Kolmas kirje armeijaan

Liquid

Hei Antti oma kultamussukkani! Enpä ole aikoihin sulta kirjettä saanu…Tosi tyhmää et se vääpeli taas poltti teidän lomat. Mitä se sille kuuluu vaikka te salakuljettaisitte pari kaljaa teidän tupaan juotavaks. Oon mä kuullu et se intti on nii rankkaa et teille pitäs sentään jotain iloo jättää niinku.

Se oli kyllä mainio idea teiltä poikakullat kun lähetitte kaikki niin monta kirjettä mulle! Mä oon saanu niitä ainakin kuustoista! Oisittehan te kyllä voinu sopia ja säästää postimerkeissä ja laittaa ne kaikki samaan kuoreen. Ei silti, kiva niitä oli lukea!

Ne sun kaverin, sen Auvosen neuvot oli ihan kamalii! Se kun kerto et sillä ja sen tyttöystävällä on semmonen tapa et kun ne on juonu liikaa viinii ja menny kännissä nukkumaan, niin Auvonen on pistäny sen tyttöystävän sisälle viinipullon korkin niin et siitä se on aamulla nähny onks ne niinku ollu yön aikana s i l l e e n… Mä kirjotin sille et toi oli ihan tyhmä idea ja sitä paitsi ei se ois toiminu Alexanderin ja mun kanssa kun siinä pullossa mitä me juotiin oli kierrekorkki.

Sit se Kaartinen mitä se kerto nii eihän sitä voi uskoo…Eihän se oo mahdollista et kun jos runkkaa alapetillä niin mällit voi lentää yläpetin pohjalautaan ja jäädä siihen roikkumaan? Onks teil niinku kerrossängyt kaikki niin matalii vai? Kaartinen on kyllä tosi hyvä piirtämään.

Sitä Uuksulaisen kirjeeseensä liittämää kännykkäkameran kuvaa mä en kyllä ymmärtäny et miks se oli siinä ilman vaatteita. Mä palautan tässä kuoressa sen kuvan niin voit antaa sen sille takaisin. Yhtä toista kuvaa mä en voi palauttaa, meinaan sitä missä oli vaan se valokuva seisovasta pippelistä, kun siinä kirjeessä eikä kuvassa ollu nimeä. Siihen pippeliin oli kyllä tussilla piirretty kaks väkästä – onks se alikersantin vai minkä merkki?

Sit en mä oikeen tajunnu sitäkään kuvaa jossa Niilosella ja Sivosella on musta jätesäkki päässä ja Niilonen taluttaa Sivosta nahkahihnasta jossain teidän kasarmin käytävällä ja molemmat on ilman housuja ja niillä on päällä vaan joku kaasunaamari. Oliks se niinku jostain harjotuksista?

Paras kaikista oli kyllä se ryhmäkuva jossa teidän komppania seisoo asennossa alasti käytävällä. Se oli tosi hauska vaikka sä et ollukaan siinä kuvassa mukana! Oliks se teidän e-maili ”[email protected]” et mä voin laittaa teille kaikille niinku yhteisen kuvan musta? Kerrotsä kans miten tää sun digikameran itselaukaisu toimii? Siinä ei oo varmaan hirveen kauaa aikaa ehtii riisuu vaatteita ennen kun se kuva räpsähtää?

Turhaan sä sitä teidän Kapteeniakaan aina haukut. Se vaikutti oikeen mukavalta siinä kirjeessä missä se kerto et on tosi vaikeeta kun sen vaimo ei ymmärrä sitä ja miten kova vastuu sillä on teistä pojista siellä isossa varuskunnassa ja kuinka kiva ois tavata joskus ja kuulostella miten alokkaiden tyttöystävät niinku suhtautuu tähän armeija-aikaan.

Nyt kun sulla ei niitä lomia kuulemma tuu ainakaan pariin viikkoon niin mä sovin sen Kapteenin kanssa et se vie mut vaikka päiväkahville. Mä voin samalla kertoo sille jos se vois vaikuttaa et sä pääsisit pian taas lomille.

Pusi pusi

Sinun oma pikku Nellisi

4

4892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miina

      hah. Pikemminkin huvittava, kuin kiihottava. :DD

      • kjfajo

        Olisit pysynyt linjassa. Toi kapteenin kanssa päiväkahville oli jo...


      • Jaana

        Kyllä nauratti sentään! Harvinaista tällä palstalla!


      • heh....

        niinpä ja arvaas tollo oliko se tarkotettu kiihottaan vai naurattaan. miten tommoset kun sä saa kulkee vapaasti....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      55
      3650
    2. 41
      3080
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      151
      2914
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2363
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      58
      1869
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      112
      1698
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1140
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1111
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1086
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      43
      1004
    Aihe