku esim. susien suojelussa, jossa susipopulaatio kasvoi räjähysmäisesti ja vahingot menivät metsästäjien sekä maaseudulla toimivien elinkeinonharjoittajien piikkiin. Ja kun nyt näemme tuon valkoposkihanhipopulaation rauhoituksen tulokset elinkeinonharjoittajien tappioina, niin sekö lienee poliitikkojen tarkoituskin maataloustuotannon alasajossa.

      • Anonyymi

        Vihreillä on kyllä aina noi ajatukset järkyttävän typeriä. Toisaalta myös ihmetyttää tuo korvauksista toitottaminen (joka puolue). Miten kummassa se ruokahuoltoon vaikuttaa vaikka kippais rekka-autolla rahaa tiloille kun sadot on menetetty. Ei ne sadot sen paremmin kasva vaikka kuinka rahaa roudais ympäri maata. Itse ongelmalle on tehtävä jotain konkreettista ja se ei todellakaan ole taas se rahan kippaaminen kompensaationa.


    • Anonyymi

      Keskustalaisilla on aina mielessä laiskuus ja helppo euro vilja hommissa.
      Nyky isännät viljelevät liia pintaan siemmenensä joista osa itää ja osa mätänee.
      Mistä tämä sitten johtuu,johtuisko laitehankinnoista ja verovähennysten hankinnasta.
      Maata vain möyhitään pinnasta,johon laitetaan nopsaa siemmenet ja apulannat.
      Sitten jäädään odottelemaan,menettettyjä korvauksia ja eu,n tukia.
      Syyliset kyllä löydetään valkoposkihanhista jotk ilmastomuutosten takia joutuvat jäämään Suomalaiseen luontoon,eli vieraslajista on saatu syylinen.Keskustalaiset
      kyllä suosii vieraslajeja jotka tuottavat,EU on vain antaa mahdollisuuden myös vieraslajeille myös Suomessa. On helppo poistaa pelloilta "Pörriäisiä" nyky myrkkyjen muodossa,joista "Valkoposkihanhikin saa osansa sekä sitä myöten myös sudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4235
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2229
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1410
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1151
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      122
      1039
    6. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      70
      985
    7. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      94
      960
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      127
      931
    9. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      102
      897
    10. Kuvaile kaivattuasi

      kolmella adjektiivilla ja kolmella emojilla. Pidetään ketju asiallisena kiitos. 😁
      Ikävä
      54
      845
    Aihe