Kun valkoposkihanhet nyt muuttoreissullaan syödä märsyävät isäntien kylvämät viljan siemenet pelloilta Pohjois-Karjalan kunnissa, niin isäntien täytyy kylvää uudet siemenet sitten kyseisen hanhivitsauksen poistuessa. Näin kertoi eräs Tohmajärvellä viljelevä isäntä.
Mutta kun isäntien mitta täyttyy sitä odotellessa, niin jokohan Karjalassa alkaa kajahdella haulikko, vaikka hanhi on rauhoitettu lintu.
Ja kun 'hanhiasiantuntijoilta' tuli täys tyrmäys hanhen metsästyshankkeisiin poikkeusluvalla, niin eipähän meillä leipää järsivillä nyt muu auta kuin lisätä reikiä nahkavyöhön, ettei housut putoa kinttuihin.
Vaan kun suttakin ovat jotkut metästäneet ilman laillista oikeutta, lain ollessa patruunapesässä, niin samat sembalosonaatithan ne saattavat alkaa laulattamaan asiasta suivaantuneita jyvänpiilottajia kohtapuoliin. Ja kun hauli-, sekä kuularuskut panee tätärättättäijää, niin lakimiehet eivät mahda asialle enää mitään.
Pohjois-Karjalan hanhivitsaus..
5
273
Vastaukset
- Anonyymi
Onko Kulmuni Kiusankappale?
https://youtu.be/WlmfnapweaQ - Anonyymi
Noinhan siinä yleensäkin käy, kun asioita ymmärtämättömät päästetään huseeraamaan eläinten suojelutoimissa, että hommat menevät persiilleen.
Niinku esim. susien suojelussa, jossa susipopulaatio kasvoi räjähysmäisesti ja vahingot menivät metsästäjien sekä maaseudulla toimivien elinkeinonharjoittajien piikkiin. Ja kun nyt näemme tuon valkoposkihanhipopulaation rauhoituksen tulokset elinkeinonharjoittajien tappioina, niin sekö lienee poliitikkojen tarkoituskin maataloustuotannon alasajossa.- Anonyymi
Vihreillä on kyllä aina noi ajatukset järkyttävän typeriä. Toisaalta myös ihmetyttää tuo korvauksista toitottaminen (joka puolue). Miten kummassa se ruokahuoltoon vaikuttaa vaikka kippais rekka-autolla rahaa tiloille kun sadot on menetetty. Ei ne sadot sen paremmin kasva vaikka kuinka rahaa roudais ympäri maata. Itse ongelmalle on tehtävä jotain konkreettista ja se ei todellakaan ole taas se rahan kippaaminen kompensaationa.
- Anonyymi
Keskustalaisilla on aina mielessä laiskuus ja helppo euro vilja hommissa.
Nyky isännät viljelevät liia pintaan siemmenensä joista osa itää ja osa mätänee.
Mistä tämä sitten johtuu,johtuisko laitehankinnoista ja verovähennysten hankinnasta.
Maata vain möyhitään pinnasta,johon laitetaan nopsaa siemmenet ja apulannat.
Sitten jäädään odottelemaan,menettettyjä korvauksia ja eu,n tukia.
Syyliset kyllä löydetään valkoposkihanhista jotk ilmastomuutosten takia joutuvat jäämään Suomalaiseen luontoon,eli vieraslajista on saatu syylinen.Keskustalaiset
kyllä suosii vieraslajeja jotka tuottavat,EU on vain antaa mahdollisuuden myös vieraslajeille myös Suomessa. On helppo poistaa pelloilta "Pörriäisiä" nyky myrkkyjen muodossa,joista "Valkoposkihanhikin saa osansa sekä sitä myöten myös sudet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup325751Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su823898Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene223264Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1172707Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252695- 452631
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322051Maija Kajan
Aiheutti hormoonien määräämisellään massiivisen rintasyöpien lisääntymisaallon!!!!1051933- 431705
Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731576