Ostajalle tuhansia euroja takkiin
Anonyymi
59<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Minkä ihmeen takia pitäisi 5-6 vuotta käytössä olleesta autosta saada vielä uuden hinta korvausta? Ei tuollaisen vaatimuksen esittäminen pitäisi käydä kenenkään oikeustajuun!
6000€ uutta alempi luvastushinta 5-6 vuotta käytössä olleesta autosta on suorastaa ruhtinaallinen tarjous.
luvastushinta = lunastushinta
Mielestäni huijaus oli niin törkeä että siitä pitäisi saada kovennettua eli vähintään uuden auton hinta pitää palauttaa ostajalle ja ostaja palauttaa viallisen tuotteen myyjälle. Eli kauppa puretaan.
Nyt ovat jälleenmyyjätkin haastamassa saksaseisojaa oikeuteen ja vaativat korvauksia. Mistähän syystä, menetetty myynti ?
Eli jos ostaisin nyt Toyotan niin.myyjän pitäisi 5 vuoden päästä antaa 6000€ takaisin?
Syynä tähän ettei se ladannutkaan itseänsä kuin kalliilla bensalla polttomoottorin käydessä. Aikalailla sama asia.
Ei siitä tarvitse maksaa takaisin mitään, että asiakas on vaan niin hidasälyinen, että ymmärtää vasta 5 vuoden päästä autonsa lataamisen tapahtuvan kalliilla bensalla. Ei ole siis ollenkaan sama asia! 🤡🤡
Juuri näin, kannattaa kokeilla, voit hyvinkin olla oikeassa. Yrittänyttä ei laiteta. Tehkää vaikka joukkohankinta ja sitten joukkokanne, saatte enemmän voimaa hankkeen taakse !
Pitääköhän+lähettää+korvausvaade+kun+luvattu+3,5l/100km+ylittyy+pitkästi+yli+50%:lla?
Prosenttuaalisesti+kyseessä+on+suurempi+huijaus.
Lähetä vaan. Kunhan voit sen vaan aukottomasti todistaa, että näin tapahtuu....Muuten tulee se haaste bumerangina takaisin! 😂😅
Meikä+ei+voi+lähettää+korvausvaadetta+kun+kulutus+on+vain+3,5+litraa+sadalla,+siis+bensiiniä+jossa+on+10+%+etanolia+joukossa.
Eipä tuohon tarvita muuta kuin taskulaskin. Paljon puhuttu 3,5l kaukana todellista 5,9 kulutuksesta. Kyllä muutkin merkit tämän valehtevat mutta taitaa prosenttuaalisesti Toyotalla olla korkein.
Nyt alkaa epätoivo vaivata Toyotan omasetää kun spämmäilee 2015 juttua tuskissaan.
Juu. Eihän tuon vuoden jälkeen VW:llä ole ollut ongelmia enää lainkaan!! 🤣🤣🤣🤣🤣
Teroilla on ollut tänään ahdistava päivä kun vanhoja volkkarin dieseljupakka asioita tuhnun sivuille jakavat.. Pitkin päivää.
Tämän päivän uutinen, totuutta ei pääse karkuun, kaikki muistaa vähintään sukupolven ajan. Ja jos ei muista niin kyllä täältä muistutetaan.
Toyota ei maksanut minulle korvauksia vaikka hybridini kuluttaa bentsiiniä jopa 4l/100km.
Mitä tuo huijaus haittaa auton omistajaa käytännössä?
Omistajana sanon 10 vuoden kokemuksella ettei mitenkään. Moottorinohjaus päivitettiin 2018, eikä mikään muuttunut käyttäjän kannalta. Perstuntumalla suorituskyky täysin sama kuin ennen päiyystä. Kulutus ei myöskään ole muuttunut.
Otan kernaasti vastaan muutaman tonnin riihikuivaa jos sellaista tyrkytetään, mutta vaatimaan en ala kun mitään vahinkoa en ole kokenut. Arvon pudotuksesta en osaa sanoa kun en ole loistavasti toimivaa autoani myymässä tai vaihtamassa, mutta ei yli kymmenvuotiaan ja yli 300000km ajetun auton arvo kovin kaksinen ole millään merkillä tai mallilla moottorin tyypistä
riippumatta. Puhutaan vain ykköstuhansista keskikokoluokan autoissa.
Tätä vähän epäilinkin.
Voin vahvistaa omalla kokemuksellani kertomasi. Mulla Passat TDI CR vm. 2010. "Huijausmoottori" kävi myös päivityksessä 2018. Mitään muutosta käyttäytymisessä en ole huomannut. Kulutus pysynyt tankkauksista mitattuna 5,3l/100km. Samaa luokkaa se oli ennen päivitystäkin. Puhtaat nollat on puhaltanut päästötestissä joka katsastuksessa ja pakoputki pysyy noettomana.
