Avain asunnot

Anonyymi

Olen asunut muutaman vuoden ja se riittää. Mikään ei toimi eikä isännöintikään vastaa eikä mitään hoideta. Olen myös huomannut muiden asukkaiden kanssa et rakennus/korjausmiehet siivoojista lähtien ovat muuta kuin Suomalaisia. Jopa mm Vironkilpisiä autoja on päivittäin yhtiön palveluksessa. Rahat menevät itään päin. Isännöinnissä on idästä päin tulleita ja ilmeisesti vaikuttaa asiaan. Yhtiö on muutenkin ollut otsikoissa ja ei suosi Suomea. On vakavia puutteita ja vikoja asunnoissa ja asukkaat hakeneet apua mm terveysviranomaisilta. Nämä vakavat ongelmat eri yhtiöissä pitäisi julkistaa. Oma neuvo on se että välttäkää yhtiötä. Omassa yhtiössäni tässä Hesan vieressä asukkaita on vaihtunut alle vuoden sisään seitsemässä asunnossa. Ymk tarkastajilla on jopa parin vuoden jonoja ja silti yhtiö ei noudata ohjeita ja asiat venyy niin kauan että asukkaat muuttavat pois. Rahastusta ihmisten terveydellä.

1

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on ollut tiedossa jo pitkään. Juuret tähän johtaa 30 vuoden päähän, aikaan jolloin järjestelmä jalkautui Suomeen. Piti tulla samanlainen malli, kuin Ruotsissa, mutta laman keskellä isot toimijat ottivat kentän haltuunsa. Vielä tänäänkin Asuntosäätiö, Avain ja TA hallitsevat markkinoita ja hinnat ja toiminta on kuvatun laisia. Rahastusta alusta loppuun keinoja kaihtamatta. Nyt on uusi laki taas oven takana ja on pieni toivo, että tämä asia viimein saataisiin kuntoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1662
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      898
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      862
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      852
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      779
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      720
    Aihe