Minkälaisia käytäntöjä teidän sossuissa on puhelimella pidettävään yhteyteen biovanhempiin? Meillä on niin, että lapsi soittaa biovanhemmalleen eikä päinvastoin. Tässä tulee taas ilmi tämä sama vanha juttu niistä vanhempien velvollisuuksista ja oikeuksista. Onko se todellakin lapsen velvollisuus pitää biovanhempaansa yhteys? (Koskaan emme ole kieltäneet meillepäin soittamasta.)
Sossu antoi ohjeeksi, että pitäisi soitella biolle jos eivät ole viikkoon olleet puh. yhteydessä. Se on ihan ok, mutta silti kiusaa tuo että se on lapsen (lue:sijaisäidin) VELVOLLISUUS.
Sossu antoi ohjeeksi, että pitäisi soitella biolle jos eivät ole viikkoon olleet puh. yhteydessä. Se on ihan ok, mutta silti kiusaa tuo että se on lapsen (lue:sijaisäidin) VELVOLLISUUS.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Emme ole saaneet minkäänlaisia ohjeita puhelimitse pidettävään yhteyteen. Ja toistaiseksi lapset sekä biovanhemmat pitävät tosi vähän yhteyttä puhelimitse. Meille saa soittaa vapaasti, mutta ei niitä soittoja ole viime aikoina tullut muulloin kun tapaamisen lähestyessä. Tapaaminen varmistetaan aina puhelimitse.
Lasten PITÄÄ soittaa joka viikko vanhemmilleen!
Jopa kellonaikakin määrättiin.
Ja me tehdään kiltisti, mitä määrätään, olemmehan yhteistyöhaluisia sijaisvanhempia.
soittaa biot noin kerran viikossa .
Alussa oli toive että lapset soittaisivat välillä (puhelilasku) mutta kun yritin muutaman kerran ja lapselle oli niin vaikeaa soittaminen lopetin ja sanoin sen myös sossuille ja bioloille ja sen jälkeen ovat sieltä päin soittaneet .
Osan vanhemmat eivät soita ollenkaan mutta ottaisivat mielellään puheluita mutta lapset eivät halua, enkä painosta.
Muusakin tapaamisen lisäksi tapahtuvassa(kortit, soitot, kukat ym.) yhteydenpidosta en (koska kun joskus ehdotin että laitetaanko äidille kortti äitienpäivänä ,sanoivat jo silloin että jos sinä haluat saat laittaa ja kerhossa tehtyjä ei misssään nimessä) pienempänä huolehtinut ja nyt kun lapset itsekin jo pystyisivät ovat selvästi haluttomia.
Me vaadimme että bioäiti soittaa lapselleen kaksi kertaa viikossa 15 min/kerta. Tämä sovittiin sitten palaverissä bioäiti, sossut, ja tietenkin me sijaisvanhemmat.Pidämme kirjanpitoa ja seurantaa ei tule mahdollisuutta bioäidin manipulointiin miten hän..... jne.
On puolenvuoden aikana ollut soittamatta 10 kertaa. Tämä sitten vaikuttaa lapseen koska luulee että äiti on tapettu. Syitä on nääs epäillä näinkin dramaattisia tilanteita. Lapsi ollut mukana nähnyt ja kuullut yhtä sun toista uhkausta sekä tilannetta jotka ovat siellä taustalla aina ja kaikkialla. Näistä lapsen on pakko vaijeta.
Lapsi saa soittaa itse myös äidilleen sitä ei ole kielletty, mutta ei halua soittaa. Eikä meillä aina ole äidille edes puhelin numeroakaan.
meillä on sosiaalitoimen kanssa sovittu, että lapsi ei soita vaan se on vanhemman velvollisuus.
lapsen ei tarvi kuunnella tyhjää hälyttäävää tai suljettun puhelimen nauhoitetta. eikä myöskään osua keskelle kännisten juhlia puheluineen ja jutella tuntemattomien "kaverien" kanssa soitetuaan.
sen verran, että soittaa, saa vanhempi osoittaa kiintymystään.
alussa mekin kiltisti taivuimme buojen tahtoon halutessamme näyttää, että kykenemme hyvään yhteistyöhön jne jne...mutta matkan varrella on tullut esiin, ettei hyvää yhteistyötä voi tehdä yksipuolisesti ja siksipä meillä hoidetaan puhelut nykyöön niin, että vanhemmat soittavat lapselle sovittuna kellon aikana,vielä kun saisi vanhemmat ymmärtämään sen, että kun lapsi ilmaisee halunsa lopetaa puhelun, siihen suostuttaisi eikä alettaisi puhua pettyneellä äänellä lapselle niin että tämä syyllisyyden tunnoissaan jatkaa puhelua vaikkei enää jaksaisi.
Aiemmin meillä oli puhelut kerran viikossa nyt niitä on rajoitettu kolmen viikon jaksoihin, koska lapsi ei jaksa puhua niin usein. Itse hän ei halua ollenkaan soittaa- kenellekään.
Niin meilläkin alussa.Pio pisti minun puhelimeen piipin et meiltäpäin soiteltaisiin kun hänellä ei ole saldoa.Mutta niitä rupesi tulemaan melkein joka päivä,teimme lopun siihen.Nyt piolla on soitto päivä ja soitto aika.Toimii kutakuinkin hyvin.
....meille soitoista vanhemmille kerran viikossa tuli sossulta, kyllä pistin hanttiin, mutta sossu määräsi ja sillä siisti.
Enkä ymmärrä miksi sossu niin teki.