Ei ole minullakaan aikomusta vaihtaa autoa niin kauan kuin käy ja kukkuu kun kerran ruostumaankaan ei suostu.
Se osoittaa että omistaja on hölmö. Ei kannata uskoa saksanseisojan höpinöitä. Ja jos vieläkin ajaa samalla huijariautolla on todellinen hölmöjen hölmö jota kuka tahansa saa kusta silmään.
Ainoa, joka tuntee itsensä kusetetuksi tässä tapauksessa on Kobe-Tero!
Konserniautoilija paskat moisesta vähäpätöisyydestä nakkaa.
heitä provo voltti
Jos kerran mikään ei muka muuttunut päivityksen yhteydessä, Niin miksi VW sitten yleensä laittoi tuon päästöhuijausohjelmiston moottoreihinsa?
Yritä siis keksiä monimutkaisempia valheita tänne laitettavaksi, etteivät ne olisi noin naurettavan läpinäkyviä.
Juha-Tero mietti nyt vaan syntyjä syviä.
Avainsanana saattaisi olla vaikkapa mittausstandardit, jotka lienevät tärkeitä vihertollukoille.
He niillä "päästörajoituksilla", kun tuntuvat elämöivän.
Tavallinen autoilija ei tosiaankaan ajellessaan huomaa niitä wltp-säätöjä yms.
Tuhnutojohan ne standardit on toki alittanut jo vuosia sitten. Mutta sehän onkin vaan tojonen.
Itselläni ei tietenkään ole vag-autoa, tai mikä pahempaa ei myöskään tuhnua.
äänestä vihreitä
saivat autoilun nollaan-rahanpalautukset vwskodaudi
"Yritä siis keksiä monimutkaisempia valheita tänne laitettavaksi, etteivät ne olisi noin naurettavan läpinäkyviä."
Mikä v-tun aivopieru tämä oli! Millä asiantuntemuksella sinä kutsut minua valehtelijaksi kun kerroin vain omista havainnoistani?
Olette kyllä patologista väkeä!
Miksi et kertonut taaskaan sitä, että miksi tuo VW olisi laittanut tuon päästöhuijausohjelmiston sinne auton tietokoneeseen, jos sillä ei kerran ole mitään vaikutusta mihinkään? Ihan huvin vuoksiko vaan kenties?
Olet siis edelleen valehtelija niin kauan, kun pystyt antamaan vastauksen esittämääni kysymykseen.
"Puhtaat nollat on puhaltanut päästötestissä joka katsastuksessa ja pakoputki pysyy noettomana."
Että oikein "puhtaat nollat" puhaltanut joka katsastuksessa, ja pakoputkikin pysyy noettomana! Olette te kyllä melkoisia pellejä!🤡🤡
Taidat olla oikea pesunkestävä bensapelle tojotero jolla ei ole mitään kokemusta kunnon dieselautosta! Jos dieselautossa on toimiva hiukkasloukku, joka on ollut pakollinen vuodesta 2009 lähtien, nykyisin käytössä olevassa dieselpäästötestissä ei muuta tulosta tulekaan kuin 0,00 eli "puhtaat nollat". Pakoputki pysyy myös noettomana, toisin kuin bensa-autoissa.
Ota pääsi pois perseestä ja käy katsomassa minkä tahansa uudehkon dieselin pakoputkea, onko nokea!
En ole pesunkestävä bensapelle toyotero. Olen vaan katsastusmies, eikä puhtaita nollia ole puhaltanut katsastukessa ainakaan tähän mennessä muut, kuin täyssähköautot.....
"Olet siis edelleen valehtelija niin kauan, kun pystyt antamaan vastauksen esittämääni kysymykseen."
Kyselet tuollaista aivan vääriltä henkilöiltä ja vieläpä täysin asiattomin kommentein höystettynä. Kukaan täällä ei ole vastuussa Volkswagen-konsernin toiminnasta eikä voi tietää heidän motiivejaan.
Kysy maahantuojalta tai suoraan Volkswagenin pääkonttorista. Löydät varmasti yhteystiedot itsekin.
Silloinhan kuksmannissasi on vielä päällä tuo päästöhuijausohjelmisto. Milloinkas se pitikään viimeistään päivittää?...🤡🤡
laitappas huijauksen historia hakuun googleen
audi sen aloitti 1996...
