Tutkimus tärkeintä, siitä voi tulla apu tähän katastrofiin!

Anonyymi

Helsingin yliopiston tutkijat kehittävät kiivaasti uutta diagnostiikkaa ja lääkehoitoja sekä auttavat yhteiskuntaa selviämään koronakriisin taloudellisista ja sosiaalisista vaikutuksista.

Lääketieteessä keskeisimpiä tutkimuslinjoja ovat vasta-aineiden etsiminen taudin torjuntaan ja hoitoon, lääkehoidon mahdollisuuksien selvittäminen ja testien kehittäminen. Tutkijat ovat jo kehittäneet testin, jolla pystytään selvittämään taudin jo sairastaneet. Tutkimus perustuu Helsingin yliopiston vahvaan osaamiseen virologiassa sekä zoonoosi- ja infektiotutkimuksessa.

Biokemisti, akatemiatutkija Ville Paavilaisen laboratoriossa jo ennen covid-19-epidemiaa tutkittu molekyyli saattaa toimia koronalääkkeenä. Parhaimmillaan se auttaisi sekä oireiden lievittämisessä että taudin ennaltaehkäisyssä.

Tutustu koronatutkimuslinjoihin ja kaikkiin Helsingin yliopiston tutkijoihin ja tutkimusryhmiin, jotka työskentelevät COVID-19-taudin parissa.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra haluaa muuttaa

        maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
        Maailman menoa
        91
        8958
      2. Maataloustuet pois

        Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
        Maailman menoa
        315
        6767
      3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

        Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
        Maailman menoa
        100
        5960
      4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

        Tänään? Rehellisesti.
        Ikävä
        152
        3860
      5. Joulukinkku NYT

        Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
        Maailman menoa
        30
        3241
      6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

        Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
        Maahanmuutto
        66
        3182
      7. Kaivattusi nimi

        Kaivattusi nimi on
        Ikävä
        168
        2235
      8. On asioita joita kadun

        Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
        Ikävä
        17
        1826
      9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

        Joka voi antaa mihin et kyennyt?
        Ikävä
        32
        1478
      10. Mitä sä pelkäät?

        Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
        Tunteet
        19
        1256
      Aihe