Kolmas kirje armeijaan

Liquid

Hei Antti oma kultamussukkani! Enpä ole aikoihin sulta kirjettä saanu…Tosi tyhmää et se vääpeli taas poltti teidän lomat. Mitä se sille kuuluu vaikka te salakuljettaisitte pari kaljaa teidän tupaan juotavaks. Oon mä kuullu et se intti on nii rankkaa et teille pitäs sentään jotain iloo jättää niinku.

Se oli kyllä mainio idea teiltä poikakullat kun lähetitte kaikki niin monta kirjettä mulle! Mä oon saanu niitä ainakin kuustoista! Oisittehan te kyllä voinu sopia ja säästää postimerkeissä ja laittaa ne kaikki samaan kuoreen. Ei silti, kiva niitä oli lukea!

Ne sun kaverin, sen Auvosen neuvot oli ihan kamalii! Se kun kerto et sillä ja sen tyttöystävällä on semmonen tapa et kun ne on juonu liikaa viinii ja menny kännissä nukkumaan, niin Auvonen on pistäny sen tyttöystävän sisälle viinipullon korkin niin et siitä se on aamulla nähny onks ne niinku ollu yön aikana s i l l e e n… Mä kirjotin sille et toi oli ihan tyhmä idea ja sitä paitsi ei se ois toiminu Alexanderin ja mun kanssa kun siinä pullossa mitä me juotiin oli kierrekorkki.

Sit se Kaartinen mitä se kerto nii eihän sitä voi uskoo…Eihän se oo mahdollista et kun jos runkkaa alapetillä niin mällit voi lentää yläpetin pohjalautaan ja jäädä siihen roikkumaan? Onks teil niinku kerrossängyt kaikki niin matalii vai? Kaartinen on kyllä tosi hyvä piirtämään.

Sitä Uuksulaisen kirjeeseensä liittämää kännykkäkameran kuvaa mä en kyllä ymmärtäny et miks se oli siinä ilman vaatteita. Mä palautan tässä kuoressa sen kuvan niin voit antaa sen sille takaisin. Yhtä toista kuvaa mä en voi palauttaa, meinaan sitä missä oli vaan se valokuva seisovasta pippelistä, kun siinä kirjeessä eikä kuvassa ollu nimeä. Siihen pippeliin oli kyllä tussilla piirretty kaks väkästä – onks se alikersantin vai minkä merkki?

Sit en mä oikeen tajunnu sitäkään kuvaa jossa Niilosella ja Sivosella on musta jätesäkki päässä ja Niilonen taluttaa Sivosta nahkahihnasta jossain teidän kasarmin käytävällä ja molemmat on ilman housuja ja niillä on päällä vaan joku kaasunaamari. Oliks se niinku jostain harjotuksista?

Paras kaikista oli kyllä se ryhmäkuva jossa teidän komppania seisoo asennossa alasti käytävällä. Se oli tosi hauska vaikka sä et ollukaan siinä kuvassa mukana! Oliks se teidän e-maili ”[email protected]” et mä voin laittaa teille kaikille niinku yhteisen kuvan musta? Kerrotsä kans miten tää sun digikameran itselaukaisu toimii? Siinä ei oo varmaan hirveen kauaa aikaa ehtii riisuu vaatteita ennen kun se kuva räpsähtää?

Turhaan sä sitä teidän Kapteeniakaan aina haukut. Se vaikutti oikeen mukavalta siinä kirjeessä missä se kerto et on tosi vaikeeta kun sen vaimo ei ymmärrä sitä ja miten kova vastuu sillä on teistä pojista siellä isossa varuskunnassa ja kuinka kiva ois tavata joskus ja kuulostella miten alokkaiden tyttöystävät niinku suhtautuu tähän armeija-aikaan.

Nyt kun sulla ei niitä lomia kuulemma tuu ainakaan pariin viikkoon niin mä sovin sen Kapteenin kanssa et se vie mut vaikka päiväkahville. Mä voin samalla kertoo sille jos se vois vaikuttaa et sä pääsisit pian taas lomille.

Pusi pusi

Sinun oma pikku Nellisi

4

4916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miina

      hah. Pikemminkin huvittava, kuin kiihottava. :DD

      • kjfajo

        Olisit pysynyt linjassa. Toi kapteenin kanssa päiväkahville oli jo...


      • Jaana

        Kyllä nauratti sentään! Harvinaista tällä palstalla!


      • heh....

        niinpä ja arvaas tollo oliko se tarkotettu kiihottaan vai naurattaan. miten tommoset kun sä saa kulkee vapaasti....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      37
      5299
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      288
      5132
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      64
      4509
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2445
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1880
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1824
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      24
      1792
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1692
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1506
    Aihe