11 000 000 asiakasta taas väärässä-hih
Miten voin muka kysyä asiaa miltään asiattomalta VW autojen omistajilta, jotka kuitenkin vannovat kautta kiven ja kannon, ettei mikään muuttunut, kun päästöhuijausohjelmisto päivitettiin? Nehän ne nimen omaan ovat tietävinään, että mikään ei muuttunut. Väitän heitä edelleen valehtelijoiksi siihen saakka, kunnes antavat vastauksen esittämääni kysymykseen, että miksi sinne auton tietokoneeseen junailtiin päästöhuijausohjelmisto, jos siitä ei ollut mitään iloa kenellekkään. You know?...
Minä voin tuon vastauksen ulkopuolisena keskustelijana kuitenkin antaa. VW sai kilpailuetua ns. Vähäpäästöisiä moottoreita markkinoidessaan, joka kuitenkin paljastui suurhuijaukseksi. Nyt se kilpailuetu on pois....
Volkswagen asensi tuon ohjelmiston, jotta auto näyttäisi päästelevän vähemmän, kuin tuo keinotekoisesti luotu raja sallii.
Onkohan päästörajat muutenkaan täysin tieteellistä faktaa? Onko muita seikkoja, joita tulisi ottaa huomioon?
Niin että pysytään totuudessa niin voin omasta kokemuksesta sanoa että tdi passattini kulutus nousi lähes litran muutoksen jälkeen.
Toki olihan se melkein arvattavissa.
Itse en tule ainakaan koskaan enää ostaan vag:n autoja.
No et todellakaan ole katsastusmies vaan pesunkestävä tojotero, tavallista tyhmempi sellainen vielä. Katsastusmies ei tee päästötestiä täyssähköautolle!
Varmuudella olet ainakin pahin valehtelija tässä keskustelussa.
Kaikki Suomessa myydyt Volkswagenin ja Audin EA189-dieselit joissa "huijausohjemisto" oli, on päivitetty 3.5.2018 mennessä. Asia selviää katsomalla Trafin takaisinkutsulistausta. Osaatte sinne ilman linkkiäkin.
Sen sijaan Toyotan tappavan vaaralliset kaasupolkimet ovat edelleen korjaamatta, vaikka takaisinkutsun aloituksesta on kulunut yli 10 vuotta. Samoin on korjaamatta Takata valmistamat sirpalepommit joita Toyota asensi ohjauspyörään ja etumatkustajan ereen.
Kaiken huippu, ettei Toyota ole saanut vieläkään korjatuksi kaikkia ohjausakselin uraliitoksia yli 16 vuotta sitten aloitetussa takaisinkutsussa..
En viitsi kaikkia Toyotan potentiaalisesti hengenvaarallisten vikojen keskeneräisiä takaisinkutsuja edes luetella, niin monta niitä on. Katsokaa itse Trafin sivuilta.
Ei tietenkään tee. Enhän noin ole väittänytkään. Ainoat, jotka siis valehtelee tässä keskustelussa, on VW fanaatikot, jotka väittävät kiven kovaa. ettei mikään muuttunut miksikään, vaikka päästöhuijausohjelmisto päivitettiin selaiseen muotoon, että se kelpaa katsastuksessakin! Olette oikeita suurvalehtelijoita kaikki VW fanaatikot!
Kerroppa nyt sinä puolestasi, että miksi VW asensi päästöhuijausohjelmiston autonsa tietokoneisiin, jos siitä ei kerran ollut mitään iloa kenellekkään? Ihan huvin vuoksiko vaan?
"Jos kerran mikään ei muka muuttunut päivityksen yhteydessä, Niin miksi VW sitten yleensä laittoi tuon päästöhuijausohjelmiston moottoreihinsa?"
Mikä tuossa on niin vaikea ymmärtää, että jatkat jankutusta asiasta?
Onhan siellä moottorissa voinut muuttua monikin asia, mutta kaverihan sanoi, että mitään muutosta käyttäytymisessä ei huomannut. Tämä voi pitää paikkansa.
Tekniikkaa seuraavana tuossa ei ollut minulle mitään uutista. Tekniikan Maailmakin testasi 2,0TDI Golfin ennen ja jälkeen ohjelmistopäivityksen, eikä merkittäviä eroja saatu esiin muuta kuin se olennainen eli NOx päästöt olivat pudonneet. Julkisuudessa kyllä kerrottiin monessakin lähteessä mihin moottorinohjaimen päivitys vaikutti. Se pudotti NOx päästöjä samalle tasolle missä ne oli huijausohjelman toimiessa eli mittaustilanteessa. Käytännössähän kyse on pakokaasujen takaisikierrätyksen lisäämisestä. Takaisinkierrätys madaltaa palolämpötilaa ja sitä kautta vähentaa NOx-päästöjä. Pakokaasujen takaisinkierrätystä käytetään vain osakuormalla, siksi suorituskyky ei huonone sen takia. Noissa eu5 dieseleissä on hiukkasloukut, ne poistavat nokihiukkaset, mutta ei typenoksideja (NOx).
