nuorisorikollisuus

nimetön

miten nuorten rikoksia voisi vähentää/estää?
mikä olisi paras rangaistus esim. näpistelystä?

7

1474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      kysymys johon kriminologit ja oikeussosiologit ovat etsineet vastausta jo kauan. Ratkeaa varmaan täällä keskustelemalla.

      • enpä tiedä..


    • ...

      Kun lain mukaan alle 15-v ei voi tuomita sakkoihin niin mitens olis julkinen nöyryytys. Vilkkaalle kadulle alasti häkkiin toisten sylkykupiksi..
      alle 15-v taparikolliset haistavat v*tut systeemille ja tekevät mitä huvittaa. Siinä ei paljoa sosiaalitantan kotikäynti auta yhtään mitään. Yleensä rötöstelevä lapsi on rikkonaisesta perheestä, jossa tyyliin faija linnassa ja mutsi päivästä toiseen dokaa..

      • välittömästi

        päästäkseni häkkiin toisten sylkykupiksi!


    • harpo

      Tämähän on tietysti vain tällaista Karpolaista maailmanparannusta, mutta yleisesti nuoriin rikoksentekijöihin tutkitusti vaikuttaa kiinnijäämisriski ja seurauksen välittömyys ei niinkään sen ankaruus. Onko ihme, että jos 15 vuotiaana teet rikoksen ja rangaistus tulee 17- vuotiaana niin syy/seuraussuhde jää hiukan hämäräksi. Eli käyttöön pika-aresti. Viikko putkassa heti kiinnijäätyään on konkreettinen rangaistus, joka ei heikennä selviämismahdollisuuksia tulevaisuudessa toisin kuin ehdollinen tai ehdoton vankeus. Asia on vaan oikeuspoliittisesti aika arka.

      • blackmagictiger

        NUORET ON JÄTETTY LIIKAA HEITTEILLE.


      • Putte
        blackmagictiger kirjoitti:

        NUORET ON JÄTETTY LIIKAA HEITTEILLE.

        Mun mielestä tollanen pantasysteemi on kaikkein tehokkain, millä voidaan rajoittaa rikokseen syyllistyneen nuoren liikkumista. Lisäksi poliisilla olisi oltava mahdollisuus harkinnan
        mukaan pitää tutkintavankeudessa alaikäinenkin, joka jatkaa rikollista elämäntapaansa, tai rikkoo liikkumisrajoitustaan ollessaan valvonnassa. Nämä tapaukset jossa 14-vuotias on tehtaillut 150-rikosta, joista osa todella vakavia, niin viranomaisilla pitäisi olla mahdollisuudet laittaa säilöön vaikka pariksi viikoksi kerrallaan aina kun syyllistyy uuteen tekoon.
        On kaunista ajatella asioita aina nuoren näkökulmasta, mutta vaikka on rikkinäinen elämä,
        niin rikollisuus edesauttaa vain aikuisiällä alkavaa vankilakierrettä, jollei siihen nuorena
        puututa riittävän järein ottein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      77
      5471
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3225
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2373
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      121
      1982
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      23
      1909
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1830
    7. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      6
      1509
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      71
      1472
    9. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      297
      1445
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1300
    Aihe