nuorisorikollisuus

nimetön

miten nuorten rikoksia voisi vähentää/estää?
mikä olisi paras rangaistus esim. näpistelystä?

7

1544

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      kysymys johon kriminologit ja oikeussosiologit ovat etsineet vastausta jo kauan. Ratkeaa varmaan täällä keskustelemalla.

      • enpä tiedä..


    • ...

      Kun lain mukaan alle 15-v ei voi tuomita sakkoihin niin mitens olis julkinen nöyryytys. Vilkkaalle kadulle alasti häkkiin toisten sylkykupiksi..
      alle 15-v taparikolliset haistavat v*tut systeemille ja tekevät mitä huvittaa. Siinä ei paljoa sosiaalitantan kotikäynti auta yhtään mitään. Yleensä rötöstelevä lapsi on rikkonaisesta perheestä, jossa tyyliin faija linnassa ja mutsi päivästä toiseen dokaa..

      • välittömästi

        päästäkseni häkkiin toisten sylkykupiksi!


    • harpo

      Tämähän on tietysti vain tällaista Karpolaista maailmanparannusta, mutta yleisesti nuoriin rikoksentekijöihin tutkitusti vaikuttaa kiinnijäämisriski ja seurauksen välittömyys ei niinkään sen ankaruus. Onko ihme, että jos 15 vuotiaana teet rikoksen ja rangaistus tulee 17- vuotiaana niin syy/seuraussuhde jää hiukan hämäräksi. Eli käyttöön pika-aresti. Viikko putkassa heti kiinnijäätyään on konkreettinen rangaistus, joka ei heikennä selviämismahdollisuuksia tulevaisuudessa toisin kuin ehdollinen tai ehdoton vankeus. Asia on vaan oikeuspoliittisesti aika arka.

      • blackmagictiger

        NUORET ON JÄTETTY LIIKAA HEITTEILLE.


      • Putte
        blackmagictiger kirjoitti:

        NUORET ON JÄTETTY LIIKAA HEITTEILLE.

        Mun mielestä tollanen pantasysteemi on kaikkein tehokkain, millä voidaan rajoittaa rikokseen syyllistyneen nuoren liikkumista. Lisäksi poliisilla olisi oltava mahdollisuus harkinnan
        mukaan pitää tutkintavankeudessa alaikäinenkin, joka jatkaa rikollista elämäntapaansa, tai rikkoo liikkumisrajoitustaan ollessaan valvonnassa. Nämä tapaukset jossa 14-vuotias on tehtaillut 150-rikosta, joista osa todella vakavia, niin viranomaisilla pitäisi olla mahdollisuudet laittaa säilöön vaikka pariksi viikoksi kerrallaan aina kun syyllistyy uuteen tekoon.
        On kaunista ajatella asioita aina nuoren näkökulmasta, mutta vaikka on rikkinäinen elämä,
        niin rikollisuus edesauttaa vain aikuisiällä alkavaa vankilakierrettä, jollei siihen nuorena
        puututa riittävän järein ottein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1018
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      300
      939
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      78
      761
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      742
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      656
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      641
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      630
    Aihe