Windows 10 kotiryhmä / verkon koneiden yhdistäminen

Hei, oletin tietäväni jotain verkoista, kunnes ajattelin laittaa samaan verkkoon win 10 koneet... siihen tyssäsi, joskus aikoinaan työreissulla verkotin LAN :ssa olevan WIN7 koneen ja saman reitittimen WiFi:n koneen, mutta nyt ei onnistu enää millään??

Onko totta, että saman verrkolaitteen Wifissä kiinni olevaa ja LAN portissa olevaa konetta ei saa jakamaan yhtä ainoaa kansioita?

Homma lähti siitä kun hommasin talliin arkiston kätköistä Linksys E1200 reitittimen, siihen pääsen käsiksi kyllä, mutta en ymmärrä sen asetuksista jos niitä täytyy rukata ja tallissa on 2kpl win 10 konetta eri käyttäjä nimillä, samassa verkossa, toinen LAN ja toinen saman reitittimen Wifissä, miten ihmeessä nämä saa jakamaan kansion??

ja saako koneet synkkaamaan nämä kansiot jollain tapaa?

PS, kaikki portit käytössä ja en saa toista win 10 konetta samaan verkkoon ilman toista reititintä, voisiko se ratkaista asian? reititin olisi Netgear GS105.

4

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täällä on tätä nykyä vain Linux käyttäjiä, jotka on jo ajat sitten unohtaneet miten mitäkin Windowsissa tehtiin. Epäilen että joudut kysymään sitä muualta.

    • Hei, jos saman voi tehdä linuxilla, ottaiain apuja mieluusti vastaan jos saman toiminnon saa siten toimimaan :) mistä voisi aloittaa :)

      • Anonyymi

        Minä kerroin pari iltaa sitten kuinka tiedostonjako suoritetaan python palvelinta hyväksi käyttäen, joko kokeilit sitä?

        Kertaan vielä saman:

        TOIMET TIETOKONEELLA
        1.)  Siirry kansioon missä kuva on.
        2.)  Suorita komento: python -m http.server

        TOIMET KÄNNYKÄSSÄ, TABLETISSA TAI TOISESSA KONEESSA
        1.)  Avaa verkkoselain.
        2.)  Kirjoita osoiteriville: http://192.168.100.10:8000 ***

        *** Tämä on sinun tietokoneesi paikallinen IP. Mikäli et sitä tiedä se selviää komenolla ip addr. Komento tuottaa toistakymmentä riviä informaatiota, tunnistat sen siitä että se muistuttaa hyvin pitkälti esimerkin IP:tä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä kerroin pari iltaa sitten kuinka tiedostonjako suoritetaan python palvelinta hyväksi käyttäen, joko kokeilit sitä?

        Kertaan vielä saman:

        TOIMET TIETOKONEELLA
        1.)  Siirry kansioon missä kuva on.
        2.)  Suorita komento: python -m http.server

        TOIMET KÄNNYKÄSSÄ, TABLETISSA TAI TOISESSA KONEESSA
        1.)  Avaa verkkoselain.
        2.)  Kirjoita osoiteriville: http://192.168.100.10:8000 ***

        *** Tämä on sinun tietokoneesi paikallinen IP. Mikäli et sitä tiedä se selviää komenolla ip addr. Komento tuottaa toistakymmentä riviä informaatiota, tunnistat sen siitä että se muistuttaa hyvin pitkälti esimerkin IP:tä.

        Lisätääpä vielä; LAN Share ohjelma on hyvin yksinkertainen tiedostonjako ohjelma, mutta toimii. Asennettava kumpaankin koneeseen.

        https://github.com/abdularis/LAN-Share


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3041
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2119
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      66
      1978
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1833
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1563
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      39
      1336
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1282
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1065
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1056
    Aihe