"Taidat olla oikea pesunkestävä bensapelle tojotero jolla ei ole mitään kokemusta kunnon dieselautosta! Jos dieselautossa on toimiva hiukkasloukku, joka on ollut pakollinen vuodesta 2009 lähtien, nykyisin käytössä olevassa dieselpäästötestissä ei muuta tulosta tulekaan kuin 0,00 eli "puhtaat nollat". Pakoputki pysyy myös noettomana, toisin kuin bensa-autoissa.
Ota pääsi pois perseestä ja käy katsomassa minkä tahansa uudehkon dieselin pakoputkea, onko nokea!"
Eli VW on siis jo keksinyt täysin päästöttömän auton, joita muut valmistajat vielä tavoittelevat! Eipäs kukaan muu ole tällaista vielä huomannut kuin katsuri, ja sinä! 🤡🤡
"Enhän noin ole väittänytkään."
Vai et, mikäs tämä väite oli:
"Olen vaan katsastusmies, eikä puhtaita nollia ole puhaltanut katsastukessa ainakaan tähän mennessä muut, kuin täyssähköautot....."
Kuka tekee päästötestejä katsastuksessa? Katsastusmies tietenkin!
Tietääkö oikea katsastusmies ettei täyssähköautolle tehdä päästötestiä? Tottakai tietää!
Tiesikö katsastusmiehenä esiintynyt henkilö joka väitti, että "puhtaita nollia ole puhaltanut katsastukessa ainakaan tähän mennessä muut, kuin täyssähköautot....." ettei täyssähköauto voi puhaltaa puhtaita nollia katsastuksessa tai muulloinkaan kun ei ole mitään pakoputkea joka voisi testilaitteistoon puhtaat nollat puhaltaa? Ei tiennyt, koska väitti ettei puhtaita nollia ole tähän mennessä puhaltanut muut kuin täyssähköautot.
Voiko edelliseen pohdintaan perustuen katsastusmiehenä esiintyvän viestistä päätellä hänen todella olevan katsastusmies? Ei varmasti ole, hän on valehtelija joka esiintyy katsastusmiehenä!
Mikä tämä katsastusmiehenä esiintyvä henkilö sitten on? Hän on reppana jolla on tarve saada huomiota, mutta huomionkipeydessään erehtyi kommentoimaan asiaa josta ei ymmärrä enempää kuin sika tuulimyllystä.
Ja sit sää heräsit, peitto oli pois päältä ja perse kananlihalla !
voi jee
saispa tojostakin rahat takas kun ajanut muutaman vuoden
VW voittaa ainaudi
Ei se vw mitään maksa, kusettaa vain uudestaan noita hyväuskoisia hölmöläisiä niin kuin nyt tuolla id3 vai mikä se keskeneräinen tekele nyt onkaan.
Mut ku audii mersuu opelii volkkalii !
Takkiin, ei tankkiin !
Olette te tojohönöt lutuisia kun huolehditte Volkkarin omistajien saatavista. Arvostan! Jos joskus Volkkarin omistajat saavat ylimääräistä setelirahaa korvauksena vanhoista romuistaan, voitte ylpeänä taputella toisianne ja ylpeinä ottaa kunnian asiasta suoli24:n palstoilla!
Luuletko sinä tosiaan saavasi kuksmannilta rahaa siitä vanhasta romustasi?
Salli mun nauraa!!! 🤣🤣😂😅
Aika moni meistä on entisiä saksanseisojan omistajia, joukkopako alkoi 5 vuotta sitten, kaikki sanoivat ei koskaan enää. Minäkin myin pois ja sovittiin ostajan kanssa että mahdolliset korvaukset tehtaalta jaetaan 50/50.
montako tuhatta näitä korvattavia autoja on suomessa?
Nyt en muista varmaksi mutta olikos volkkarille ihan oma palsta?
Onhan sille, mutta nämä tojohönöt ovat ottaneet sydämen asiaksi puolustaa Volkkarin omistajien oikeuksia huijauksia vastaan. Varmaan yrittävät saada ryhmäkannetta aikaiseksi ja päästä osingoille korvausrahoista.
Mitenkäs viime talvi meni siellä lapissa VW:llä ajelijat? Paleltiko? Vai huutiko webasto kenties päällä yötä päivää?...🤣
Hyvin meni, oli vokkelo tallissa kun ei sillä uskaltanut pakkaseen lähteä. Ajelen talvet Toyotan avolavalla.
Hopea ei oo häppee ! Toyota ykkönen ja Saksanseisoja kakkonen.